השורטיסט שמהמר נגד מובילאיי: "מגיעה לקרב יריות עם סכין"

חברת סיטרון, שמתמחה במסחר בחסר, שמה על המוקד את מניית מובילאיי, לאחר שגורמים פנימיים בחברה מכרו מניות בהיקף של 250 מיליון דולר מתחילת 2016

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הנפקת מובילאיי בבורסה
עמרי זרחוביץ'

המשקיע אנדרו לפט מחברת סיטרון, שמתמחה במסחר בחסר (שורט) סבור כי מניית מובילאיי תרד בתוך זמן קצר מ-47 ל-35 דולר – ירידה של 25%. "מובילאיי היא חברה של טריק אחד", אמר לפט בסוף השבוע לאתר CNBC על החברה הישראלית, שמפתחת מערכות עזר לנהג וטכנולוגיה לרכב האוטונומי.

לפט ציין כי מכירת מניות על ידי גורמים פנימיים (Insider Selling) במובילאיי הגיעו להיקף של 250 מיליון דולר מתחילת 2016, ומדגיש כי זאת אינדיקציה שלילית. הוא אף הוסיף כי ההשקעות של מובילאיי במו"פ – 65 מיליון דולר (18% מההכנסות) הן לא מספיק גבוהות, ו"כעת החברה מגיעה לקרב יריות עם סכין".

זאת לא הפעם הראשונה שלפט מהמר נגד מניית מובילאיי, אך הוא מקווה כי הפעם יצליח יותר - בדצמבר 2015 הכריז לפט כי מובילאיי תהיה "השורט של 2016". המניה אמנם ירדה בסיכום שנתי ב-9%, אך ההימור של לפט כי שווי החברה יצלול היה רחוק מההצלחה שלו בשנתיים שלפני כן – ב-2015 הימר נגד יצרנית מצלמות האקסטרים, גו-פרו, שאיבדה 70% משוויה, וב-2014 הימר נגד 3D Systems, יצרנית מדפסות תלת-ממד, שמחיר מנייתה צנח ב-65% באותה שנה.

מערכת מובילאייצילום: עופר וקנין

לפט צדק בדבר אחד – הוא הימר כי טסלה תפסיק להשתמש בטכנולוגיה של מובילאיי, דבר שאכן קרה על רקע חילוקי דעות בין שתי החברות לאחר תאונה שאירעה במכונית של טסלה, ושגבתה את חייו של הנהג. ואולם כעת יוצא לפט לסיבוב נוסף, הפעם לטווח קצר.

ליפט משווה את מובילאיי לאחת המתחרות שלה, Nvidia. אנבידיה מייצרת שבבים לנהיגה אוטונומית, שמתבססים על היכולות שלה בתחום של מאיצים גרפיים למחשבים, שמתאימים לגיימרים. מכאן גם עיקר ההכנסות של החברה, שנסחרת לפי שווי של 55 מיליארד דולר. היכולות שלה והחיבור לשוק הרכב האוטונומי הובילו את אנבידיה לזינוק הגבוה ביותר של מניה בנאסד"ק 100 - 225%.

לפט מציין כי ההשקעות של אנבידיה במו"פ גבוהות יותר, וכי היא נסחרת במכפיל EBITDA (רווח לפני ריבית, מסים, פחת והפחתות) של 19, לעומת 36 של מובילאיי. לפני חודשיים פתח לפט פוזיציית שורט על אנבידיה וקבע כי תרד ב-25% בתוך זמן קצר. בסוף השבוע, לאחר שירדה ב-15% הכריז לפט כי הוא סוגר את הפוזיציה על המניה, ועובר למניית מובילאיי.

מניית מובילאיי איבדה בסוף השבוע 2%, ומתחילת 2016 עלתה ב-11%. שווי החברה כיום הוא 10 מיליארד דולר. החברה פירסמה בשבוע שעבר את התוצאות הכספיות שלה: ההכנסות השנתיות ב-2016 הסתכמו ב-358 מיליון דולר - צמיחה של 49% בהשוואה להכנסות ב-2015. הרווח נקי החשבונאי (GAAP) הסתכם ב-108 מיליון דולר, לעומת 68 מיליון דולר ב-2015. הרווח הנקי המתואם (Non-GAAP) הסתכם ב-173 מיליון דולר או 73 סנט למניה בדילול מלא ב-2016, לעומת 113 מיליון דולר או 47 סנט למניה בשנה שלפני כן. הפער בין הרווח הנקי המתואם נובע מהוצאות על תגמול מבוסס מניות בניכוי השפעת המס.

מובילאיי אישררה את תחזית ההכנסות ל-2019 – 1.1 מיליארד דולר. החברה נסחרת לפי מכפילים גבוהים – 20 על ההכנסות הצפויות ב-2017, ו-45 על הרווח הנקי הצפוי. המכפילים נובעים הן מהצמיחה המהירה של החברה – שגם השנה צפויה לצמוח ב-40%, וגם בגלל הציפיות הגבוהות שיש בשוק ההון לגבי תעשיית הרכב האוטונומי. מובילאיי נחשבת לשחקנית מרכזית בתחום, ומשתפת פעולה עם כמה מיצרניות הרכב הגדולות בעולם, בהן ב.מ.וו ופולקסווגן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker