נובל אנרג'י רומזת על הסכם קרוב עם טורקיה? "לווייתן יפותח מעבר לשלב הראשון"

מניית נובל אנרג'י עלתה בכ-20% בשנה האחרונה, ושווי החברה הגיע ל-15 מיליארד דולר ■ מניית החברה צפויה להיסחר הערב בעליות בוול סטריט

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ספינת הקידוח שהגיעה לחופי ישראל במהלך חודש אוקטובר 2016, ועתידה לבצע את קידוחי ההערכה הנוספים בלווייתן
ספינת הקידוח שהגיעה לחופי ישראל במהלך חודש אוקטובר 2016, ועתידה לבצע את קידוחי ההערכה הנוספים בלווייתןצילום: נובל אנרג'י

מפעילת הקידוחים האמריקאית נובל אנרג'י דיווחה למשקיעי וול סטריט על קבלת החלטת ההשקעה סופית (FID) במאגר לווייתן הישראלי, עליה דיווחו מוקדם יותר השותפות הישראליות בפרויקט – דלק קידוחים, אבנר ורציו.

מניית נובל אנרג'י מזנקת ב-4% במסחר המקדים בוול סטריט. מניית החברה עלתה בכ-20% בשנה האחרונה, ושווי החברה הגיע ל-15 מיליארד דולר.בנק ברקליס קבע הערב מחיר יעד של  46 דולר למניית נובל אנרג'י עם פוטנציאל עלייה (אפסייד) של 25%.

דיוויד סטובר, נשיא ומנכ"ל נובל אנרג'י, רמז במכתב שפירסם הערב, כי השותפות בלווייתן עשויות לחתום על חוזי יצוא משמעותיים למדינות באזור - כשככל הנראה הכוונה היא ללקוחות בטורקיה.

לדברי סטובר, "החלטת ההשקעה בלווייתן התקבלה במטרה שנובל תוכל להתמקד בפרויקטים עם צמיחה ושולי רווח גבוהים. לווייתן יספק תזרימי מזומנים לטווח ארוך. לאחר שנובל כבר גילתה עתודות בהיקף של 40 טריליון רגל מעוקבת (TCF) באזור, נוכל להמשיך ולפתח את עסקינו במזרח הים התיכון במשך עשרות שנים. זה כולל פיתוח נוסף של מאגר לווייתן, מעבר לשלב הראשון (1א')".

סטובר הוסיף: "לווייתן הוא מאגר הגז השלישי שלנו מול חופי ישראל. פיתוח המאגר ירחיב את אספקת הגז לישראל ויתמוך בהמרה של תחנות כוח פחמיות לשימוש בגז טבעי. המאגר יספק אנרגיה זולה לישראל ולמדינות השכנות, ויהווה מקור שני של גז לישראל באמצעות תשתית הולכה נפרדת. האיתנות הפיננסית והמומחיות הטכנית המוכחת שלנו, יאפשרו לנובל לפתח את לווייתן ולעמוד בלוח הזמנים ובמסגרת תקציב שנקבעה".

בדו"חות הכספיים ל-2016 שפורסמו בשבוע שעבר, נובל מסרה כי בכוונתה להשקיע ב-2017 כ-550 מיליון דולר לפיתוח לווייתן ובקידוח "תמר 8" (קידוח הפקה חדש), מתוך השקעות בסכום כולל של 2.6-2.3 מיליארד דולר ברחבי העולם. סטובר ציין כי במהלך 2017 נובל תחל בפיתוח לווייתן, כאשר היעד הוא הפקת גז בסוף 2019. "אין לי ספק שהרקורד המצוין שלנו בביצוע פרויקטים גדולים יספק שוב ערך משמעותי", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker