בעלי איגרות החוב של אלון כופפו את שרגא בירן

חברת אלון ובעלת השליטה בה סיכמו עם נציגות אג"ח א' על הסדר חוב של 1.835 מיליארד שקל כדי להימנע מדיון בבית המשפט המחוזי בלוד שיקבע כי בעלי האג"ח העמידו כדין את החוב לפירעון מיידי ביוני 2016

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא בירןצילום: עופר וקנין
יורם גביזון

שרגא בירן, בעל השליטה באלון ישראל, הסכים לקבל את הסדר החוב עם נציגות איגרות החוב מסדרה א' - שבוע בדיוק לאחר שחזר בו מההסדר. חגי אולמן, עורך הדין של נציגות אג"ח א', הודיע לשופטת עירית וינברג נוטוביץ שחברת אלון מכירה בזכותם של בעלי איגרות החוב להעמיד חוב של 1.835 מיליארד שקל לפירעון מיידי.

עו"ד אולמן אמר לשופטת כי נציגות איגרות החוב, חברת אלון ובעלת השליטה בה חברת ביילסול שבבעלות שרגא בירן ודודי וייסמן, גיבשו הסדר. עורך הדין אהרון מיכאלי ממשרד  גולדפרב זליגמן שייצג את חברת אלון ועורך הדין עופר צור ממשרד גורניצקי ושות', שמייצג את חברת ביילסול, אמרו לשופטת נוטוביץ שאלון וביילסול אישרו את ההסדר.

בית המשפט התבקש להורות על כינוסה של אסיפת בעלי איגרות חוב מסדרה א' בתוך 15 יום כדי שתצביע על אישור ההסדר. גיבוש הסדר בין נציגות איגרות החוב מסדרה א' ובעלי השליטה נעשה מחוץ לכותלי בית המשפט המחוזי מרכז בלוד שבו עתיד היה להתקיים דיון על השאלה האם העמדת חובה של אלון לבעלי איגרות החוב ביוני 2016 נעשתה כדין.

אם בית המשפט היה מאשר שאכן החוב הועמד כדין לפירעון מיידי, כי אז דן אבנון, מחברת הרמטיק נאמנות, הנאמן על איגרות החוב היה רשאי לבקש את פירוק אלון במטרה לממש את נכסיה ולהחזיר את החוב לבעלי האג"ח כשבמקרה ששווי הנכסים שיממומשו יהיה גבוה מחובה של אלון לבעלי האג"ח לבנק הפועלים ולמס הכנסה - יקבע המומחה מטעם בית המשפט כמה יקבלו בעלי מניותיה של החברה מערך השיורי של החברה. נראה ששרגא בירן בעל השליטה בביילסול העריך שהוא עומד בפני תבוסה והעדיף לאמץ הסדר.

ההסדר שאושר על ידי אלון וביילסול נותר חסוי עד לאישורו על ידי בעלי איגרות החוב מסדרה א' אולם על פי הערכות הוא כמעט זהה להסכם העקרונות שגובש בשבוע שעבר וששרגא בירן פוצץ יממה לפני שהיה אמור להיות מוגש לאישור בית המשפט המחוזי מרכז. על פי ההסדר, התחייבו בעלי השליטה באלון להזרים מיידית 40 מיליון שקל תמורת ארכה לגייס 120 מיליון שקל לאלון עד לסוף ספטמבר 2017.

אם יצליחו בעליה של אלון לגייס סכום זה במועד, יקבלו בעלי איגרות החוב 25% ממניותיה של אלון. אם לעומת זאת לא יצליחו בעליה של אלון בגיוס הסכום הנדרש, כי אז תעבור אלון לבעלות מחזיקי איגרות החוב ללא זכות ערעור לאלון ולבעליה. עוד הוסכם שאלון תפרע לבעלי איגרות החוב 400 מיליון שקל ויתרת החוב תיפרס עד ל-2027 והריבית עליה תופחת מ-5.6% ל-4.9%.

בעלי איגרות חוב יקבלו שעבוד על כל נכסיה של אלון, כולל 6 מיליון מניות דלק US בשווי של 138 מיליון דולר, 29% ממניות החברה שמפעילה את כביש 6, 80% ממניות חברת אלון גז בשווי של 750 מיליון שקל, 8% ממניות דור אלון בשווי של 70 מיליון שקל. עורך הדין רונן מטרי, נציג בנק הפועלים, הודיע לשופטת נוטוביץ שהבנק אינו שותף להסדר משום שלא הוצג בפניו. אלון חייבת לבנק הפועלים סכום של 128 מיליון שקל בגין ערבות שנתנה לחברת אלון קמעונאות שרכשה את מגה.

עורך הדין אהרון מיכאלי ממשרד גולדפרב זליגמן, שייצג את אלון, אמר שההסדר הושג "לאחר שכולם הבינו את מה שהיה צריך להבין לפני זמן רב והוא שהמשך ההידיינות המשפטית תשמיד ערך ותפגע בחברה בבעלי מניותיה ובבעלי איגרות החוב". מיכאלי אמר שההסדר שהושג זהה לא רק לזה שסוכם בשבוע שעבר אלא להסכם דומה מלפני 3 חודשים וציין שלפעמים דרושה תקופת הבשלה נפשית וכל הצדדים צריכים להגיע למסקנה שמיצו את יכולתם במסגרת המו"מ.

הנהלת אלון חברת הדלק בירכה על השלמת ההסדר, שמאפשר לחברה לשוב למסלול עסקים סדיר ולפעול להשבחת הנכסים בפעילותה העסקית והשבת החוב במלואו. לטענתה, בשום רגע לא ביקשה החברה דחיית תשלומי החוב או מחיקה או תספורת מכל סוג שהוא. ההנהלה תפעל למימוש חיזוק מבנה ההון במהירות האפשרית.

את הקיבוצים ייצגו עורכי הדין צורי לביא ושירלי יפרח אזור ממשרד ליפא מאיר ושות'. שרון זאורבך, מנכ"ל MNS, שימש כיועץ הכלכלי של קבוצת אלון להסדר החוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker