היורו בשפל של יותר מ-15 שנה: צנח ב-1% ל-3.9 שקלים

המטבע האירופי יורד גם מול הדולר, על רקע ציפיות להעלאת ריבית בארה"ב וחששות לגבי יציבות האיחוד האירופי ■ אקסלנס: התחזקות השקל עשויה להיבלם, ואפילו לשנות מגמה

עמרי זרחוביץ'
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים12
שטרות יורו
שטרות יורוצילום: LEONHARD FOEGER/רויטרס

היורו לא מפסיק לרדת: המטבע האירופי ירד ב-0.9% ושערו היציג נקבע על 3.906 שקלים - שפל של מעל 15 שנה, מסוף 2001. היורו יורד גם מול הדולר, ברמה של 0.7%, על רקע חששות לגבי האיחוד האירופי וציפיות גוברות להעלאת ריבית בארה"ב כבר באמצע מארס. שערו היציג של הדולר נקבע ללא שינוי, ברמה של 3.707 שקלים - שפל של שנתיים וחצי.

אחת הסיבות להתחזקות הדולר היא התבטאותו של נשיא הבנק הפדרלי של פילדלפיה, פטריק הרקר, לפיה העלאת ריבית אפשרית במארס. עד החלטת הריבית יפורסם גם דו"ח תעסוקה בארה"ב והערכה נוספת של הצמיחה בארה"ב ברבעון הקודם. אם הנתונים הללו יהיו חזקים הם יתמכו בהעלאת ריבית בארה"ב - אך ייתכן מאוד שבבנק הפדרלי יעדיפו להמתין עם ההעלאה עד פגישתם בתחילת מאי, בשל אי ודאות לגבי מדיניותו הכלכלית של הנשיא דונלד טראמפ.

יורו-שקל

"בתוך מספר חודשים, הציפיות לפערי הריביות בין ישראל לארה"ב ואירופה ייפתחו עוד, מה שיוכל לבלום את הייסוף האדיר של השקל ואפילו להפוך את הקערה על פיה", כך צופה היום יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס.

לדבריו, אומנם הלחצים מהחשבון השוטף ימשיכו לתמוך בהתחזקות השקל, אך פערי הריבית שייפתחו אל מול הריבית האמריקאית בעקבות התחממות הכלכלה בארה"ב, ישנו את מאזן הכוחות. "ככלל, העולם נראה היום יותר אינפלציוני, מלבד ישראל, כך שבנק ישראל יוכל להשאיר את הריבית פה נמוכה עוד שנים לפני שהאינפלציה תידבק בשוק המקומי", טוען חברון.

"העוצמה של השקל היא לא רק מול הדולר, אלא מול הסל, ולכן מאוד חשוב להעריך מה יקרה ליורו. המטבע האירופי סובל היום מתמחור חסר, הרבה בעקבות החשש מהתחזקות של לה פן, שמאיימת לקרוע את צרפת מהאיחוד ובעצם להוביל לפירוקו. בשלב הזה אני מעריך שאין הרבה שהיו רוצים להמר על תוצאות הבחירות בצרפת, אבל מיד אחרי שהסיכון הזה יעבור, היורו צפוי להתחזק משמעותית".

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים, התייחס גם הוא לריבית בישראל והעריך כי "למרות נתוני הצמיחה החזקים, לא נראה עליית ריבית בישראל עד לסוף 2017, גם לנוכח עליית הריבית בארה"ב. כך מתכוון בנק ישראל לצמצם את פער הריביות הריאלי בין ישראל לארה"ב על מנת להחליש את השקל ולתמוך ביצוא ובאינפלציה".

ליאור פאוסט, ראש דסק מט"ח בלאומי שוקי הון, התייחס גם כן לשוק המט"ח: "חוזקו של השקל הוא עובדה. בתקופה האחרונה היה ניתן היה להסוות את העובדה הזו כי הדולר התחזק בעולם. כשהדולר מתחזק בעולם יש מראית עין של שערים יציבים בדולר מול השקל, אבל אל מול שאר המטבעות השקל מתחזק. כך בשנת 2016 הגענו לרמות שפל היסטוריות מול היורו והליש"ט. זה קורה כשהדולר שובר שיאים מול מטבעות אלו אבל מתקשה להתרומם מול השקל.

"כשהצמיחה הישראלית מפתיעה לטובה יש לנו אפקט כפול שגורם להתחזקות השקל, ישראל הופכת למקום שעוד יותר מעניין להשקיע בו וגם הערכות שבנק ישראל יכול לפעול באופן מתון יותר כי נראה שהמשק הישראלי מסתדר לא רע לנוכח הנתונים. לא מדובר בפעולות ספקולטיביות, די להתבונן בהשקעות הריאליות של זרים בישראל ובתזרים ההון ובמאזן כדי להבין שהכף נוטה כבר שנים לטובת השקל".

דולר-שקל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker