אתר ההלוואות איזיבוב חתם על הסכם מהותי עם בנק RBS

רויאל בנק אוף סקוטלנד ישתמש במודל הדיגיטלי שפיתחה איזיבוב למתן הלוואות של עד 150 אלף ליש"ט לעסקים קטנים בריטיים ■ איזיבוב בדרך לחתימה על הסכמים עם בנקים נוספים ■ עם בעלי המניות בחברה נמנים לאומי, קרן הגשמה, קרן אוקטרי, והמייסדים תומר גוריאל ושרון פרלשטיין

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הפלטפורמה המקוונת של איזיבוב
הפלטפורמה המקוונת של איזיבובצילום: צילום מסך מתוך ezbo

חברת איזיבוב הישראלית־בריטית, העוסקת במתן הלוואות מקוונות לעסקים קטנים ובינוניים, חתמה בסוף השבוע שעבר על הסכם מהותי מאוד עבורה עם ענקית הבנקאות והפיננסים RBS (רויאל בנק אוף סקוטלנד).

במסגרת ההסכם בין הצדדים, איזיבוב תאפשר לבנק הבריטי נטווסט (NatWest), שהוא חברה בת של RBS, להשתמש בפלטפורמה הדיגיטלית שהקימה ופיתחה לניתוח וניטור סיכוני אשראי, וקבלת החלטות מהירות למתן אשראי. זאת כדי להעניק לעסקים קטנים ובינוניים בריטיים הלוואות ללא ביטחונות של עד 150 אלף ליש"ט (סכום שעשוי לגדול בעתיד) לתקופה של עד חמש שנים.

הטכנולוגיה של איזיבוב אמורה לחסוך ל-RBS עד 80% בעלויות הכרוכות בהכנה וביצוע של תהליכים הנדרשים לצורך מתן הלוואות. איזיבוב תקבל בגין כל הלוואה שתינתן בידי RBS תמלוגים בשיעור מסוים מכל הלוואה.

הסכם עם RBS, המחזיקה במאגר לקוחות של יותר ממיליון עסקים קטנים ובינוניים בבריטניה, צפוי לסייע לאיזיבוב לחתום על הסכמים דומים עם בנקים נוספים כבר בתקופה הקרובה - בעוד איזיבוב בוחנת כניסה למדינות נוספות כמו קנדה, סינגפור ואיטליה.

הפלטפורמה החדשה של נטווסט ואיזיבוב, ESME Loans, אמורה לתת מענה ישיר לגידול התחרות בתחום משחקנים דומים, וכן מפלטפורמות הלוואות P2P (הלוואות מעמית לעמית). הטכנולוגיה של איזיבוב אמורה לאפשר לעסקים קטנים ובינוניים שיימצאו מתאימים לקבל את ההלוואה בתוך שעה. הלקוחות גם ייהנו מכך שלא יצטרכו לשלם עמלות נוספות שנדרשו לשלם כשלא התנהלו מול הפלטפורמה הדיגיטלית.

איזיבוב נוסדה ב-2012 בידי תומר גוריאל ושרון פרלשטיין, ומעסיקה יותר מ-40 עובדים במרכז פיתוח בהרצליה פיתוח ובלונדון. פלטפורמת ה-e-lending של איזיבוב נחשבת לגדולה ביותר בתחומה בבריטניה. החברה כבר העמידה הלוואות ליותר מ-10,000 עסקים קטנים ובינוניים בבריטניה בסכום מצטבר של 130–150 מיליון ליש"ט, באמצעות מותגי מסחר המכוונים שלה - אברליין (Everline) ואיזיבוב (EZBob).

תמורת ההלוואות הניתנות בריבית שנתית ברוטו של 20%–30% היתה מקבלת איזיבוב ערבות אישית של העסק ושל בעלים, להבדיל מהבנקים שמעניקים הלוואות תמורת ביטחונות.

ואולם אחרי שהגיעה למסקנה כי הסיכונים במתן הלוואות ישירות ללקוחות שפונים אליה עלו בצורה משמעותית, איזיבוב הקטינה בצורה משמעותית את היקף ההלוואות המוענקות על ידה במחצית במהלך השנה האחרונה, והתמקדה בחתימה על ההסכם עם RBS. זאת, כדי לעבור לפעול במודל של פלטפורמה טכנולוגית שמאפשרת לגופים מממנים גדולים ממנה בהרבה לתת הלוואות; תוך קבלת תמלוגים על כל הלוואה.

המהלך נעשה מתוך הבנה כי חברה שנותנת הלוואות רק מהמאזן שלה תוך חיפוש מתמיד אחר השגת מקורות מימון, ונתקלת בצורך לשלם סכומים משמעותיים למתווכים - מסתמכת על מודל שלא יוכל להיות רווחי לאורך זמן.

עם בעלי המניות הגדולים באיזיבוב נמנים גוריאל, המשמש מנכ"ל החברה; פרלשטיין; בנק לאומי; קרן ההשקעות הבינלאומית אוקטרי, המשקיעה גם בישראל בתחומי אנרגיה ותשתיות; וקרן השקעות בנדל"ן הגשמה, בראשות אבי כץ וחנן שמש.

השקעה אסטרטגית לבנק לאומי?

לאומי השקיע לפני כשנה כ–10 מיליון ליש"ט (כ-55 מיליון שקל) באיזיבוב תמורת הקצאה של 17% ממניות החברה - באמצעות החברה הבת לאומי פרטנרס. זאת, במסגרת סבב גיוס הון שביצעה אז איזיבוב לפי שווי של 70–75 מיליון ליש"ט.

לאומי נכנס לפני כארבע שנים לתחום האשראי החוץ־בנקאי באמצעות השקעה של כ-30 מיליון שקל במימון ישיר (20%). ההשקעה באיזיבוב, שהיא בעלת פרופיל סיכון יחסית גבוה, עשויה להשתלב עם המהלך המתוכנן של לאומי להשיק בקרוב את הבנק הדיגיטלי ללא סניפים פפר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker