עובדי ישראכרט שולפים את הכרטיס מהכיס: רוצים לרכוש נתח מהחברה במאות מיליוני שקלים

לקראת הפרדת חברת האשראי מבנק הפועלים, ועד העובדים בוחן חבירה לקונים פוטנציאליים כדי להשתתף בעסקה ■ בחברה כ-1,700 עובדים, מתוכם 1,200 מאוגדים בהסכם קיבוצי ■ אחת האופציות: המרת מענק המכירה שיקבלו במניות של ישראכרט

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן לויןצילום: עופר וקנין
מיכאל רוכוורגר

ועד העובדים של ישראכרט, חברת כרטיסי האשראי הגדולה בענף, ממשיך להיערך ליום שבו היא תופרד מבנק הפועלים, המחזיק כיום בכ-98% ממניותיה.

באחרונה התחיל ועד העובדים של ישראכרט, בראשות אהוד מלך, לבחון אפשרות לרכישת נתח ממניות ישראכרט מידי בנק הפועלים. אילן לוין, המונה על השכר באוצר לשעבר, המשמש יועץ כלכלי של הוועד, מסייע במהלך.

עובדי ישראכרט בוחנים אפשרויות לגיוס מימון לצורך עסקה כזאת. בין השאר נבחנת אפשרות של המרת מענקים עתידיים, שלהם העובדים יהיו זכאים בעת המכירה, למניות של ישראכרט. במקביל, הוועד התחיל בפגישות עם משקיעים המתעניינים בישראכרט.

החברה מחזיקה בכ-50% בענף, ושווייה מוערך ב-3 מיליארד שקל לפחות. בישראכרט מועסקים כ–1,700 עובדים - בהם יותר מ–1,200 מאוגדים בהסכם הקיבוצי, והשאר באמצעות חוזים אישיים. ייתכן כי גם המועסקים בחוזים אישיים יצטרפו לרכישה, שעשויה להסתכם במאות מיליוני שקלים.

"אנחנו מאמינים כי יצירת סינרגיות עם רוכש פוטנציאלי עשויה להביא למצב שבו כל הצדדים מרוויחים, שכן הרוכש יוכל ליהנות מהידע והיכולות של העובדים, וגם לא להיתקל במכשולים של גיבוש הסכמי שכר (ההסכם הקיבוצי בישראכרט אמור להתחדש בשנה הבאה; מ"ר)", אמר לוין.

הוא הוסיף כי "במהלך השבועות הקרובים אנחנו מתכננים פגישה עם הנהלת הפועלים, כדי להבין את התוכניות ואת לוחות הזמנים של הבנק בהליך המכירה. אנחנו מעוניינים לוודא כי ההנהלה הנוכחית של ישראכרט, בראשות המנכ"ל רון וקסלר, תמשיך להוביל את החברה, וכי הדמויות הבכירות בה יפסיקו להיות עובדים מושאלים של בנק הפועלים - אלא ייהפכו לעובדי ישראכרט".

הוועד של ישראכרט נחשב לוועד פעיל מאוד. המהלכים שהוביל סייעו לכך שהמפקחת על הבנקים, חדוה בר, קבעה לפני כמה חודשים כי הפועלים ולאומי יחליפו את יו"ר הדירקטוריונים וחברי דירקטוריון נוספים של ישראכרט ולאומי, שמכהנים כיום כראשי חטיבות בשני הבנקים, בחברי דירקטוריון אחרים. המהלך נועד לצמצם ניגודי עניינים בין הבנקים לחברות שיופרדו בתקופת המעבר של עד המכירה או הנפקה - תקופה שעשויה לארוך שלוש־ארבע שנים.

כמו כן, באחרונה ועד העובדים של ישראכרט הגיע להסכמות עם הנהלת הפועלים על כך שעובדי ישראכרט יקבלו מענק של כ-10 מיליון שקל. המענק ישולם להם על ידי הבנק בגין חלקם ברווח של יותר מ-100 מיליון שקל, שקיבל הבנק על חלקו בעסקת מכירת המניות של ויזה אירופה לויזה העולמית. הישג זה של הוועד עשוי לשמש נקודת ייחוס עבור ועד העובדים של לאומי קארד, המלווה על ידי ירון זליכה, החשב הכללי באוצר לשעבר, שמעוניין לקבל גם הוא מענק בגין חלקם בעסקת ויזה אירופה.

להבדיל מלאומי קארד, שמתנהלת כחברה נפרדת ומוחזקת מלבד בנק לאומי (80%) על ידי קבוצת עזריאלי (20%), ישראכרט היא חלק בלתי־נפרד מבנק הפועלים, ולמעשה מתפקדת כאחת החטיבות המשמעותיות והרווחיות של הבנק. החטיבה מרוויחה 250–300 מיליון שקל בשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker