מי יחליף את ויגודמן? "נחפש את האיש הכי טוב בכל מקום"

ראשי טבע בשיחת הוועידה: החברה לא תפוצל, הדיווידנד לא יוקטן, וההוצאות יקוצצו כדי לעמוד בתחזית הרווח

יורם גביזון
אייל דשא
אייל דשאצילום: תומר אפלבאום

"האם אתה מעדיף הורדת דירוג על פני קיצוץ בדיווידנד?" — כך שאלה ג'יימי רובין, אנליסטית בגולדמן סאקס, את אייל דשא, המנהל הפיננסי של טבע, במהלך שיחת הוועידה שקיימה החברה מיד לאחר פרסום התוצאות הכספיות של החברה לרבעון הרביעי של 2016.

מניית החברה הגיבה בעליה של 4.8% לתוצאות הכספיות, שהיו טובות מהתחזיות, ובעיקר לעובדה שבניגוד גמור להערכות השוק, טבע לא הורידה שוב, בפעם השלישית בתוך חצי שנה את התחזיות ל–2017. אלא שההתבטאות של רובין ביחס להצהרת טבע שלא תקצץ בדיווידנד, כמו גם השאלות בנוגע לעומק הפגיעה שתסב תחרות גנרית בקופקסון 40 מיליגרם לתזרים המזומנים של החברה, הבהירו שמשבר האמון בין טבע לשוק ההון לא ייפתר בקלות או במהירות.

העובדה שחמישה שבועות לאחר שנתנה תחזית למקרה של תחרות גנרית בקופקסון 40 מיליגרם עידכנה טבע כלפי מטה את התחזית בנוגע לפגיעה במכירות וברווח הנקי — לא סייעה.

טבע צופה עתה שהשקת 1–2 גרסאות גנריות לקופקסון 40 מיליגרם החל ב–17 בפברואר תקטין את הכנסותיה של החברה ב–1.0–1.3 מיליארד דולר ב–2017, תחתוך את הרווח הנקי המתואם ב–75–95 סנט למניה (לעומת תחזית לפגיעה של 1.0–1.2 מיליארד דולר ופגיעה של 65–80 סנט למניה בינואר 2017), ותקטין את תזרים המזומנים ב–800 מיליון דולר.

טבע הסבירה את השינוי בכך שבכוונתה לשמור על הוצאות מכירה ושיווק גבוהות, כדי למנוע מצב שבו 70% מהמטופלים שיאולצו לעבור לגרסאות גנריות יעדיפו לקבל תרופות אוראליות — ובכך יפגעו בקטגוריה כולה.

שבוע לאחר עזיבתו של המנכ"ל ארז ויגודמן, טרחו המנכ"ל הזמני, פרופ' יצחק פטרבורג והיו"ר החדש, סול ברר, להבהיר כמה נקודות מהותיות ולהפריך כמה השערות רווחות בשוק בנוגע לכיוון העתידי של החברה. ברר התייחס בשיחת הוועידה לשאלת זהותו של המנכ"ל הבא ולעובדה שעל פי תקנון החברה עליו להיות תושב ישראל. "נחפש את האיש הטוב ביותר מכל מקום", הבהיר ברר והדגיש שהדבר החשוב ביותר הוא לאתר מנכ"ל בעל ניסיון רב בתעשיית התרופות, זאת בניגוד לשניים משלושת המנכ"לים הקודמים — שלמה ינאי וארז ויגודמן. ברר רמז ששאלת העתקת מקום מושבו של המנכ"ל לישראל ניתנת לפתרון.

פרופ' יצחק פטרבורג, יו"ר טבע והמנכ"ל הזמני שלה
פרופ' יצחק פטרבורג, יו"ר טבע והמנכ"ל הזמני שלה צילום: יונתן בלום

פטרבורג ציין שהחברה עורכת בחינה אסטרטגית של כל פעילויותיה וקווי המוצרים, והתחייב שיהפוך כל אבן כדי לעמוד ביעדיה העיקריים של טבע ל–2017: מיצוי הסינרגיות מרכישת אקטוויס, השקת מוצרי מפתח וייצור תזרים מזומנים חזק שיאפשר את הקטנת החוב. "אנחנו מחויבים לתחזית הרווח המתואם של 4.90–5.30 דולר למניה ב-2017 ונעשה את כל הנדרש לעמוד בו — כולל קיצוץ נוסף בעלויות".

פטרבורג הוריד מעל הפרק את שאלת פיצולה של טבע לשתי חברות — חברה גנרית וחברה שתפתח תרופות מקוריות. דשא התייחס גם הוא לשאלת הפיצול והודה כי הנושא נדון בעבר ונדחה, בשל חשש מפגיעה בסינרגיות שבין החטיבות. לדבריו, במהלך הבחינה האסטרטגית יועלו כל האופציות על השולחן — כולל פיצול החברה — אך רמז כי בעיניו זו אינה החלופה הרצויה, משום שכדברי היו"ר החדש, חברות הפארמה החדשות מעורבות בכל תחומי הפעילות והגבולות בין פעילות גנרית לפעילות אינובטיבית מטושטש ממילא.

שאלת הדיווידנד שמחלקת טבע, בסכום של 1.6 מיליארד דולר לשנה, עלתה שוב ושוב לנוכח מצבה העדין של החברה — שמתמודדת עם חוב פיננסי שגדול פי 4.72 מהרווח התפעולי התזרימי שלה ב–2016. ברר אמר שאין בכוונתה של החברה לשנות את מדיניותה בשלב זה, ואילו אייל דשא התחמק מתשובה ישירה להערתה של ג'יימי רובין מגולדמן סאקס, שאמרה כי לחברה אין מרחב תמרון גדול ועל כן מוטב שתקטין את הדיווידנד — אם ברצונה לשמור על דירוג האשראי שלה ולהקטין את המינוף כפי שהתחייבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker