הסטארט-אפ שנסחר בת"א רוצה לטפל בנשאי איידס, לאבחן סרטן - ולהתחיל למכור השנה

ביוטיים גייסה עד כה כ-300 מיליון דולר והנפיקה בהצלחה שתי חברות בנות, אבל עדיין לא השיקה מוצרים רפואיים לשוק ■ הניסויים שיתקיימו ב-2017 אמורים לקרב אותה למטרה

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רניוויה, המוצר של ביוטיים לטיפול בתופעת הלוואי של קוקטייל התרופות שמקבלים נשאי איידס
רניוויה, המוצר של ביוטיים לטיפול בתופעת הלוואי של קוקטייל התרופות שמקבלים נשאי איידסצילום: מתוך אתר ביוטיים

קוקטייל התרופות שמקבלים נשאי HIV כדי לעכב את ההתפרצות של המחלה גורם לפעמים לפגיעה לא נעימה במראה החיצוני של המטופל - שקשורה בנזק לרקמות השומן. התוצאה היא מראה שמזוהה לעתים קרובות עם התסמונת: פנים רזות במיוחד, שקווי המתאר של עצמות הגולגולת בולטים מהן. לתופעת הלוואי הזאת אין כיום טיפול יעיל באמת. אלא שבקיץ הקרוב תיתכן פריצת דרך בתחום.

המוצר שמפתחת חברת ביוטיים, שנסחרת בבורסה בתל אביב ובבורסת ניו יורק בשווי שוק של קצת יותר ממיליארד שקל, רותם את תחום הריפוי התאי, תת-ענף של הרפואה הרגנרטיבית - שמתמקדת בריפוי באמצעות יצירת רקמות חדשות - כדי לשקם את רקמות השומן האלה.

המוצר הזה, שנקרא רניוויה (Renevia), הוא המוצר המתקדם ביותר של ביוטיים, וככזה הוא נושא בחובו הבטחה גדולה לא רק עבור מי שנפגעים ישירות מתופעת הלוואי הזאת, אלא גם עבור המשקיעים בחברה.

אדי מוהנטי, המנכ"ל המשותף של ביוטיים, מסביר שהתוצאות מהשלב השלישי והמכריע של הניסוי הקליני ברניוויה צפויות להתקבל באמצע השנה הנוכחית, כלומר ביוני־יולי. אם התוצאות האלה יהיו טובות, החברה אמורה להיות ערוכה להשיק את המוצר בשוק האירופי עוד השנה.

"זה מתקרב", אומר מוהנטי. "אנחנו עדיין זהירים למדי, אבל ברגע שיהיה לנו את המידע, בעוד כמה חודשים, נוכל לדבר יותר בבהירות. אנחנו חושבים שבתוך שנה יהיה לנו מוצר מסחרי. בעוד שלושה או ארבעה חודשים נראה את המידע הראשוני ונתחיל לחשוב על המיתוג והמסחור".

לביוטיים יש עוד מוצרים מבטיחים בצנרת הפיתוח, וגם הם קשורים לתחום הריפוי התאי - מטיפול בניוון של רשתית העין בקרב אנשים מבוגרים, דרך טיפול בפציעות בעמוד השדרה ועד מוצרים לתחום הסרטן כולל טיפול אימונותרפי (כלומר באמצעות הפעלת מערכת החיסון) בלוקמיה ואבחון פורץ דרך לסרטן ריאות באמצעות בדיקת דם.

אדי מוהנטי, מנכ"ל משותף בביוטיים
אדי מוהנטי, מנכ"ל משותף בביוטייםצילום: עופר וקנין

כל הארסנל הזה נובע מהבעלות שיש לחברה ולחברות הבנות שלה על מאגר פטנטים, שלדברי מנהליה הוא הגדול ביותר בעולם בתחום הרפואה הרגנרטיבית. ד"ר מייקל ווסט, שחולק עם מוהנטי את תפקיד המנכ"ל, נחשב לאחד מחלוצי התחום — שאמור לחולל מהפכה בענף הרפואה.

הדרך למיצוי הפוטנציאל הזה לא פשוטה ולא מובטחת. בינתיים, ביוטיים מוגדרת כסטארט־אפ, ואף אחד מהמוצרים האלה עוד לא הגיע לשוק. אלא שבחברה מקווים שעד סוף 2017 כל זה ישתנה, ופועלים בעניין ביותר מחזית אחת. מוהנטי מדגיש שמעבר לחזון המהפכני, בביוטיים מנסים להתמקד במוצרים שיבשילו בטווח הנראה לעין.

קשר ישראלי נרחב

ביוטיים הוקמה ב–1990, ומניתיה נסחרות בבורסת ניו יורק מאז 1992 אבל החברה עברה שינוי משמעותי ב–2007 עם הצטרפותו של מייקל ווסט. החברה מעסיקה לפי דיווחיה כ–130 עובדים. החברה גייסה עד כה כ–300 מיליון דולר, וההפסד התפעולי שלה ב–2016 מוערך על ידי האנליסטים ב–55 מיליון דולר, לאחר שב–2015 היא הפסידה תפעולית כמעט 70 מיליון דולר.

בשורה התחתונה החברה דווקא צפויה לסיים לפי הערכות האנליסטים את 2016 ברווח נקי קל, שנובע מרישום חשבונאי של אחזקותיה בחברות הבנות הבורסאיות שלה בשני הרבעונים האחרונים, אבל בתחזית ל–2017 האנליסטים צופים שהחברה שוב תרשום הפסד נקי של 47 מיליון דולר, כמו ב–2015.

בסוף השבוע האחרון דיווחה ביוטיים על הנפקת מניות לציבור שביצעה בארה"ב בסכום של 17.5 מיליון דולר, בהנחה של כ–10% על מחיר השוק של המניה. הדיווח הוביל לירידה קלה של מחיר המניה בבורסת ניו יורק ואחר כך בתל אביב, והוא נמוך כעת ב–14% משהיה בעת רישומה למסחר בתל אביב בספטמבר 2015.

באופן מעניין, בהודעה על כך מציגה את עצמה ביוטיים — שידועה כחברה אמריקאית — כחברה שהבסיס שלה נמצא הן באלמדה קליפורניה והן בירושלים. האזכור של ירושלים הוא לא רק עניין הצהרתי.

.
.

בתחילת ינואר חנכו ביוטיים והחברה הבת הישראלית סלקיור, שביוטיים שותפה בה עם החברה הישראלית הדסית ביו — מרכז ייצור בירושלים. המרכז, שבו הושקעו מיליוני דולרים, נועד לשרת בתקופה הקרובה את הניסויים שמבצעות ביוטיים וסלקיור בתחום חידוש תאי הרשתית, ובעתיד הוא אמור לשמש אותן לעוד פעילויות.

מוהנטי הגיע לישראל לחנוכת המרכז בירושלים, וניצל את ההזדמנות כדי להיפגש עם משקיעים. שם הוא המחיש להם נקודה חשובה לטענתו: ביוטיים היא חברה עם קשר משמעותי לישראל.

ביוטיים היא לא חברה זניחה במונחי הבורסה הישראלית. היא נכללת במדד ת"א 125, והיא מהחברות הגדולות במדד הביומד המקומי. לדברי מוהנטי, חנוכת מרכז הייצור היא רק חלק ממערכת יחסים ארוכת שנים של ביוטיים עם קהילת מדעי החיים המקומית.

מוהנטי מדגיש את הקשר הזה בתשובה לשאלה שמופנית אליו מדי פעם על ידי משקיעים מקומיים: מדוע החברה בחרה להירשם למסחר בתל אביב (במקביל להמשך המסחר בה בניו יורק). זוהי שאלה ששזורה בה נימה של חשדנות בריאה שטיפחו המשקיעים כלפי חברות ביומד אמריקאיות בשנה וחצי האחרונות.

המתקן בירושלים, שנמצא בפארק הביוטכנולוגי של הדסה עין כרם, יופעל על ידי סלקיור (CellCure), שביוטיים מחזיקה ב-73% ממנה ושותפה בה עם חברה ציבורית אחרת שמנותיה נסחרות בבורסה בתל אביב, הדסית ביו, שמחזיקה ביתר. המתקן, שנמצא כעת בשלב ההרצה, הוא מתקן הייצור היחיד של ביוטיים, שמפעילה מלבדו באופן ישיר רק מעבדות.

בקבוצת החברות של ביוטיים יש חברה ישראלית נוספת, לייפמאפ (LifeMap), שהיא חברה בת של חברה אמריקאית באותו שם, שבה ביוטיים מחזיקה ב–80% מהמניות. החברות משווקת תוכנה ובסיסי נתונים לתחום המיפוי הגנטי, כשלחברה האמריקאית יש כמה סניפים בארה"ב ועוד חברה בת בהונג קונג. החברה הבת הישראלית שלה פועלת מרמת החייל.

ללייפמאפ יש מוצר מסחרי בשוק כבר כמה שנים, שנמכר לחברות ומוסדות בעולם ומייצר הכנסות צנועות, והיא פועלת, בין השאר, על פי רישיון מחברה בשם ידע — שממסחרת קניין רוחני של מכון ויצמן. עם זאת, העובדה שביוטיים מבטיחה להתמקד בשנים הקרובות בליבת הפעילות שלה, התחום הטיפולי, רומזת שסביר להניח שתשקול למכור את קבוצת החברות הזאת.

.
.

בנוסף, למרות כל הקשרים הישראליים, ביוטיים היא עדיין חברה אמריקאית לגמרי. המטה שלה נמצא בקליפורניה ובעל המניות הגדול ביותר בחברה הוא בית ההשקעות הניו יורקי ברודווד, שמחזיק ב-24% מהמניות.

פיזור סיכונים מבלבל

מלבד הקשר הישראלי הנרחב יחסית, ביוטיים נבדלת מהחברות האמריקאיות האחרות שנרשמו למסחר בתל אביב בסתיו 2015 בכך שהיא לא חברה של מוצר אחד. היא פועלת באמצעות שלל חברות בנות, כולל שתי חברות בורסאיות.

כך למשל, החברה יכולה למכור מניות של שתיים מהחברות הבנות שלה בוול סטריט או לממש את האחזקות בחברות בנות אחרות, אפשרות שמרחיבה את דרכי גיוס ההון הפוטנציאלית שלה ויכולה לסייע לה לגייס גם אורך נשימה פיננסי. אף שכאמור, בינתיים היא גם מגייסת כסף בשוק ההון באמצעות הנפקה של מניותיה.

העובדה הזאת הופכת אותה לעמידה יותר בפני צרות כמו אלה שגרמו לנפילה במחירי המניות של החברות האחרות שנרשמו כאן ב-2015, שנתקעו בשלבי המסחור של המוצרים. אלא שהיא גם הופכת אותה למורכבת להבנה ולניתוח.

מוהנטי, שגויס לחברה כדי לעשות בה סדר - לאחר שעבד במשך שנים בחברת התרופות שייר - מבין את הבעיה של המשקיעים בעניין הזה, ומעיד שביוטיים פועלת כדי להפוך את הפעילות לממוקדת יותר, תוך ניסיון לשמור על היתרונות שבמבנה המבוזר.

"את הטענה שהחברה מסובכת להבנה אני מקבל לחלוטין, ואני שומע אותה הרבה", אומר מוהנטי. "באמת קצת יותר קשה להבין את ביוטיים, וזה כמובן לא ייחודי למשקיעים הישראלים. אני חושב שחלק ממה שאני יכול לעשות כדי לעזור להם בעניין הזה זה להגיד שמאז שהצטרפתי לחברה הקדשתי זמן ניכר, בשיתוף עם הדירקטוריון, כדי לוודא שיש לנו אסטרטגיה ברורה לגבי ההמשך.

"האסטרטגיה שלנו היא שביוטיים הולכת להיות, ולמעשה היא כבר, חברת ביו־טק שממוקדת בפיתוח והבאה לשוק של מוצרים רפואיים בתחום הכללי של רפואה רגנרטיבית, תחום שיש לו השפעה משמעותית - לעתים קרובות בשלבים מאוחרים של החיים. אני חושב שהיכולת שלנו לומר שאנחנו ממוקדים בפיתוח מוצרים עוזרת, אבל במקביל מבחינה תפעולית, התחלנו לפשט את הדברים.

"פעם היית מסתכל על החברה ורואה המון חברות בנות שעוסקות במגוון גדול של טכנולוגיות. אבל כשהחלטנו שנהיה חברת ביו־טק שמפתחת מוצרים רפואיים, זה עזר לנו לקחת בחזרה חלק מאחזקות המיעוט שלנו ולפרוש מחלק מהחברות הבנות.

"אנחנו רוצים שבסופו של דבר לחברה יהיו שתיים או שלוש זרועות - לא שמונה או תשע. אבל אנחנו גם לא מעוניינים לצמצם יותר מדי את הפיזור. כיום שתיים מהאחזקות שלנו הן חברות ציבוריות, וזה יוצר ערך ואפשרויות, וזה טוב יותר מאשר לפעול באמצעות חברה אחת בלבד.

"בחברות בשלבים ראשונים של פיתוח יכולים לקרות כל מיני דברים, ולפחות כעת יש לנו מגוון דרכים להגן על הערך של החברה או לייצר ערך. יש פה עניין של גודל נכון. כשיש תשע־עשר חברות בנות, העסק קשה מדי להבנה. בשתיים או שלוש זה טוב - אבל בלי חברות בנות זה עלול להיות מסוכן מדי וממוקד מדי.

"אנחנו ממוקדים בפיתוח קליני - כלומר נדבר בעתיד הקרוב יותר על מוצרים ולא על טכנולוגיות, וזה מה שאנחנו עושים. נפשט את החברה - זה לא חייב להיות תחת אש, אפשר לעשות את זה בהתפתחות אטית, אבל אנחנו מתקדמים באופן מתמיד לעבר פשטות".

מניית החברה הבת זינקה

מבין החברות הבנות של ביוטיים, סלקיור היא אחת מאלה שלמשקיעים בישראל קל יחסית לעקוב אחר המתרחש בהן, בין השאר מכיוון שמידע על החברה נכלל בין השאר בדו"חות של הדסית ביו וגם היא מפרסמת מידע אודותיה, בעברית. המוצר המתקדם של סלקיור, OpRegen - שנמצא בשלב מוקדם יחסית של הניסויים הקליניים - נועד לטיפול בניוון של תאי הרשתית שנוצר עם הגיל.

החברות הבנות של ביוטיים שנסחרות בארה"ב הן אסטריאס (Asterias Bio), שביוטיים מחזיקה ב–47% ממנה ושווי השוק שלה מגיע ל–177 מיליון דולר, ואונקוסייט (OncoCyte), שביוטיים מחזיקה 51% ממנה ושווי השוק שלה מסתכם ב–150 מיליון דולר.

שתי החברות האלה אינן רווחיות עדיין. ההכנסות השנתיות של אסטריאס - שמפתחת טיפול לפגיעות עצביות בעמוד השדרה וטיפולים לסרטן מתחום האימונותרפיה - מסתכמות במיליוני דולרים בודדים. לאונקוסייט, שעוסקת בתחום אבחון מחלות סרטן, אין כרגע כלל הכנסות. שתי החברות גם צופות שההפסדים שלהן יגדלו בשנה הבאה.

עם זאת, המניה של אונקוסייט טיפסה ב–70% בשנה האחרונה, ואסטריאס עלתה ב–3% והגיעה בכך למחיר שגבוה ב–59% מהמחיר שבו הונפקה בקיץ 2014 — אף שהמחיר כבר הספיק לזנק לרמות גבוהות בהרבה. אונקוסייט נמצאת 35% מתחת למחיר ההנפקה, שבוצעה בדצמבר 2015.

העלייה במניה של החברה הבת אונקוסייט משקפת ציפייה של המשקיעים בארה"ב להשקה שתשנה את התמונה מבחינתה. המוצר המתקדם ביותר שלה הוא בדיקת דם שאמורה לחסוך תהליכי ביופסיה פולשניים בקרב אנשים שבדיקת סיטי איבחנה גוש בריאה שלהם שחשוד כגידול של סרטן הריאות. בחברה מקווים להשיק את המוצר הזה השנה, בכפוף להצלחה בניסויים.

כאמור, גם ביוטיים עצמה אינה רווחית מבחינה תפעולית. ההכנסות שלה ב–2015 הסתכמו ב–7 מיליון דולר, ונבעו בעיקרן ממענקי מחקר ותשלומים שקיבלה מחברות בנות על שימוש בקניין הרוחני שלה. עם זאת, לפי הערכות של אנליסטים, ההכנסות האלה אמורות להצטמצם בסיכום 2016 ל–5 מיליון דולר, ולרדת ב–2017 ל–4 מיליון דולר.

גם כך, אם משווים את החברה לחברות האחרות שמאכלסות יחד עמה את מדד ת"א 125, בניגוד לרובן המכריע (מנקיינד דומה לה בעניין הזה), ביוטיים היא עדיין חברה שנמצאת בשלב צעיר של חייה העסקיים, ומוגדרת כסטארט־אפ. העובדה שהיא פועלת בכמה חזיתות עשויה לסייע לה, אבל בינתיים אף אחד מהמוצרים הרפואיים שלה או של החברות הבנות עוד לא הבשיל.

בהתאם, יותר משלמשקיעים בביוטיים - בתל אביב ובניו יורק - חשוב לדעת מה תספר להם החברה על מצבה הפיננסי בדו"חות הכספיים הקרובים שיפורסמו בקרוב, חשוב להם לעקוב אחר הניסויים הקליניים שהיא מבצעת ואחר ההשקות המתוכננות. במובן הזה 2017 אמורה להיות שנת הכרעה, אבל יעברו ככל הנראה חודשים עד שהתמונה תתבהר.

אם המוצר המפותח ביותר של ביוטיים, רניוויה, יגיע לשוק האירופי כבר בסוף השנה כמו שמצפים בחברה, או אם תושג התקדמות משמעותית במוצרים של החברות הבנות — בעיקר בתחום האבחוני — החברה יכולה לעשות צעד גדול קדימה. עם זאת, עדיין אין ביטחון שכך יקרה, וכפי שראינו בחברות דומות שהצטרפו לבורסה בתל אביב במקביל אליה, שלב החדירה לשוק שאחרי ההצלחה בניסויים הקליניים עשוי להיות מאתגר בפני עצמו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker