לאחר שאיבדו 40% בשנה - טבע ופריגו הצטרפו למדד הביומד

הצטרפות טבע ופריגו - שתיים משלוש החברות הגדולות בבורסה - למדד הביומד נובעת משינוי בסיווג ענף הפארמה, שהחל בסוף ינואר נחשב כתת־ענף של ענף הביומד ולא של ענף הכימיה, כפי שהיה עד כה

אורי תומר
אורי תומר
משאית של חברת פריגוצילום: בלומברג

לא רק המדדים הכלליים השתנו אתמול, אלא גם כמה מהמדדים הענפיים. עם השינויים הבולטים נמנים: מדד ת"א ביטוח פלוס, החליף את מדד ת"א ביטוח, וכולל כעת 17 מניות של חברות ביטוח ופיננסים; מדד ת"א נדל"ן, שמחליף את מדד ת"א נדל"ן 15, וכולל כעת 70 מניות; ומדד ת"א ביומד, ששמר על שמו, אבל מספר המניות בו גדל מ–27 ל–34. עם המצטרפות הבולטות נמנות מניותיהן של חברות הפארמה הגדולות טבע ופריגו. גם מדד ת"א תקשורת הורחב משמעותית, והוא נקרא עתה "תקשורת וטכנולוגיית מידע", וכולל 20 מניות.

הצטרפות טבע ופריגו - שתיים משלוש החברות הגדולות בבורסה - למדד הביומד נובעת משינוי בסיווג ענף הפארמה. הענף מוגדר החל בסוף ינואר בידי הבורסה כתת־ענף של הביומד, ולא של ענף הכימיה, כפי שהיה עד כה. המשקלים של טבע ופריגו במדד הם כעת 4.8% ו–5.1% בהתאמה (אף שטבע גדולה יותר, שכן מנייתה ירדה מאז היום הקובע).

בתוך כך, מיילן, חברת הפארמה הגדולה הנוספת, והחברה השנייה בגודלה בבורסה, דווקא לא הצטרפה למדד, בשל סוגיית הזיקה הישראלית, כלומר מכיוון שמדובר בחברה זרה שאין לה כלל פעילות מקומית. זאת, אף שהמניה ממשיכה להיכלל במדדי ת"א 35 ות"א 125, שכן היא הצטרפה אליהם לפני שהוחלט להחמיר את הקריטריונים בתחום הזה.

טבע ופריגו שונות מרוב המניות שהרכיבו עד כה את מדד הביומד - חברות סטארט־אפ שנמצאות בשלבי פיתוח פרה־קליני או קליני או בשלבים ראשוניים של חדירה לשוק. אם שתי החברות היו מצטרפות למדד בעבר, ייתכן שהן היו תורמות ליציבות שלו בזכות ההכנסות הגבוהות והרווחיות שלהן.

עם זאת, השנה הקשה שעברה על מניות הפארמה גורמת לכך שבעוד מדד הביומד עלה ב–12 החודשים האחרונים ב–5% (אף שהוא עדיין נמוך ב–42% מרמתו לפני שנתיים), שתי המניות איבדו יותר מ–40% משוויין, ובשוק יש חששות כבדים שהן לא יתאוששו במהרה.

המצטרפות החדשות למדד הביטוח המורחב, ת"א ביטוח פלוס, הן כאמור מניות של חברות פיננסים מסוגים שונים - החל בבתי ההשקעות מיטב דש ואי.בי.אי, עבור בחברות חיתום דוגמת פועלים אי.בי.אי, וכלה בחברות מימון חוץ־בנקאי, כמו פנינסולה, נאוי ואופל בלאנס. אחד השיקולים של הבורסה בהשקת המדד היא שכעת, בניגוד למדד הביטוח, הוא עומד בקריטריונים של פיזור ושווי שוק שמאפשרים השקה של תעודות סל.

מדד הנדל"ן הוא מעתה מבוזר בהרבה, וכולל מניות של חברות רבות מתחומי הבנייה למגורים. המדד הקודם, נדל"ן 15, כלל חשיפה בעיקר לחברות נדל"ן מניב, שכן החברות בתחום הן גדולות הרבה יותר. עם זאת, חברות הנדל"ן המניב ימשיכו להיות הדומיננטיות במדד, בשל שווי השוק הגבוה שלהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker