מהיום המשקיעים צריכים להתרגל: לא עוד מדד ת"א 25, אלא ת"א 35

בבורסה בתל אביב מתחלפים היום כמה מדדים מרכזיים, ובראשם ת"א 25 שייהפך לת"א 35 ויכלול 35 חברות, ות"א 100 שייהפך לת"א 125 ■ ירידת משקלן היחסי של המניות בעקבות העדכון תיעשה בהדרגה עד 6 באפריל

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין הבורסה לניירות ערך
אורי תומר
אורי תומר

שישה מדדי מניות חדשים מחליפים מהיום שישה מדדים ותיקים מרכזיים בבורסה בתל אביב, כחלק מרפורמת המדדים. מדד ת"א 35 יחליף את ת"א 25, ויכלול 35 חברות; מדד ת"א 125 יחליף את מדד ת"א 100; מדד ת"א 90 יחליף את מדד ת"א 75; מדד SME 60 יחליף את יתר 50; מדד ת"א צמיחה יחליף את יתר מאגר; ומדד AllShare יחליף את ת"א מאגר.

כתוצאה מהיערכות תעודות הסל לקראת השינוי, שלב הטרום נעילה ביום חמישי היה ארוך מהרגיל — 45 דקות במקום כעשר דקות — וסוער במיוחד. בזכות הזינוק בפעילות בשלב הנעילה ביום חמישי, מחזור המסחר טיפס ל–7.9 מיליארד שקל, לעומת מחזור ממוצע של פחות מ–1.3 מיליארד שקל בשנה האחרונה. המסחר הסתיים בעלייה של 0.7% במדדים המובילים.

המדדים החדשים ימשיכו להיות מחושבים לפי הרמה בנקודות שבה ננעלו המדדים הוותיקים שאותם הם מחליפים בתום המסחר ביום חמישי. עם זאת, הם יהיו, כמובן, רחבים יותר, ושמותיהם החדשים של חלקם מצביעים על מספר המניות המעודכן שאחריהן הם עוקבים.

לרפורמה במדדים צפויות להיות שתי השפעות עיקריות. מבחינת המשקיעים בתעודות סל היא תגרום לפיזור רחב יותר של החשיפה בתעודות שעוקבות אחר המדדים, ותקטין בהדרגה (בשלוש פעימות) את התלות שלהן במניות בודדות או במגזרים ספציפיים. זאת שכן היא תגרום לצמצום המשקל המקסימלי של המניות הגדולות בכל מדד.

מבחינת החברות הציבוריות עצמן, חלקן נהנו כבר באחרונה מחשיפה רבה יותר למשקיעים ומביקושים בעקבות הצטרפותן למדדים, והן ייהנו ממנה גם בתקופה הקרובה.

המצטרפות החדשות

המצטרפות החדשות למדד ת"א 35 הן החברות אלוני חץ, אמות, אירפורט סיטי, בזן, ביג, הראל השקעות, טאואר, סודהסטרים, סלקום ופרטנר.

הורדת המשקלים המקסימליים של המניות במדדים נעשית בהדרגה, כדי לא לגרום לתנודות חדות בשוק. בעקבות זאת, המשקל המקסימלי במדד ת"א 35 הוא מהיום 9% (לעומת 10%) — רק עבור המניות של הפועלים, לאומי ופריגו.

עבור שאר המניות המשקל המקסימלי הוא כעת 7%, ואילו עבור מניית מיילן לבדה המשקל המקסימלי גדל מ–4.5% (הרמה המקסימלית שנקבעה עבורה עם הצטרפותה לת"א 25, שנועדה למנוע ממנה השפעה רבה על המדד כחברה זרה) ל–5%.

ב–2 במארס תתבצע הפעימה הבאה, ואז יירד המשקל המקסימלי ל–8%. בפעימה השלישית, ב–6 באפריל, המשקל המקסימלי ייקבע על שיעור של 7%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker