דני גולדשטיין: "פורמולה לא נקנתה כדי לעשות מניפולציה"

בראיון מקיף ראשון לאחר העסקה הוא גולדשטיין לא מכחיש שהוא שוקל השתלטות מחודשת על פורמולה ויז'ן ■ "פורמולה נהפכה להיות חברת של טווח ארוך, וזה מכניס ללחצים"

אפרת נוימן

על שולחן העבודה של דני גולדשטיין במשרדי פורמולה בהרצליה פיתוח מונחת קופסה מהודרת מעץ, שבתוכה מנמנמים בשלווה שני בקבוקי יין. זו מתנה מאלי רייפמן, מנכ"ל אמבלייז - בעלת הבית החדשה בפורמולה שרכשה השבוע את השליטה מגולדשטיין וקרן פימי תמורת 70 מיליון דולר. אל היין נלווה גם זר פרחים וברכה אישית, כמיטב המסורת של רייפמן.

גולדשטיין, אחד המנהלים הוותיקים בחברות הציבוריות, הוא בין המומחים הגדולים בישראל בתחומים של שירותי המחשוב והשקעות ההיי-טק. מבקריו הרבים נוהגים להצביע על שיעורי הרווח הנמוכים של קבוצת החברות שבבעלותו, על ריבוי התרגילים המימוניים ועל כך שעל אף פעילותו ארוכת השנים, הוא מעולם לא הצליח "לעשות את המכה" - לגרוף מאות מיליוני דולרים מהשקעה בסטארט-אפ מוצלח.

ידידיו יצביעו על כך שלמרות הכל הוא הצליח, בעזרת אחיו גד המוחצן פחות, להקים מאפס חברה שמגלגלת 2.5 מיליארד שקל בשנה. הוא גם קצר לא מעט הצלחות בדרך, בהצמחת חברות היי-טק קטנות ובינוניות.

גולדשטיין אינו נמנה עם אנשי העסקים הבולטים בפעילותם החברתית הפוליטית, אבל נבחר שלוש פעמים ברציפות לתפקיד יו"ר איגוד החברות הציבוריות. התפקיד מאפשר לגולדשטיין להתעמת חזיתית עם רואי חשבון ורגולטורים, השוגים לדעתו בקביעת תקנות שמעיקות על מנהלי החברות הציבוריות.

השנים האחרונות בפורמולה לא היו פשוטות לגולדשטיין. על אף שהכנסות הקבוצה טיפסו לחצי מיליארד דולר, נותרה בסופו של דו"ח שורת רווחים מכווצת. הבנות הסוררות, מגי'ק וסאפיינס, לא התקדמו כפי שגולדשטיין ציפה. הפסדיהן העיקו על הקבוצה, וניטרלו את מרבית הרווחים של מטריקס הגדולה והמצליחה. גם פורמולה ויז'ן שמחזיקה בין השאר בחברות ההיי-טק בבילון, FTS ו-Gigaspaces, הכבידה עם חוב גדול והערת עסק חי בדו"חות.

מניית פורמולה נסחרה בבורסה בערך נמוך משוויה הכלכלי, וגולדשטיין - מנהל שמקפיד על קשר עין עם מסכי הבורסה - לא אהב את זה. "פורמולה שווה הרבה יותר", רטן באוזני משקיעים ואנליסטים. כשרייפמן הציע לרכוש את החברה במחיר גבוה ב-60% ממחיר השוק (עסקה על בסיס שווי חברה של 210 מיליון דולר) - גולדשטיין לא היסס למכור.

השנים שינו את גולדשטיין. מי שנחשב לשועל קרבות ותיק בשוק ההון, להטוטן פיננסי שרקח עסקות ובשיאו שלט בלא פחות מ-14 חברות בורסאיות, רוצה להוריד הילוך. הוא כבר לא אוהב חברות ציבוריות שצריכות להיות שקופות ושנענשות בכל פעם שהתוצאות מאכזבות. "שנים הייתי עסוק במלחמה יומיומית בזירת שוק ההון. יותר מדי ראינו בהנפקה את חזות הכול. הגעתי למסקנה ברמה האישית, שהתרומה שלי גדולה יותר כשצריך להביא חברה עד לנקודת ההנפקה. כשהיא כבר מונפקת, התרומה שלי מוגבלת", הוא אומר.

העסקה מוצלחת מבחינתך. קיבלת מחיר גבוה ב-60% ממחיר השוק. אבל ציבור בעלי המניות נשאר עם מניה במחיר הנמוך.

"קיבלנו מחיר ששקול לערך הכלכלי, בלי פרמיית שליטה. זה מחיר ריאלי, ולאמבלייז היה כדאי לשלם אותו. יש להם אינטרס לשפר את החברה, ולהציג בבורסה בלונדון מחזור מכירות גדול".

אתה מרגיש ניצחון על האנליסטים והעיתונאים שלא החמיאו לפורמולה, וזכרו ההבטחות שלא התממשו?

"החשיפה הציבורית קשה. שוק ההון אכזר ולא סולח על פספוסים בטווח הקרוב, גם אם זה לטובת הטווח הארוך. מישהו היה משקיע בחברה אם היו אומרים לו שעכשיו יש לפניה שנתיים קשות? המצב הזה מטעה ומסיט את תשומת הלב.

"יש גם נטייה בתקשורת לעשות 'פרסונליזציה'. כשיש בעיה לחברה הבת סאפיינס ומחליטים לדחות את תשלום האג"ח, יוצאים עם כותרת כמו 'גולדשטיין לא משלם'. בחברה פרטית זה לא היה קורה. בסאפיינס נעשתה עבודה קשה עם הרבה השקעה על מנת שתצא מהפסדים תפעוליים, אבל יש דברים שאני לא יכול להשפיע עליהם".

אולי פורמולה אינה בנויה נכון. הרווחיות של החברות הטובות בקבוצה הושקעו בטיפוח חברות צעירות, ובשורה התחתונה לא נשאר כמעט רווח למשקיעים.

"פורמולה נהפכה להיות חברת של טווח ארוך, וזה מכניס ללחצים. יש משקיעים שנשארו למרות הבעיות, כי הם מאמינים בפוטנציאל. האמת לא תמיד נחשפת בדו"חות הרשמיים. את FIS, למשל, קנינו עם מחזור של 5 מיליון דולר, והיום הוא גדול פי 10. אבל החברה בינתיים לא מונפקת, כך שקשה להציף ערך. זו בעיה של כללי חשבונאות שמרניים, שמציגים את התסריט הכי פסימי".

אתה צריך לעמוד בלחץ. השוק יודע לתגמל גם מנהלים השוקלים את הטווח הארוך?

"בפועל, הרבה החלטות נעשות שלא לטובת הטווח הארוך של החברה. מכיוון שיש משקיעים חסרי סבלנות, עשיתי הרבה פעמים החלטה לא טובה כדי לספק את כולם. שוק ההון הוא בסך הכול דבר חיובי. הבעיה היא שבחברה ציבורית - כשהיא עדיין קטנה - החסרונות עולים על היתרונות".

למה אחיך גדי, שמחזיק בכ-2.5% ממניות פורמולה, לא מכר יחד איתך?

"גדי מאמין שהוא יכול לקבל מחיר גבוה יותר. הוא נמצא במצב שונה ממני, כי אני מחזיק חבילה הרבה יותר גדולה של מניות, ולכן אני יכול לממש אחזקות רק בעסקה מסוג זה. לא מכרתי לפני שבע שנים, כשהמניה היתה ב-80 דולר, כי ידעתי שבשנייה שאמכור יהיו שאלות קשות. גם אם הייתי מסביר שבדיוק חסר לי כסף למקרר זה לא היה תופס. עכשיו מכרתי ב-16 דולר, אז זה כנראה לא מחמיא לי בתור איש עסקים ממולח".

אמבלייז לא תתערב בניהול

רייפמן חיפש רכישות כדי להרחיב את הפעילות של אמבלייז. זה לא היה סוד. עם קופת מזומנים תפוחה של 170 מיליון דולר, ועם מניה שתקועה בגלל עסק שעדיין לא הצליח להרוויח - רכישה גדולה היתה רק עניין של זמן.

ואולם השילוב בין אמבלייז שנסחרת בלונדון לפורמולה שנסחרת בתל אביב ובנאסד"ק הוא מפתיע ומעניין. אין סינרגיה בין העסקים: עיקר הפעילות של אמבלייז היא פיתוח מכשירים סלולריים, ואילו קבוצת פורמולה מורכבת משלל חברות בתחום התוכנה ושירותי המחשוב.

רייפמן גם לא פעל עד כה בשוק ההון המקומי (מלבד הנפקת אג"ח אישית להחזר הלוואות שלקח). בשוק ההון הישראלי יש רבים שמבקרים את מהלכיו הפיננסיים של רייפמן, כשאמבלייז צברה בעשר שנות פעילות הפסד של כ-200 מיליון דולר. לאחר ההודעה על השתלטות אמבלייז, מניית פורמולה צנחה מיד ב-7% במחזור גדול, אך ביומיים שלאחר מכן תיקנה בחזרה.

כשמתפרסמת עסקת מיזוג נוהגים המעורבים להסביר שהיא תשפר את מצב החברה. אתה חושב שפורמולה תצא נשכרת מההשתלטות של רייפמן?

"מי שינהל את פורמולה הוא גדי ולא אלי. הניהול לא מסובך. יש לקבוצה נכסים גדולים שמניעים את עצמם. אני כמעט בטוח שרייפמן או אמבלייז לא יתערבו בניהול. אני חושב שרייפמן לא ייכנס ויגיד, למשל, שיש לו אסטרטגיה עסקית חדשה לבלופניקס".

בהודעה שאמבלייז הוציאה לבורסה בלונדון, נכתב שלרכישת השליטה בפורמולה תהיה השפעה של 40 מיליון דולר על הקופה, בלי להזכיר שיש עוד 30 מיליוןשימומנו בחוב. זו לא הטעיה של המשקיעים?

"אנחנו פרטנו הכול. באמבלייז אמרו שמה שחשוב למשקיעים בלונדון זה כמה כסף יצא מהקופה, ולכן את זה הם פרטו עכשיו, כשבהמשך הם ירחיבו. אולי מה שקרה זה שסיום העסקה היה מוקדם מהצפוי. היה צריך לשחרר מהר הודעה, ובאמבלייז כבר היו מותשים".

זה נשמע לך הגיוני? הרי זה לא יותר עבודה לרשום שמדובר בעסקה של 70 מיליון דולר ולא 40 מיליון?

"אני לא אחראי לאמבלייז, אבל אני יודע שפורמולה לא נקנתה כדי לעשות מניפולציה. החברות של פורמולה נסחרות בתל אביב ובנאסד"ק. זו לא חברה עם מחזור של 3 מיליון דולר שנסחרת בשוק הבריטי. חלים עליהן חוקים של רשות ני"ע אמריקאית ורשות ני"ע ישראלית, ולכן אי אפשר לשחק משחקים. אמבלייז לא תוכל לעשות כאוות נפשה בחברות, וכל בר דעת יודע שלא כדאי לעשות דברים שיוצרים בעיות במערכת של חוקים".

קיבלת אחרי הפרסום על העסקה טלפונים מודאגים?

"גדי מטפל בזה, וכן, הוא קיבל שיחות. אנשים שואלים אותי: גידלת חברה משלושה אנשים ל-6,000 איש וממחזור של חצי מיליון דולר ליותר מחצי מיליארד דולר, איך אתה מרגיש עם מה שיקרה? אבל התחושה שלי היא שלא יאונה רע לחברה, אם היא תספק את הסחורה. אין כאן מזימה. אני לא חושב שתהיה פתאום קפיצה, אבל גם לא חושב שבעל השליטה החדש יזיק. לעומת זאת הוא יכול להועיל. היו ימים שפורמולה קיבלה פרמיה כחברת אחזקות ואולי זה יחזור".

מה אתה מתכנן לעשות עם 35 מיליון דולר?

"בפועל מדובר בסכום נמוך בהרבה. אחרי ההחזר לבנק יישארו לי כ-15 מיליון דולר. יש כמה חברות שאולי אשקיע בהן, כמו למשל פורמולה ויז'ן שאני כבר מחזיק בה מניות באופן אישי וגם כיום אני משקיע בניהולה את רוב הזמן".

בעבר, כשנשאל על דרכו העסקית, אמר גולדשטיין שאחד המניעים העיקריים שלו לפנות לעסקים היתה החלטתו שלא לעבוד כשכיר למען אחרים. כעת נראה גולדשטיין כמי שהחליט בשיא הקריירה העצמאית שלו ליהפך דווקא לשכיר. על פי הודעותיו הוא ימשיך לפעול כמנהל שכיר של חברת ההיי-טק פורמולה ויז'ן, שתעבור לשליטתה של חברת אמבלייז.

הצגתו של גולדשטיין כשכיר של רייפמן גורמת לו לנוע בכיסאו באי נוחות. הדבר האחרון שהוא רוצה זה ליהפך למנהל שכיר. האם הוא מתכוון להשתלט על פורמולה ויז'ן באמצעות הכסף שקיבל ממכירת פורמולה? פורמולה ויז'ן היא חברה ציבורית, ואם לגולדשטיין יש תוכניות להשתלט עליה, הוא אינו יכול לדווח על כך לפני שמסר הודעה מסודרת לבורסה.

"בדרך כלל אני משתף פעולה אבל הפעם אני אגיד 'אין תגובה'", הוא אומר בזהירות, "מה שאני כן יכול להגיד זה שאולי הנוסחה תשתנה".

על אף שפורמולה התמקדה בתחומי המחשבים וההיי-טק, ניסית להשקיע בערוץ החדשות שלא קם. אתה עדיין מתעניין בנושא?

"תקשורת תמיד משכה אותי. את ההשקעה בערוץ החדשות מכרנו בסופו של דבר לקבוצת חפץ וגוסינסקי. מאז סיום הלימודים ועד היום אני באותו התחום, עם כמה ניסיונות להשקעות אחרות. היו השקעות שמהן לא נפגעתי, אבל היו גם השקעות שמהן נפגעתי והשארתי הרבה כסף על השולחן. למשל בעולם המלונאות והנדל"ן. הבעיה היתה בעיקר העיתוי 'המושלם', חצי שנה לפני האינתיפאדה.

"תחום הנדל"ן היה בשבילי תחום חדש, ועד היום אני לא מבין בו. בעסקים שלנו אנחנו רגילים לפעול בלי אשראי, אבל בנדל"ן משקיעים במנופים אדירים של אשראי. אתה מממש עסקה ורוב הרווח עובר לבנק".

אתה משקיע במניות?

"מאז 1982 ועד היום לא השקעתי במניות אגורה אחת, חוץ מבקבוצת פורמולה. ב-1982 הייתי מושקע בבורסה, והפסדתי מחצית מהוני, שהיה בערך מאה אלף דולר כולל ערך הדירה. מאז לא השקעתי במניות. הכסף האישי שלי מנוהל באופן שערורייתי בפקדונות שקליים ודולריים. פעם פקיד בבנק אמר לי שהוא מקבל בונוסים על שיווק קרנות נאמנות, אז נתתי הוראת קבע לקניית קרן נאמנות בסכום קטן של עשרת אלפים שקל בחודש. לפעמים כשאני רואה איך חברות מזנקות זה מדגדג לי לנסות, אבל בינתיים אני שומר על החלטתי".

מהם ההצלחה והכישלון הכי גדולים שלך?

"ההצלחה הכי גדולה היתה חברה בשם וויסטק. קניתי את החברה ב-1996 בחצי מיליון דולר, ומכרתי ב-1999 לקונברג'יס ב-100 מיליון דולר. הכישלון הגדול היה בחברה אמריקאית. את החברה, שאני לא זוכר את שמה, קנינו בחמישה מיליון דולר, ותוך זמן קצר ההשקעה נמחקה. בכלל, לא שבעתי נחת מחברות אמריקאיות שרכשתי. לא השכלתי להיות מסוגל לנהל חברה בשלט רחוק".

למה הפעילות כיו"ר איגוד החברות הציבוריות כל כך חשובה לך?

"אני חי במדינה הזו. בשיאי היו לי 14 חברות ציבוריות, נתקלתי בהרבה תקלות ובעיות והנושא היה חשוב לי. אני מוצא את עצמי משתתף בדיונים עשרות פעמים בשנה, ואחד ההישגים המרכזיים הוא הרישום הכפול. נראה שיש הרבה פוליטיקה מקומית בתחום המחשוב. אתה לא מרגיש שהתחרות פרועה מדי?

"יש תחרות, אבל אם אתה ממצב את עצמך כשחקן מוביל זה נראה אחרת. יש כלל שאומר שפילים אוהבים לעשות סקס עם פילים, ועל פי רוב חברה גדולה אשר מתכננת פרויקט מחשוב תפנה לשלוש-ארבע חברות המחשוב הגדולות. מטריקס היא חברת שירותי התוכנה הגדולה בישראל, ולכן קשה לי לראות ארגון משמעותי שאינו משתף את מטריקס.

ובכל זאת, שוויה של מטריקס בתל אביב, 150 מיליון דולר, הוא שליש מזה של המתחרה נס בנאסד"ק.

"זו אכן נקודה כאובה. נס מקבלת שווי גבוה בהרבה בזכות הפעילות של מיקור חוץ בהודו".

אתה לא פורש בשיא. הרווחיות של הקבוצה נמוכה והיא נסחרת משמעותית מתחת לשווי הכלכלי. זה לא פוגע בתחושת הסיפוק?

"הדשדוש של העסקים זה בעיני המתבונן. אין מה לעשות, תמיד יהיו בקבוצה חברות טובות יותר וטובות פחות. לרוע מזלי, לרוב, הצרות משאירות רושם גדול יותר מאשר ההצלחות. תמיד זה שלא הצליח מקבל כותרות יותר גדולות".-

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום