מהו מכפיל הרווח, ומה אפשר ללמוד ממנו?

למכפיל הרווח יש חשיבות גדולה בתמחור מניות. בדיקה העלתה שהרווח מהשקעה במניות שנסחרו במכפיל 10 ומטה היה גבוה יחסית למניות במכפיל 40 ויותר

אריה גורן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מכפיל הרווח נחשב לפרמטר חשוב ומרכזי בהערכת שווי של מניה. זו גם הסיבה שהוא מופיע תמיד בטבלאות המניות בעיתונות ובאתרים הפיננסיים באינטרנט. זהו כלי חשוב מאוד, אבל חייבים לזכור שזהו רק פרמטר אחד מתוך רבים, שעוזר לקבוע אם מניה מסוימת נמכרת במחיר סביר, מוגזם או מתחת לשוויה האמיתי.

דרך אחת היא לחלק את מחיר המניה ברווח למניה ב-12 החודשים האחרונים, ואז מתקבל מכפיל הרווח על בסיס הרווח הנוכחי. לעומת זאת, אם הופכים את המספרים - כשמחיר המניה במכנה והרווח למניה במונה - התוצאה שתתקבל היא התשואה על המניה. לפיכך, מניה של חברה שנסחרת במחיר של 10 דולרים ומייצרת רווח של דולר אחד למניה - נסחרת במכפיל 10. התשואה על המניה היא 10%.

דרך אחרת היא לחשב את המכפיל על בסיס הרווח בשנה הנוכחית. לדוגמה, כדי לבצע חישוב כזה כיום, נוטלים את הרווחים שכבר פורסמו לשני הרבעונים הראשונים של 2006 (בחברות שכבר פירסמו את תוצאות הרבעון השני), ומצרפים להם את הרווח החזוי בשני הרבעונים הבאים. בחברות שמציגות בדו"חות הפסד בארבעה הרבעונים האחרונים, לא נהוג לחשב מכפיל רווח (חישוב המכפיל בדרך שתוארה לעיל יספק תוצאה שלילית).

אפשר גם להגדיר את המכפיל באמצעות השאלה הבאה: לכמה שנים תזדקק החברה כדי להרוויח בחזרה את הסכום שהושקע ברכישת מנייתה. זאת כמובן בהנחה שהרווחים יישארו קבועים. לפי כלל זה, במניה שנסחרת במכפיל 15, ניאלץ להמתין 15 שנה עד להחזר ההשקעה. 15 שנה הן זמן ארוך, ולכן מי שרוכש מניה במכפיל 15 מצפה כי הרווח למניה יגדל בשנים הקרובות באופן מזורז.

אם מחיר המניה יישאר קבוע והרווח למניה יעלה, מכפיל הרווח יירד עם הזמן. אם מחיר המניה עולה על פני זמן והרווח למניה נשאר קבוע, מכפיל הרווח יעלה. מכאן ניתן לגזור את כלל התמחור הראשון: מכפיל רווח נמוך עדיף על מכפיל גבוה, מכיוון שאז נזדקק לשנים מעטות יותר כדי להחזיר את ההשקעה במניה.

בשוק המניות אפשר למצוא מניות הנסחרות בכל הספקטרום של מכפילים: החל במכפילים נמוכים מאוד (3 או 5) ועד למכפילים גבוהים מאוד (100 ויותר). משקיעים מוכנים לקנות מניות במכפיל גבוה מאוד כשהם מניחים שרווחי החברה יגדלו מאוד בעתיד. מאידך הם ייטו למכור מניות במכפיל נמוך, כשהם סבורים שהרווח למניה יירד בעתיד. הכלל בעניין קובע שמחיר סביר של מניה יתקבל כשמכפיל הרווח קרוב לשיעור הצמיחה ברווחי החברה.

מתי יודעים שמניה זולה?

מכפיל רווח חריג - כלפי מעלה או כלפי מטה - מצביע לעתים מזומנות על כך שמחיר המניה אינו סביר, כלומר נמוך מדי או גבוה מדי. מחיר מוגזם יביא במועד כלשהו בעתיד לתיקון, עד שיתקבל מכפיל רווח "סביר" יותר.

להלן כמה דוגמאות:

ביולי 2000 נסחרה המניה של אינטל במחיר שיא של 73 דולר. מכפיל הרווח של המניה היה אז 48. בחודשים שלאחר מכן החלו המשקיעים להפנים כי אין זה סביר שרווחי אינטל יצמחו כל כך מהר - ובעקבות זאת מחיר המניה תיקן כלפי מטה וירד כעבור 14 חודשים ל-19.3 דולר, ירידה של 73.5%.

מניית פרוקטר אנד גמבל נסחרה בתחילת ינואר 2000 במחיר של 58.4 דולר, כשמכפיל הרווח של המניה באותו זמן היה 41. המכפיל היה גבוה מדי לקצב צמיחת הרווחים של החברה, ולאחר חודשיים צנחה המניה למחיר של 26.7 דולר, ירידה של 54.3%.

יש גם מקרים הפוכים. מחיר המניה של יצרנית הסיגריות אלטריה (פיליפ מוריס) היה 28 דולר באפריל 2003. מכפיל הרווח היה אז 6.8 - מכפיל נמוך ביחס לחברה בעלת מסורת של רווחיות גבוהה. המחיר הנמוך נבע מחשש המשקיעים מתביעות נגד החברה על נזקי הסיגריות, אך בסופו של דבר, המניה טיפסה בכ-108% בתוך 11 חודשים.

כאשר בוחנים תמחור של מניה ספציפית בכדי לקבל החלטת השקעה, נדרש מגוון רחב של פרמטרים. ועדיין, הסימן המרכזי למציאת מחיר מניה זול הוא ברוב המקרים מכפיל נמוך במיוחד.

כדי לבדוק את ההשפעה המצרפית של מכפיל הרווח על התנהגות מחירי המניות, השתמשתי בבסיס נתונים של כל החברות הנסחרות בבורסות העיקריות בארה"ב - בורסת ניו יורק (NYSE), בורסת נאסד"ק ובורסת אמריקה (AMEX). בדקתי רק מניות שמחירן גבוה מדולר אחד, והמדגם כלל 5,656 חברות.

התפלגות המכפילים, על בסיס הנתונים ב-2005-2004, היתה בקירוב כך: ברמת מכפילים של 10-0 נמצאו כ-200 חברות; ברמת מכפילים של 20-10 - כ-1,600 חברות; ברמה של 30-20 - כ-900 חברות; ברמה של 40-30 - כ-300 חברות; עם מכפיל גבוה מ-40 - כ-450 חברות; וללא מכפיל (כלומר, חברות מפסידות) - כ-2,200 חברות.

במשך שנתיים נבדקו כל קבוצות המניות בתחומי מכפילים שונים. השינוי במחירים נבדק לאחר חודש, לאחר שלושה חודשים ולאחר שישה חודשים. חישוב השינוי באחוזים נעשה על בסיס שנתי, בחישוב של השקעה חוזרת של הרווחים, ותוצאות הבדיקה ברורות למדי.

ניתן לראות כי השקעה בקבוצת המניות שנסחרה במכפילים של 10-0 היתה יכולה להניב רווח גדול הרבה יותר מאשר השקעה בקבוצות החברות שנסחרו במכפילים גבוהים יותר. במקביל, את התוצאה הגרועה ביותר סיפקה קבוצת המניות שנסחרה במכפילים גבוהים מ-40.

הכותב הוא אנליסט גלובלי של כלל פיננסים בטוחה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker