תת ביצוע של 20% בתקציב המשרדים החברתיים; עודף במשרדים הביטחוניים

כך נקבע בדו"ח החצי שנתי של בנק ישראל שמתייחס לתקופה שלפני פרוץ המלחמה; שיעור האבטלה בקרב עובדים מעוטי השכלה - 13.2% ובקרב עובדים אקדמאים - 6.3%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

במחצית הראשונה של 2006 הגיע תת הביצוע בתקציב המדינה ל-7.3%; במשרדים החברתיים (הבריאות, החינוך, הרווחה והשיכון) הגיע תת הביצוע ליותר מ-20%, ובמשרדים הביטחוניים נרשם עודף ביצוע של 6% - כך נקבע בדו"ח החצי שנתי של בנק ישראל שפורסם אתמול. הדו"ח מתייחס ברובו לתקופה שלפני מלחמת לבנון.

בדו"ח נקבע כי במחצית הראשונה של 2006, לפני המלחמה בצפון, מצב המשק היה טוב. קצב הצמיחה הגבוה שאיפיין את שלוש השנים האחרונות הואץ במחצית הראשונה של 2006. הוביל את הצמיחה המגזר העסקי, שהתוצר שלו גדל ב-7.7% ברבעון הראשון של השנה. במגזר העסקי בלטו במיוחד השירותים והתעשייה. במחצית הראשונה של השנה נמשכה ההתאוששות בבנייה, בעיקר במגזר הפרטי. נרשם גם גידול חד ביבוא מכונות. הצריכה הפרטית גדלה בשיעור ניכר, לאחר יציבות במחצית השנייה של 2005. היצוא התרחב בכל רמות הטכנולוגיה. כתוצאה מכך גדל העודף בחשבון השוטף והגיע ל-3% תוצר.

בנושא הריבית במשק נקבע בדו"ח כי בעולם, כולל ישראל, עברו במחצית הראשונה של 2006 לסביבת ריבית גבוהה יותר. בישראל עלתה הריבית בתקופה זו ב-0.75%. ההשקעות של ישראלים בחו"ל המשיכו לגדול בתקופה זו, כך שיצוא ההון נטו מישראל גדל. שיעור האבטלה בקרב עובדים מעוטי השכלה (פחות מ-12 שנות לימוד) היה גבוה בהרבה, 13.2%, משיעור האבטלה בקרב עובדים אקדמאים, 6.3%.

במשבצת מיוחדת, המוקדשת להשלכות המלחמה בלבנון על המשק, מעריך בנק ישראל כי תיירות החוץ תיפגע מהמלחמה יותר מכל ענף כלכלי אחר. להערכת הדו"ח, ירידה של 50% בתיירות החוץ ברבעונים השלישי והרביעי של השנה תביא לירידה של 0.4% בתוצר במשק. גם תיירות הפנים של חודשי הקיץ בצפון עלולה להיפגע. כ-20% מכלל חדרי המלון בישראל נמצאים בצפון. זאת בנוסף לצימרים הרבים. פגיעה בתיירות הפנים בצפון עלולה להפחית עוד 0.1% מהתוצר. בנק ישראל מעריך כי צפויה התמתנות בפעילות הכלכלית בצפון.

בנק ישראל מעריך כי המלחמה בצפון תביא לפגיעה בהכנסות המדינה ממסים ותגדיל את ההוצאה התקציבית הביטחונית ולפיצויים (ישירים ועקיפים). להערכתו, בזכות המצב הנוח של התקציב לא צפויה השנה חריגה מיעד התקציב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker