שמואל לב: "כשמדובר על שווקים מתעוררים, אפשר לומר שאנשים אכלו פטריות הזיה"

המנכ"ל המשותף של אנליסט: "גם בתקופות כאלה אנחנו ממשיכים להסתכל עניינית, אם אפשר ללקט מניות מסוימות"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בבוקר שבו ביצע צה"ל פלישה קרקעית לעזה, ובשבוע שבו השוק בתל אביב מסיים שבוע שביעי של ירידות, באנליסט לא מתרגשים. אחרי הכל הקרן הוותיקה ביותר שלהם - אנליסט גמישה - חוגגת 19 שנה, ובבית ההשקעות הוותיק כבר מודדים תשואות בפרספקטיווה של דור או לפחות 10 שנים. זו הסיבה שאירועי הטווח הקצר במזרח התיכון, כמו מתיחות עם הפלשתינאים או שינויים בלירה הטורקית, פחות מעניינים אותם.

"ביום כזה הרי אין למשקיע מה לעשות - מה הוא יעשה, ימכור את הכל? הרי רק המכירות והקניות מביאות לבזבוז של הון תועפות דרך העמלות שמשלם הלקוח", מסביר שמואל לב, המנכ"ל המשותף של אנליסט. "בגלל העמלות האלו מחזור התנודות שלנו הוא נמוך. הרי גם הפרשי השערים עולים לך כסף - אתה מפסיד בשער הקנייה וגם בשער המכירה - ונשאר בסוף בלי כלום. גם בתקופות כאלה אנחנו ממשיכים להסתכל עניינית, אם אפשר ללקט מניות מסויימות", אומר לב. לירידות בטורקיה לעומת זאת, הוא פחות אדיש. "לטורקיה אנחנו פוזלים - ואולי שמה נקנה משהו", הוא אומר.

לדברי לב, הוא אינו פסימי ביחס לשוק הישראלי. "השוק לא נכנס ל-4-3 שנים של שפל. לא היתה בועה מנופחת לפני כן ולא נראה משבר עמוק. עם זאת זו הערכה גסה - והתנודות הנוכחיות יכולות להימשך חודשים".

לקרן גמישה, בהגדרה, יש חופש לשנות את מדיניות ההשקעה שלה ולחלק את השיעור שבו היא מושקעת באפיקים השונים כרצונה. מי שרוצה ללמוד משהו לגבי מה שחושבים באנליסט על שוק המניות, יכול להסתכל על השיעור שבו מושקעת הקרן הגמישה שלהם באפיק המנייתי. כך למשל, ב-2000 - רגע לפני נפילת השוק ופקיעת בועת ההיי-טק - היתה הקרן הגמישה של אנליסט מושקעת ב-50% במניות. ב-2003 - רגע לפני העליות הגדולות - היתה הקרן מושקעת ב-100% במניות. כיום - כמו לפני חודשיים - מושקעת הקרן ב-70% במניות. "אנחנו במצב ביניים היום, השוק לא יקר ואין יותר מדי הנפקות", אומר לב.

עולם גמיש

סקס אפיל היא אולי לא התכונה הבולטת של הקרנות הגמישות, ולב עצמו מודה ש"בלתי אפשרי לשווק את הקרנות האלה", אבל אחרי 19 שנות פעילות מנהלת אנליסט גמישה 526 מיליון שקל - 15% מהכספים המנוהלים בקטגוריית הקרנות הגמישות בישראל. כאשר לב נשאל האם היתרון אינו נמצא דווקא אצל הקרנות הקטנות בקטגוריה, אשר יותר קל להן לשנות את היקף ההשקעות המנייתי שלהן, הוא אומר כי "אם היינו קטנים יותר - היינו מצליחים אפילו יותר". ההצלחה של הקרן הגמישה של אנליסט מתבטאת בתשואה שנתית ריאלית של 9.8% בממוצע ותשואה ריאלית של 542.7% במצטבר מאז הוקמה הקרן ב-1987.

לדברי לב, למרות גודלה, הקרן של אנליסט עדיין אינה בגודל משמעותי. "יש הרי קרנות אמריקאיות בהיקפים של מיליארד-מיליארד וחצי דולר, אנחנו רחוקים מנקודה של לומר די", הוא אומר. "אם כבר, מה שצריך להיזהר ממנו הוא חוסר ניסיון. יש כיום גופים שלא ניהלו פרוטה בחיים, ופתאום הם מנהלים 50 מיליארד דולר - זאת יכולה להיות בעיה. אבל הגידול שלנו הוא לא בעייתי".

דמי הניהול שגובה אנליסט גמישה הם גבוהים - 3.8%, ובחברה גאים בכך שתחלופת כוח האדם בניהול הקרנות שלהם היא נמוכה. "אין אצלנו תחלופה גבוהה של כוח האדם - אפשר לומר שבדרך כלל מתחלפים אצלנו 2 אנשים ב-19 שנה בניהול הקרנות. זה לא כמו בבנקים שיש בהם בעיה של תחלופה גבוהה; ברגע שיש מנהל השקעות טוב הוא מקודם ומתחלף".

על רקע זה שמטיפים למשקיעים הישראליים להוציא כספים לחו"ל, באנליסט מעדיפים להישאר בשוק המקומי. "בשוק המקומי אתה משקיע ויודע מה אתה אוכל. כשאתה משקיע בחו"ל אתה יכול לאכול פטריות רעל. כשמדובר על השווקים המתעוררים למשל, אפשר אפילו לומר שאנשים אכלו פטריות הזיה", אומר לב. "בישראל אתה חי את המערכת ויודע מי זה אליעזר פישמן, מי זה נוחי דנקנר ומי הוא שר האוצר. אנחנו משתדלים לעשות את מה שאנחנו מבינים בו. הרי אחרי הכל מדינת ישראל צומחת. שוק המניות כולו עלה מאז 1980 ב-9.5% בממוצע לשנה".

באנליסט מתגאים גם בשאר הקרנות המנוהלות בחברה. לב: "אין לנו קרנות שהן לא טובות לאורך זמן. חברות אחרות שיש להן 90 קרנות, לוקחות את הקרן הכי טובה שלהן, מציגות את התשואה שלה בחמישה החודשים האחרונים ומשווקות אותה לציבור - והציבור קונה את זה. אנחנו לא מציגים תשואות של קרנות אחרי חצי שנה, אלא רק אחרי שהן מוכיחות את עצמן לטווח ארוך". לדברי לב, את כספו האישי הוא משקיע בקרן המנייתית של החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker