שמואל לב: "מעולם לא היתה תופעה כזו, שיווקו מוצרים פיננסיים עם ציורים ולא עם מספרים"

שמואל לב מאנליסט: "הסיפור של הנפילה הנוכחית הוא מה שקרה בשווקים המתעוררים; לא דיברו בכלל על מחזורים ומכפילים בהקשר שלהם, ופשוט מכרו ציורים יפים של החומה הסינית"; ומה לגבי ההמשך? "עד תנודה של 20% זה סביר, נפילה מעבר לכך לא תקרה הפעם"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מי שחיפש סימני פניקה בתוך גל הירידות החדות שהיה בבורסה אתמול, התקשה למצוא אותם. ביום שבו השווקים בעולם קורסים, מרבית מנהלי ההשקעות לא רצו לדבר על שינויי מגמה וכניסה למיתון מתמשך. כפי שנימק זאת אחד מהם שסירב להיות מצוטט בשמו: "השוק כל כך תנודתי, שעד מחר אנחנו כבר יכולים לצאת טועים אם נעריך משהו לגבי שינוי המגמה".

תגובות אלו לא מפתיעות, בהתחשב בכך שהאינטרס של כל פעיל שוק הון הוא להרגיע את השוק כאשר הוא מציג ירידות חדות כמו בימים האחרונים. עם זאת, ייתכן שהתבטאויות אלו מראות משהו על החוסן המקומי והאמונה ביכולת של השוק המקומי לעמוד בפרץ גם בתקופה של דשדוש גלובלי.

"תנודה קונוונציונלית"

"התגובה שראינו בשוק היא חלק מתיקון רב מדינתי. זו חלק מתנודה קונוונציונלית בשוק ההון. תנודה של 12% אחרי שהשוק עולה היא לא תנודה גדולה. גם אם נניח שהשוק יירד ב-20% מהשיא, זו עדיין רק תנודה סבירה יחסית לעליות שראינו עד עכשיו. זה לא שינוי מגמה. עד תנודה של 20% זה עדיין סביר - ואני מעריך שנפילה מעבר לכך לא תקרה הפעם. אין מה לצפות למפולת", אומר שמואל לב, מנכ"ל משותף בבית ההשקעות אנליסט.

"יכולים לחלוף לא מעט חודשים עד שהשוק יחזור לרמה הקודמת. במצבים כמו זה שעכשיו צריך להיזהר לא להיתפס עם 'מניות מלאות באוויר' בתיקי ההשקעות - כאלו שיורדות ב-30% במצבים כאלה, לעומת מניות אמיתיות שמגיבות פחות קשה", אומר לב.

את הסיבות לירידות מוצא לב בירידות באירופה. "מבחינת המשקיעים הזרים, ישראל ואירופה הן כלים שלובים. חוץ מזה, חלק גדול מהירידות נובעות ממצב רוח, וחלק אחר נובע מההתלהבות ששטפה את כולם להנפיק חברות במחיר מפולפל בחו"ל. חלק מהשווי הגבוה שיוחס לחברות מקומיות היה בגלל תוכניות ההנפקה האלה, שנעצרו", מציין לב.

באנליסט עצמה, לדברי לב, ממשיכים לקנות בשוליים מניות ספציפיות, ולב גאה כיום בכך שלחברה לא היה כסף מושקע בשווקים המתעוררים. לדבריו, הסיפור האמיתי של הנפילה הנוכחית הוא מה שקרה בשווקים המתעוררים. "מעולם לא היתה תופעה כזו בארץ, ששיווקו מוצרים פיננסיים בצורה הזו כמו בשווקים המתעוררים. לא דיברו בכלל על מחזורים ומכפילים בהקשר שלהם, ופשוט מכרו ציורים יפים של החומה הסינית", אומר לב. "מי שנמצא במתעוררים קיבל מכה לא קטנה. הרבה כסף נמצא שם ורובו כנראה לא מורווח היום", הוא אומר.

מפחדים מהריבית

גם לדברי רונן הלפרן, מנהל ההשקעות של סופרים - זרוע השקעות חו"ל של מודוס סלקטיב מקבוצת הבנק הבינלאומי, לשווקים המתעוררים יש עדיין לאן לרדת. לדבריו, הסיבה לירידות שנצפו בשווקים בעולם באחרונה היא הפחד של המשקיעים מהתפתחות אינפלציונית שתגרום להעלאת ריבית בארה"ב. "הפחד הוא שהעלאת ריבית כזו תחנוק בתורה את הכלכלה האמריקאית ותגרום לנפילה של השווקים".

להערכת אורי נייגר, מנכ"ל מודוס סלקטיב, "נראה כי אנחנו מתקרבים לתחתית הירידות, אבל צפויים לנו כמה חודשים של דשדוש בשווקים. התיקונים יהיו כנראה לקראת ספטמבר, במקביל להעלאה האחרונה של הריבית על ידי הבנק המרכזי בארה"ב".

במודוס מעריכים כי תהיה ירידה בצמיחה בעולם, אבל לא כניסה למיתון אמיתי. "מחירי המניות עדיין נמוכים היסטורית, והמניות עדיין יותר זולות מאיגרות החוב. למעשה, שוק המניות לא היה כל כך זול מאז 88'", אומר הלפרן. "מכפילי הרווח של המניות עדיין נמוכים - המכפיל העולמי כיום הוא 13.5 ל-12 חודשים קדימה, לעומת מכפיל ממוצע של 17.5 ב-90'".

"אנו מתקרבים כבר לסוף הירידות. אפשר לראות את זה בכך שהיחס של בקשות Put/Call (היחס בין בקשות לאופציית מכר לבקשות לאופציית רכש) הוא כבר בשיא. בדרך כלל כשהיחס הזה בשיא צריך לקנות - כי המשמעות של יחס שיא כזה היא שרוב המשקיעים פסימיים, וזה אומר שזה זמן טוב להיכנס לשוק", מציין הלפרן.

"חשבנו שהירידות ייבלמו אתמול או שלשום"

לדברי גיורא סרצ'נסקי, מנכ"ל ישיר בית השקעות, "היה גל של ירידות חדות בשווקים המתעוררים - ומה שראינו בתל אביב הוא ההמשך של זה. יש מומנטום של האטה בכלכלה העולמית וזה גורם למשקיעים הזרים, שמשחקים תפקיד בכל השווקים, להעביר כספים ממניות לאפיקים סולידיים ולמזומן".

"ישראל ממילא התנהגה בתקופה האחרונה לא כמו שוק מתעורר, אלא יותר כמו השווקים באירופה ובארה"ב. המומנטום השלילי הזה לא קשור לנתונים כלכליים אמיתיים. בישראל הנתונים הם עדיין של צמיחה טובה ואינפלציה נמוכה - מתחת ליעד".

גם סרצ'נסקי מעריך כי המחירים בבורסה בישראל אינם גבוהים. "פשוט נדבקנו במה שקרה בעולם. אני מאמין שתהיה בעולם התייצבות שתרגיע גם את השוק המקומי. גם אם בעולם יהיה דשדוש, בישראל יתחילו להסתכל על נתוני החברות הספציפיות. והמחירים בשוק המקומי לא מנופחים", הוא מוסיף.

"גל הירידות בעולם ייבלם. אין סיבה כלכלית עמוקה לירידות וכל התחזיות לא מראות כיוון כל כך שלילי", אומר סרצ'נסקי. זו גם הסיבה לכך שהוא לא ממליץ למי שמשקיע לטווח הבינוני והארוך למהר להוציא את הכסף החוצה.

"חשבנו שהירידות ייבלמו אתמול או שלשום - וזה עדיין לא קרה, אבל בסופו של דבר השוק יתאושש ויחזור למעלה. גם כשת"א 100 היה ב-900 נקודות המחירים לא היו גבוהים - והיום הם נמוכים ב-10%", הוא אומר.

ומה לגבי ההשקעות של ישיר עצמה? סרצ'נסקי מעיד כי בישיר מחכים שהירידות ייבלמו. "אין לנו מה למהר, אנחנו מנהלים נכסים בהיקפים לא גבוהים ואנחנו גמישים. אנחנו כרגע לא קונים ולא מוכרים. כרגע המצב לא נראה טוב, אבל ברגע שנראה עצירה - וזה להערכתנו מה שיקרה - נפעל", הוא אומר. "הירידות נראות יותר כמו תיקון שיסתיים בסופו של דבר, ולא מגמה שלילית", הוא מסכם.

"ברננקי לא בקיא בדיאלוג עם השווקים"

"בן ברננקי, יו"ר הפדרל ריזרב, עדיין לא בקיא מספיק בדיאלוג עם השווקים ולא מבין עד כמה כל מלה שיוצאת מפיו מנותחת על ידי משקיעים ואנליסטים. הוא רק מוסיף חוסר ודאות בנאומים שלו, במקום לפזר את עננת חוסר הוודאות שרובצת על השוק האמריקאי בכל מה שקשור לריבית בארה"ב", אומרים במודוס סלקטיב.

במודוס מעריכים כי כיום הריבית בארה"ב נמצאת כבר ברמה נייטרלית, שאינה מדכאת את הצמיחה. מבדיקה היסטורית שערכו במודוס עולה כי בכל קמפיין של העלאות ריבית בארה"ב, הבנק המרכזי הגזים בהעלאה, והזמן הממוצע שחולף מהעלאת הריבית האחרונה להורדת הריבית הראשונה הוא 3 חודשים בלבד. לכן מעריכים במודוס כי כבר ב-2007 הפד יתחיל להוריד את הריבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker