המשקיעים לוחצים לפצל את טבע - מה הם מקווים להשיג?

משקיעים מאוכזבים מאמינים שטבע צריכה להתפצל לשתי חברות - חברה גנרית וחברה אינובטיבית, שמפתחת תרופות מקוריות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע בירושלים
מפעל טבע בירושליםצילום: בלומברג

חברות במצבי משבר ודירקטוריונים שסופגים ביקורת חריפה נוטים להקשיב בתשומת לב מיוחדת לדברי משקיעים מאוכזבים. והנה, אנדי סאמרס, מנהל ההשקעות בקרן Janus Capital שמחזיקה מניות טבע ב-160 מיליון דולר, אמר בריאיון לסוכנות הידיעות בלומברג שטבע צריכה לפצל את עצמה לשתי חברות - חברה גנרית וחברה אינובטיבית, כלומר כזו שמפתחת תרופות מקוריות.

ואכן, עמדה זו נתמכת על ידי משקיעים לא מעטים. בסקר שערך האנליסט עומר רפאת מבית ההשקעות Evercore ISI בין לקוחותיו, תמכו מעל 50% מהנשאלים בפיצולה של טבע. אחת האופציות האפשריות היא פיצול טבע לחברה גנרית שתקלוט את פעילות הקופקסון, שהופך בהדרגה לגנרי, ואת החוב הפיננסי של החברה; ולחברה נוספת שתחזיק בצנרת הפיתוח של תרופות מקוריות ובתרופות המקוריות הקיימות, כמו התרופות למחלות מערכת הנשימה. הקופקסון, בהנחה שמספר המתחרים הגנריים לא יעלה על שתיים-שלוש, יסייע לחטיבה הגנרית לפרוע את חובה.

זיו נרקיס, אנליסט במיטב דש, מסביר מה מקווים בעלי מניותיה של טבע להשיג בפיצול החברה. לדבריו, הפיצול יאפשר מיקוד עסקי והצפת ערך בחטיבה האינובטיבית של טבע. צנרת הפיתוח האינובטיבית אולי אינה ברמה של אמג'ן וסלג'ן אבל היא בשלה, כלומר רמת הסיכון שלה נמוכה יחסית.

לפי נרקיס, מצבה הפיננסי הקשה של טבע לא מאפשר לה להשקיע בפיתוח הצנרת וגם לא בשיווק ובתועמלנות של תרופות, שאמורות לקבל אישורי שיווק בטווח של 3 חודשים עד שנה. פיצול הפעילות האינובטיבית לחברה נפרדת יאפשר לטבע לגייס הון באופן שיקל עליה למצות את הפוטנציאל הגלום בה ולייצר ערך - בניגוד למצב הנוכחי, בו שוק המניות מייחס ערך מזערי לצנרת המוצרים שבפיתוח.  

נרקיס מצביע על העובדה שהמוצר SD-809 שמיועד לטיפול בכוריאה, אחד הסימפטומים של מחלת הנטינגטון (מחלה ניוונית נדירה וחשוכת מרפא שנגרמת ממותם של תאי עצב במוח), אמורה לקבל ב-3 באפריל 2017 את תשובת ה-FDA לבקשת אישור השיווק. המחלה פוגעת באחד מכל 10,000-7,000 בני אדם בעולם המערבי. להערכתו, טבע תשיק ב-2018 את המוצר להתוויות נוספות כמו דיסקינזיה מאוחרת (תנועות חוזרות לא רצוניות, שהן תופעת לוואי לשימוש בתרופות אנטי פסיכוטיות) ומאוחר יותר למחלת הטורט. מכירות המוצר בהתוויה לכוריאה ולדיסקינזיה מאוחרת עשויות להגיע ל-80 ול-50 מיליון דולר בהתאמה ב-2019 .

מוצר משמעותי נוסף בצנרת הפיתוח הוא TEV 48125, נוגדן ביולוגי לטיפול במיגרנה אפיזודית (מיגרנה שממנה סובל המטופל במשך פחות מ-15 ימים בחודש) ומיגרנה כרונית (שממנה סובל המטופל מעל ל-15 ימים בחודש). טבע הציגה תוצאות טובות בניסוי הקליני בשלב השני, ותחשוף במחצית 2017 את תוצאות הניסוי בשלב השלישי - כשהשקת המוצר צפויה ב-2019. טבע תפגר כנראה ב-6 חודשים אחרי חברת אמג'ן, אולם תיהנה מחינוך השוק על ידי חברת הענק. כך, היא עשויה לנגוס בנתח משוק התרופות למיגרנה - שיכול להגיע למכירות מצרפיות של 14 מיליארד דולר ב-2026 . להערכת אנליסטים מכירות המוצר עשויות להגיע ל-200 מיליון דולר ב-2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker