פריגו נכנעת לסטרבורד: שלמה ינאי וארבעה דירקטורים נוספים יסיימו את תפקידם

הקרן האקטיביסטית סטרבורד, שמחזיקה ב-6.7% ממניות פריגו, מפעילה לחצים על החברה לאור הביצועים החלשים שלה, ומחיר המניה שרחוק מהצעת מיילן מסוף 2015 ■ סטרבורד תמנה שלושה דירקטורים לחברה, ותמליץ על שניים נספים

עמרי זרחוביץ'

הקרן האקטיביסטית סטרבורד, שמחזיקה ב-6.7% ממניות פריגו, כפתה על החברה שינויים נרחבים בהרכב הדירקטוריון לאור ביצועיה החלשים של החברה. פריגו הודיעה היום כי ארבעה דירקטורים, בהם מנכ"ל טבע לשעבר שלמה ינאי, יעזבו את הדירקטוריון באופן מיידי.

מלבד ינאי, יעזבו הדירקטורים מייקל ג'נדרונואה, הרמן מוריס וגארי קונקל, שיוחלפו על ידי מנכ"ל סטרבורד ג'פרי סמית' ושני דירקטורים נוספים - ברדלי אפלפורד וג'פרי קינדלר. הקרן תמליץ על שני דירקטורים עצמאים נוספים, ולאחר מינויים תעזוב הדירקטורית אלן הופינג.

שלמה ינאי
שלמה ינאי

סטרבורד היא קרן אקטיביסטית, שנוהגת לרכוש החזקות בחברות בעלות שווי שוק נמוך עד בינוני, ומנסה להעלות את מחיר המניה באמצעות הפעלת לחץ על ההנהלות לנקוט פעולות שיגדילו להערכתה את ערך החברה, כמו מכירת פעילויות בעלות רווחיות נמוכה או שמגלמות סיכון גבוה.

סטרבורד מנסה בחודשים האחרונים להשפיע על אסטרטגיית החברה. במכתב שפירסמה הקרן בספטמבר 2016 היא תבעה מפריגו למכור את עסקי הגנריקה של החברה ואת הזכויות לתמלוגי טיסברי. סטרבורד גם תקפה את הנהלת פריגו על כך שהנהלת החברה, בראשותו של המנכ"ל הקודם ג'ו פאפא, שיכנעה את בעלי המניות לדחות את הצעת מיילן לרכישת החברה במחיר של 75 דולר במזומן ו-2.3 מניות מיילן לכל מניית פריגו.

חברי ההנהלה הגדירו את הצעת מיילן כמעליבה והבטיחו שימשיכו לנהל את החברה בהצלחה וייצרו לה ערך גבוה מזה שהבטיח להם יו"ר מיילן, רוברט קורי. בפועל, מחיר מניית פריגו עומדת על 78 דולר - רחוק מאוד מהצעת מיילן, שבמחיר הנוכחי של מניית מיילן, משקפת מחיר של 166 דולר למנית פריגו. למרות שפאפא שיכנע את בעלי המניות להשאיר את פריגו חברה עצמאית, הוא עזב אותה כמה חודשים לאחר מכן והוחלף על ידי ג'ון הנדריקסון.

פאפא השאיר להנריקסון חוב פיננסי נטו בהיקף של 5.5 מיליארד דולר, שנצבר בעיקר מרכישת אלאן האירית בדצמבר 2013 תמורת 8.6 מיליארד דולר ורכישת אומגה הבלגית במארס 2015 תמורת 4.5 מיליארד דולר.

השבוע פורסם כי המצב העסקי של פריגו והחוב הגדול שלה הובילו את פריגו לביצוע תוכנית התייעלות. פריגו מציעה לעובדיה בארה"ב תוכניות של פרישה מוקדמת, ובכוונתה להיפרד מ-400 עובדים - כלומר, כ-3% ממצבת כוח האדם שלה בעולם. הנדריקסון הסביר בשיחת ועידה עם עובדי החברה כי תוכנית ההתייעלות נדרשת לאור לחץ פוליטי של הממשל להוריד מחירים וכן תהליך קונסולידציה של סיטונאי התרופות ורשתות הפארם הגדולות בארה"ב, שהגדילה את כוח המיקום שלהם ואיפשרה להם לדרוש הנחות גבוהות יותר מפריגו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker