תרגיל המס של הורטהיימרים: עשויים להחזיר לעצמם את רוב המס שישלמו בגין מכירת ישקר

כך נודע ל-TheMarker; בהנחה ששיעור המס שישקר החדשה תשלם כמפעל מאושר הוא 25%, צפויה המדינה לתת לישקר החדשה החזר של 87.5 מיליון דולר מדי שנה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חשיפתה של משפחת ורטהיימר לתקשורת בשבוע האחרון, בעקבות מכירת ישקר למשקיע האמריקאי וורן באפט, היתה נרחבת; איתן וסטף ורטהיימר דיברו על אידיאלים של תעשייה ועל החזון הציוני כאלטרנטיווה לשיקולים פיננסיים צרים. ואולם, נראה שגם בתחום המס ומיצוי ההטבות פותחה בישקר תשתית ידע לא רעה.

עסקת באפט-ישקר היתה יכולה להתקיים באחת משתי צורות. אפשרות ראשונה - מכירת מניותיה של חברת ישקר על ידי בעלי מניותיה איתן, רותי ואירית ורטהיימר לחברת ברקשייר האת'אווי. עסקה מסוג זה היתה חייבת במס בשיעור של כ-18% שכן ישקר הוקמה ב-52'. על פי החוק, מכירת נכס שנרכש לפני 31 במארס 61' חייבת בשיעורי מיסוי היסטוריים: 14% עד 48' ולאחר מכן תוספת 1% לכל שנה; כלומר, 18% בסך הכל. במקרה זה משפחת ורטהיימר היתה משלמת 920 מיליון דולר למס הכנסה.

על פי הערכות, משפחת ורטהיימר בחרה בדרך השנייה לביצוע העסקה. חברת ישקר שבשליטתה מכרה את הפעילות שלה לחברת ישקר החדשה שהוקמה על ידי ברקשייר האת'אווי ומשפחת ורטהיימר תמורת 4 מיליארד דולר. מכיוון שחברת ישקר הוקמה ב-52' היא חייבת במס של 18% על המכירה, כלומר, 920 מיליון דולר, שאותם תשלם למס הכנסה - אבל במבנה זה של עסקה חלק נכבד מהמסים שתשלם ישקר יחזרו לבעליה.

הסיבה לכך היא תקנות המס שמתירות למי שרכש מוניטין - הפער בין המחיר ששולם לשווי הנכסים הפיסיים שרכש כמו קרקע ומכונות - להפחית אותם על פני 10 שנים. על פי הערכות, שווי המוניטין בעסקה הוא 3.75-3.5 מיליארד דולר. המוניטין המופחתים מוכרים על ידי מס הכנסה כהוצאה ועל כן הם מקטינים את המס שתשלם ישקר החדשה על רווחיה.

בהנחה ששיעור המס שישקר החדשה תשלם כמפעל מאושר הוא 25%, צפויה המדינה לתת לישקר החדשה החזר של 87.5 מיליון דולר (25% כפול 350) מדי שנה. חלקה של משפחת ורטהיימר בהחזר זה הוא 17.5 מיליון דולר.

יתרה מזו, ישקר החדשה שתהיה בבעלות המשקיע הזר וורן באפט, תקבל על פי הערכות מעמד של משקיע אסטרטגי תמורת התחייבותה להשקיע עוד 150 מיליון דולר ברכישת ציוד ב-3 השנים הבאות. המעמד של משקיע אסטרטגי יקנה לישקר החדש פטור מלא ממסים על הרווחים שייווצרו לה מהגדלת מחזור המכירות בהשוואה לרמתו ב-2006, פטור מחלוקת דיווידנד שמקורו ברווחים אלה וכן פטור מלא ממס בישראל שיינתן לוורן באפט על מכירת מניות ישקר החדשה אם וכאשר יבחר לעשות זאת.

כך למשל, אם ההשקעות החדשות יגדילו את רווחי ישקר החדשה ב-100 מיליון דולר יקבלו בעליה בכל אחת מ-10 השנים החזר בשווי 25 מיליון דולר, שחלקה של משפחת ורטהיימר בו הוא 5 מיליון דולר.

בסך הכל צפויה אפוא משפחת ורטהיימר להחזיר לעצמה 22.5 מיליון דולר בכל שנה מהמס שישולם על ידי ישקר הישנה - 920 מיליון דולר - עם השלמת העסקה. הקצב שבו תחזיר מדינת ישראל למשפחת ורטהיימר, בעליה של ישקר הישנה, את המס ששילמה ישקר הישנה תלוי בקצב הצמיחה וברווחיותה העתידית של ישקר החדשה. ואולם באופן עקרוני ניתן לראות בחלק ניכר מהמס ששילמה ישקר הישנה מעין הלוואה ללא ריבית שנתנה למדינה.

מצבו של וורן באפט טוב אף יותר. נוסף על חלקו בהטבות המס שתקבל ישקר החדשה וגם הוא כמשקיע אסטרטגי, יקבל באפט פטור בארה"ב מדיווידנד על הרווחים שתחלק ישקר החדשה. זאת משום שעל פי החוק האמריקאי, המס שתקבל ברקשייר האת'אווי מישקר החדשה פטור כל עוד ברקשייר האת'אווי מחזיקה ב-80% ממניותיה של ישקר החדשה. כמו כן מכירת מניותיה של ישקר החדשה תהיה חייבת במס רווח הון האמריקאי שהוא 18% בלבד.

דני גולדמן, מנהל הכספים הראשי של קבוצת ישקר, אמר בתגובה: "מבנה העסקה לא פורסם מעולם ולכן אני לא יכול להתייחס". רשות המסים סירבה להתייחס לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker