יצחק ישראלי, מנכ"ל כיטוב פארמה, נעצר ושוחרר בתנאים מגבילים

ישראלי חשוד בפרסום מטעה בתשקיף בדו"חות מיידים, עבירת תרמית, מרמה והפרת אמונים בנסיבות מחמירות ■ עורך הדין של ישראלי: "אין בבקשה כלום - כי לא היה כלום"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרופות
צילום: בלומברג

יצחק ישראל, מנכ"ל החברה הציבורית כיטוב פארמה, נעצר הערב (ב') על ידי רשות לניירות ערך.

שופטת בית משפט השלום שלומית בן יצחק שיחררה אותו ממעצר בתנאים מגבילים ובהם הפקדת ערבות בנקאית של 400 אלף שקל, הפקדת דרכונו ואיסור על יציאתו מישראל.

חקירה של הרשות לניירות ערך העלתה כי במהלך דצמבר 2015 ועד מארס 2016 כללה חברת כיטוב פרסומים מטעים בדיווחים מיידיים ותקופתיים הנוגעים למסקנות ועדה חיצונית שמונתה לבחון את תוצאות הניסוי שערכה בתרופה שפיתחה. עוד חושדת הרשות לניירות ערך כי המנכ"ל פעל במשך חודש יולי להנפקת החברה בנאסד"ק תוך הכללת פרטים מטעים בתשקיף.

חברת כיטוב עלתה על הרדאר של רשות לניירות ערך ביום שנודע בו כי קיבלה הלוואה בתנאי שוק אפור – אשר העניקה תשואה של 140% למלווים בשנת 2015.

יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר
יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזרצילום: מוטי מילרוד

על פי מסמכי בית המשפט, ממצאי החקירה הנוכחית של הרשות העלו כי ב-24 בספטמבר 2015 דיווחה כיטוב כי לקראת השלמת גיוס הנבדקים לניסוי קליני שלב 3 בתרופה, המהווה את מוצר הדגל שלה, מינה הדירקטוריון ועדה חיצונית בלתי תלויה לבחינת תוצאות הניסוי וניתוחן.

על פי הדיווחים של החברה, כללה הוועדה בין היתר מומחה מתחום הרפואה ומומחה מתחום הסטטיסטיקה. ממצאי החקירה העלו כי בתקופה הרלוונטית לחקירה פירסמה החברה דו"ח כספי לשנת 2015 כמו גם מספר דיווחים מיידיים, לרבות פעילות החברה להנפקה בנאסד"ק במהלך יולי 2016. בדו"חות אלה כללה פרטים מטעים בעניין מסקנות הוועדה החיצונית הבלתי תלויה שמונתה לבחון את תוצאות הניסוי, וכל זאת בידיעתו של המנכ"ל ישראל.

החשדות של הרשות הינם כי ישראל כלל פרטים מטעים בתשקיף, בדו"חות המיידיים של החברה ובנוסף לכך חושדת הרשות כי ישראל עבר עבירות תרמית, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים כלפי החברה.

בגלל הצורך לסיים את החקירה, חומרת העבירות והסנקציה החמורה הקבועה בגינן, חוששת הרשות כי ישראל ינסה להימלט מהדין וישבש את הליכי החקירה ולכן דרשה את השחרור בתנאים מגבילים.

בבית המשפט טענו עורכי דינו של ישראל, זוהר לנדה ומורן ביקל, כי "אין בבקשה כלום כי לא היה כלום".

שוויה הבורסאי של כיטוב הינו 92 מיליון שקל. כיטוב מפתחת את התרופה KIT 302 שמבוססת על שתי תרופות ידועות שיעילותן ובטיחותן הוכחה בנפרד: Celebrex לטיפול בכאב שנגרם כתוצאה מדלקת מפרקים ניוונית ו-Norvasc לטיפול ביתר לחץ דם.

התרופה מיועדת לטיפול בכאב שנגרם כתוצאה מדלקת מפרקים ניוונית ולחץ דם גבוה. התרופה נותנת מענה לתופעת הלוואי של עלייה בלחץ הדם הכרוכה בנטילת תרופות יעילות לדלקת מפרקים ניוונית. תופעה זו מעלה משמעותית את הסיכון של החולה ללקות בהתקף לב ובשבץ.

לאחרונה הודיעה החברה כי היא מתרחבת לתחום האימונו-אונקולוגי ורכשה 56% ממניותיה של חברת TyrNovo תמורת 3.8 מיליון דולר.

תנודתיות חדה המכונה בשפת שוק ההון "ביו דיו" התחוללה במניית כיטוב ב-2015 וב-2016. לדוגמה, מפברואר 2016 ועד מאי 2016 זינקה מניית כיטוב בבורסה כמעט ב-180% למחיר של 130 אגורות ללא הסבר מובהק. המשקיעים כנראה התרשמו באותה התקופה כי החברה רשמה את ניירות הערך שלה בבורסה בארה"ב, מהלך אשר צפו כי יעלה את ערכה.

כמו כן, בדצמבר 2015 חל זינוק בשווי החברה שעד אותה התקופה נסחרה לפי שווי של 19 מיליון שקל בלבד. ההודעה כי הצליחה בניסוי בתרופה המיועדת לטיפול בכאב מדלקת מפרקים ניוונית הזניק את המניה בכ-50% תוך יום.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker