וורן באפט נכנס לישראל בעסקה הגדולה מעולם: רוכש 80% מישקר מידי משפחת ורטהיימר תמורת 4 מיליארד דולר במזומן

העסקה משקפת לישקר שווי של 5 מיליארד דולר; סטף ואיתן ורטהיימר - שיהפכו למשפחה העשירה בישראל; באפט: " אנו יכולים ליהנות מהשקעה בעסק יציב עם אפשרויות צמיחה מרשימות"

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא רולניק
גיא רולניק

וורן באפט, המשקיע החשוב בעולם, מביע אמון בכלכלה הישראלית: באפט קונה 80% מישקר של משפחת ורטהיימר בתמורה ל-4 מיליארד דולר במזומן, בעסקה המשמעותית הראשונה שהוא מבצע מחוץ לגבולות ארצות הברית. העסקה משקפת לחברת ישקר שווי של כ-5 מיליארד דולר והיא תהפוך את בעלי השליטה, סטף ואיתן ורטהיימר, למשפחה העשירה בישראל.

ישקר הינה חברה פרטית, המייצרת סכיני חיתוך מתקדמים המיועדים למחרטות ממוחשבות והיא המובילה בעולם בענף. מפעלי החברה מרוכזים באזור התעשיה תפן שבגליל, אותו ייסד סטף ורטהיימר, ויש לה מפעלים נוספים במדינות רבות בעולם.

באפט מאמין בהנהלה של ישקר, וכל ההנהלה הבכירה צפויה להישאר בתפקידה, לרבות המנכ"ל יעקב הרפז. איתן ורטהיימר, בנו של המייסד סטף ורטהיימר ומי שהביא את החברה להצלחתה הגדולה, יישאר גם הוא בתקפידו הנוכחי - יו"ר הקבוצה.

"אנו שמחים להיכנס לשותפות עם משפחת ורטהיימר ועם ההנהלה הנוכחית של ישקר, בהובלת איתן ורטהיימר ויעקב הרפז", אמר באפט בהודעה משותפת לתקשורת. "כחברה בינלאומית, ישקר היא אחת המובילות במגזר, עם חשיפה לשווקים באירופה, אסיה ובאמריקה הלטינית", הוסיף באפט. "כמו כן, לחברה הזדמנויות צמיחה משמעותיות בשוק הצפון אמריקאי. שותפי צ'רלי מאנגר ואני התרשמנו מהמודל העסקי הפשוט והרווחי של החברה. באמצעות רכישה זו, אנו יכולים ליהנות מהשקעה בעסק יציב עם אפשרויות צמיחה מרשימות", נאמר עוד בהצהרתו של באפט.

את ישקר יצגו בעסקה עו"ד ירון מהולל ממשרד איתן, מהולל, פאפו, קוגלר, וכן בנק ההשקעות UBS.

איתן ורטהיימר אמר כי "כחברים במשפחת ברקשייר, נוכל ליהנות מפלטפורמה יציבה המחויבת להמשך הצלחתנו הממושכת. עסקה זו אינה רק חשובה לחברתנו, לקוחותינו ועובדינו, אלא גם עבור המגזר כולו ומדינת ישראל". ורטהיימר הוסיף כי "אנו שבעי רצון מהשקעתה של ברקשייר בקבוצה, וגאים בהישגינו מאז הקמת ישקר לפני יותר מ-50 שנה על ידי אבי סטף ורטהיימר, שימשיך לייעץ לחברה. אנו מצפים לשותפות ארוכה ורווחית עם ברקשייר התאווי".

באפט, האיש השני העשיר בעולם לאחר ביל גייטס ומי שנחשב למנהל ההשקעות המוכשר בתבל, יודיע כי חברת ברקשייר האתאווי שבשליטתו תקנה את ישקר. מחר בבוקר יופיעו באפט ואיתן ורטהיימר יחדיו על הבמה בפני 25 אלף באי הוועידה השנתית של באפט, המתקיימת בשבת בבוקר בעיר הולדתו של באפט, אומהה. בין השאר, צפוי באפט להצהיר כי הוא מאמין בכלכלה הישראלית.

הוועידה נחשבת לאחד האירועים הכלכליים הבולטים של השנה, והיא מרכזת עשרות אלפי מוזמנים וסקרנים, הבאים לשמוע את דבריו של באפט בפני בעלי המניות שלו. המיליארדר האמריקאי מופיע לעתים נדירות בציבור, ולכן רבים רואים בפגישה הזדמנות פז לקבלת עצות השקעה מפי חכמים. כל חדרי המלון באומהה לסוף השבוע הנוכחי, המכונה בפי רבים ה"וודסטוק של הקפיטליזם", הוזמנו כבר לפני שבועות רבים.

משקיעים בכל רחבי העולם עוקבים באדיקות אחרי החברות שבאפט משקיע בהן, כמו גם אחר דעותיו בנוגע למגמות ארוכות טווח בכלכלה העולמית. באפט, המכונה "האורקל מאומהה", צופה כבר שנים כי הדולר האמריקאי ייחלש, ואף ביצע השקעה גדולה בשוק המתכות - בכסף. הוא רכש 129.7 מיליון אוניות כסף ב-1998 - חמישית מתפוקת המכרות באותה שנה - ב-6 דולרים לאונקיה. לפני כשבועיים הגיע הכסף לשיא של 23 שנים - 14.68 דולר לאונקיה.

"מדובר בחובת עלייה לרגל שנתית. הנאמנים חייבים ללכת", אמר לרויטרס מונהיש פבראי, מחברת פבראי אינווסטמנט פאנדס, שלה אחזקות של 30 מיליון דולר במניות ברקשייר. פבראי נוכח בפגישת בעלי המניות זו הפעם התשיעית. יותר מ-20 אלף אנשים מגיעים לפגישה, ביניהם רבים שהרוויחו כבר רבות מאחזקת מניות ברקשייר. אף כי מניית ברקשייר עלתה בהרבה על ביצועי המדדים מאז לקח באפט את מושכותיה לידיו ב-1965, מאז פברואר 2004 היא מפגרת אחר מדד S&P 500.

עסקיה של חברת ישקר, לעומת זאת, הרבה פחות מוכרים, אפילו כאן בישראל, מאחר שהחברה היא פרטית ולא רשומה למסחר בשום בורסה, ומאחר שבעלי המניות שלה, משפחת ורטהיימר, שומרים על חשאיות בכל הנוגע לנתוניה הכספיים.

ישקר מייצרת כלים לחיתוך מתכת, שבהם משתמשים יצרנים בכל רחבי העולם בעת הפעלת מחרטות ממוחשבות. החברה נחשבת למובילה בעולם בתחומה. בנוסף לפעילותה בישראל, המרוכזת באזור התעשייה תפן שבגליל, יש לישקר מפעלים נוספים במספר מדינות בעולם. על פי הערכות של גורמים בישראל, מרוויחה ישקר למעלה מ-500 מיליון דולר לשנה, נתון שממנו נגזר השווי של החברה. ישקר הציגה מכירות של למעלה ממיליארד דולר ב-2005, וצופה הגדלה נוספת של היקף המכירות במהלך 2006. בשנים אחרונות עלו הערכות ושמועות לפיה חברת ישקר תונפק בבורסה של ניו יורק, ואולם הנפקה כזו מעולם לא יצאה אל הפועל.

ישקר, אשר החלה את דרכה לפני למעלה מ-30 שנה על ידי סטף ורטהיימר כמסגרייה צנועה בנהריה, וקבוצת חברות בנות נוספות כמו להבי ישקר המייצרת להבים למנועי סילון, רווחית מאוד מזה תקופה ארוכה. במחצית הראשונה של שנות ה-90 החזיקה חברת אי.די.בי באחזקת מיעוט (25%) בחברה, וכתוצאה מכך נחשפו התוצאות הכספיות שלה במשך מספר שנים.

כבר אז לימדו המספרים כי מדובר בחברה בעלת רווחיות יוצאת דופן. אלא שדרכיהן של ישקר ואי.די.בי נפרדו לאחר מאבק מר: משפחת ורטהיימר ביקשה לרכוש את חלקה חזרה, על מנת שתוצאות החברה תישארנה חסויות, אך אי.די.בי, שהיתה אז בשליטת משפחת רקנאטי ובניהולו של דב תדמור, התנגדה. ואולם, במהלך פיננסי יוצא דופן, החל איתן ורטהיים לרכוש כמויות גדולות של מניות אי.די.בי בבורסה על מנת ליצור לחץ על ראשי הקונצרן - עד שאלה נכנעו והסכימו למכור את חלקם בישקר למשפחה. לא רק זאת: בכירי אי.די.בי ודב תדמור נתבעו על ידי המדינה על העלמת מידע מהציבור, בגין דרך הצגתם של דוחות ישקר בתוך הדו"חות של אידיבי. תדמור נמצא אשם ואף נשפט לעבודות שירות, אך זוכה בערעור שהגיש.

כתוצאה מהעסקה הגיעה משפחת ורטהיימר לשליטה מלאה בחברה (100%). בעשור האחרון המשיכה ישקר לגדול במהירות, על רקע ההתרחבות הכלכלית בעולם והביקוש למכונות חריטה משוכללות - הדורשות לשם פעילותן כלי חיתוך מהסוג שישקר מייצרת.

עקב הרווחיות הגבוהה של החברה והאחזקה המלאה שלהם במניות, הפכה משפחת ורטהיימר, בראשות המייסד סטף ובנו איתן, לאחת המשפחות העשירות בישראל. ברשימת 500 העשירים של TheMarker מופיע איתן ורטהיימר במקומות הראשונים עם הון של מיליארדי דולרים, אך העסקה החדשה צפויה להקפיץ אותם למקום הראשון.

איתן ורטהיימר, בנו של סטף, אינו נמנה על אצולות ההון התל אביבית וממעט להופיע באירועים הרבים שהיא מקיימת, אך אין הדבר אומר גי הוא מתרחק ממותרות: לוורטהיים מספר מטוסים פרטיים, יאכטות, וילה מפוארת ואף אוסף מכוניות פרטיות המאוכסן במוזיאון שבפארק התעשייה בתפן.

וורן באפט, לעומתו, מנהל חברת אחזקות המשקיעה במגוון של חברות, כמו יצרנית המשקאות קוקה קולה (סימול KO), רשת הקמעונות וול-מארט (WMT), מבשלת הבירה אנהויזר-בוש (סימול BUD) ועוד.

ברקשייר מחזיקה גם ב-50 חברות המספקות שירותים ומוצרים הנעים מביטוח להלבשה תחתונה, והיד עוד נטויה. בימים האחרונים, נפוצו שמועות רבות שמועות על רכישה גדולה של ברקשייר, והן הסעירו אמש את השווקים בארה"ב.

לברקשייר קופת מזומנים בסך כ-45 מיליארד דולר, ורבים בוול סטריט האמינו כי במעמד הפגישה תודיע החברה על רכישה גדולה. באפט הביע את עניינו באחרונה ברכישות בתחום האנרגיה והחשמל, דבר שהעמיד על הכוונת את חברת החשמל והגז הגדולה PG&E - אך לא נרמז דבר בכיוונה של חברה ישראלית.

באפט ידוע כמשקיע המעדיף עסקים מובילים בתחומם, שקל להבין את פעילותם העסקית אך הם עדיין בעלי פוטנציאל צמיחה - ולעומת זאת בוחר להתרחק מהשקעות בתחומי הטכנולוגיה. השנה הוא רכש את יצרנית ציוד הספורט ראסל, את מפיצת ההודעות לתקשורת ביזנס ווייר ואת אפלייד אנדר-רייטרס. חברה בת של ברקשייר רכשה את חברת החשמל האמריקאית פסיפיקורפ ב-5.1 מיליארד דולר.

באפט, ששוויו המוערך בכ-42 מיליארד דולר שני רק לשוויו של ביל גייטס, מייסד מיקרוסופט, מושך מברקשייר משכורת של 100 אלף דולר בלבד - סכום קטן יחסית במונחים של אמריקה התאגידית. השנה ביקר באפט חברות המוציאות יותר מדי כסף, לדבריו, על מנכ"לים שאינם מספקים את הסחורה.

מאז תחילת שנות ה-90 ועד 2005 קיבלה ישקר, החברה המרכזית בקבוצת ורטהיימר, מענקים בסכום נומינלי מצטבר של כ-155 מיליון שקל. במונחים ריאליים הסכום הזה גבוה ככל הנראה מ-200 מיליון שקל. כל המענקים האלה יועדו להרחבת מפעל החברה בגוש תפן שבגליל.

מלבד המענקים זכתה הקבוצה גם להטבות מס. ההיקף הכספי של ההטבות האלה אינו ידוע, אבל עתירה שהגישה ישקר לבג"ץ בדצמבר 2004 מספקת רמז: בעתירה טענה ישקר כי החלטה של מינהלת מרכז ההשקעות במשרד התמ"ת פגעה בהטבות המס שלה, בסכום שנאמד על ידי החברה ב-100 מיליון שקל. הטבות המס האלה הן עתידיות ברובן ונוגעות ל-2009-2000, ואינן מתייחסות להטבות שקיבלה הקבוצה בשנים שעברו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker