חצי מיליארד דולר, במזומן - ההשקעה הגדולה הבאה של יצחק תשובה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חצי מיליארד דולר, במזומן - ההשקעה הגדולה הבאה של יצחק תשובה

כיום קבוצת דלק היא בעלת המניות הגדולה ביותר בחברת Ithaca ומחזיקה כ-19.7%

27תגובות
מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד ויצחק תשובה

חצי מיליארד דולר, במזומן: יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק (60.5%), עשוי להשלים בקרוב אחת מעסקות הענק שביצעה הקבוצה בשנים האחרונות, במסגרתה תרכוש את מלוא הבעלות או תשיג שליטה מבוצרת במפעילת הקידוחים איתקה (Ithaca Energy), במטרה שתהווה את חוד החנית בפעילות האנרגיה הבינלאומית של דלק בשנים הבאות.

דלק דיווחה הבוקר (ב') כי חתמה על הסכם עם איתקה, לפיו התחייבה להגיש הצעת רכש לכלל מניות הציבור בחברה בתמורה של עד כ-524 מיליון דולר. ההסכם נחתם לאחר שדירקטוריון איתקה אישר כי ימליץ לבעלי המניות להיענות להצעת הרכש של דלק. כיום דלק היא בעלת המניות הגדולה ביותר באיתקה, לאחר שרכשה באוקטובר 2015 כ-19.7% ממניותיה בתמורה ל–260 מיליון שקל (66 מיליון דולר).

על פי ההסכם, יוצע למחזיקי כ-80.3% ממניות איתקה להיענות להצעת דלק למכירת החזקותיהם, לפי מחיר של 1.95 דולר קנדי למניה, ובתמורה כוללת של עד כ-681 מיליון דולר קנדי. מדובר בפרמיה של 12% על מחיר השוק, ערב פרסום הצעת הרכש. השלמת העסקה מותנית בהיענותם של למעלה מ-50% מבעלי מניות איתקה, שאינן מוחזקות על ידי קבוצת דלק. דלק תפרסם את ההצעה עד לסוף חודש מארס, והיא תהיה תקפה ל-35 יום. עם היענות של למעלה מ-90% מהון המניות של איתקה – תהא לדלק הזכות לבצע רכישה כפויה של יתרת המניות, ומחיקה של מניות איתקה מהמסחר.

דלק פירסמה הצעת רכש מלאה לכלל מניות הציבור על רקע דרישתו של דירקטוריון איתקה, שלא היה מעוניין לקפח מי מבעלי מניות החברה ולהסתכן בתביעות משפטיות. ואולם, דלק - שהתקשתה להגדיל את החזקותיה בעסקות בשוק בשל חוקי ני"ע המחמירים בקנדה - עשויה להסתפק בהיענות של חלק מהמחזיקים, כך שתוכל להגיע לשליטה מבוצרת במפעילת הקידוחים.

מנכ"ל קבוצת דלק, אסי ברטפלד, הסביר שהרכישה היא צעד נוסף בביסוסה של קבוצת דלק כחברת אנרגיה בינלאומית, בעלת יכולות חיפוש, הפקה וקידוח של נכסי נפט וגז. לדבריו, "העסקה הנוכחית תחזק באופן משמעותי את זרוע האופרציה של הקבוצה, היא מהווה פעילות משלימה וסינרגטית לפעילות הקיימת של קבוצת דלק ומאפשרת לנו להרחיב הן את זרוע הפעילות הבין-לאומית של קבוצת דלק והן את מגוון היכולות האופרטיביות שלה, והיא צפויה לתרום להמשך צמיחתה של הקבוצה".

לאיתקה התחייבויות לזמן קצר-בינוני בהיקף של כ-600 מיליון דולר (ארה"ב), שכוללות סעיפי שינוי שליטה - כך שהיענות להצעת הרכש עשויה להביא לדרישה לפירעון מיידי של החובות. ההתחייבויות כוללות חוב של כ-300 מיליון דולר לבנקים, וחוב של כ-300 מיליון דולר למחזיקי האג"ח. דלק ציינה כי בכוונתה לפעול מיידית, ביחד עם איתקה, להשגת מימון ביניים לפירעון האג"ח של איתקה, ככל שיועמדו לפירעון, וכן לקבלת כתבי ויתור מתאגידים בנקאיים וגופים נוספים.

ההשקעה באיתקה תמומן ממקורותיה העצמיים של דלק, שכוללים יתרות מזומנים, מסגרות אשראי לא מנוצלות, והתזרים הצפוי כתוצאה ממימוש נכסים – מאגרי תנין וכריש, חברת הביטוח הפניקס והזכויות (31.25%) במאגר תמר. בסמוך למועד פרסום הדו"חות הכספיים האחרונים, סוף נובמבר 2016, לקבוצת דלק סולו יתרת מזומנים של 1.7 מיליארד שקל. לרשות קבוצה גם עמד תיק השקעות בהיקף של 370 מיליון שקל, שמושקע במניות של חברות האנרגיה נובל אנרג'י ו-וודסייד האוסטרלית (את התיק דלק מממשת ברבעונים האחרונים בהדרגה).

איתקה, שנסחרת לפי שווי של 720 מיליון דולר קנדי, הינה מפעילת קידוחים (Operator) הפועלת באזור הים הצפוני. החברה, שמתמחה בין היתר בקידוח במים עמוקים, בפיתוח מאגרים ובהפקת נפט וגז, מחזיקה בבעלותה נכסי נפט וגז מפיקים ונכסים הנמצאים בשלבי פיתוח מתקדמים. מניית החברה סבלה מתנודתיות רבה במהלך השנתיים האחרונות, בין היתר על רקע המשבר העולמי הפוקד את ענף האנרגיה והשפל במחירי האנרגיה. מניות החברה נסחרות בבורסות טורונטו וה-AIM בלונדון. מניית החברה עולה כעת בכ-10% בלונדון.

איתקה שותפה בכ-25 פרויקטים להפקה של גז ונפט, כאשר ב-12 מתוכם היא גם משמשת כמפעילת המאגרים ובכלל זה במאגר סטלה (Greater Stella Area), שנמצא בשלבי פיתוח מתקדמים. ההפקה במאגר צפויה להתחיל החודש. על פי פרסומי איתקה, נכון לסוף 2015, החברה מחזיקה ברזרבות נפט וגז מוכחות מסוג 2P בהיקף של כ-57 MMboe (שווה ערך מיליון חביות נפט) וסך ההפקה הממוצעת הצפוי בשנת 2017 מוערך בכ- 19,000-22,000 חביות ליום (boepd).

גם ברבעון השלישי של 2016 המשיכה איתקה לצבור הפסדים, על רקע מחירי האנרגיה הנמוכים – אם כי ההפסד היה מתון יחסית לרבעונים שלפני. הפסדי איתקה לפני מס הסתכמו בכ-7 מיליון דולר, ואולם שינוי במדיניות המס בבריטניה העמיקה את ההפסד המיוחס לבעלי המניות לכ-71 מיליון דולר.

קבוצת דלק עמלה בנחישות לאיתור השקעות חדשות בתחום הגז והנפט, כחלק מתכניתה להפוך לשחקנית אנרגיה בינלאומית, ולקראת רישום החברה למסחר באחת מהבורסות הגדולות בעולם (לונדון או ניו יורק). החברה מנסה מזה תקופה להשיג שליטה על מפעילת קידוחים שתיעזר בה לפעילות האקספלורציה בעולם, ללא הצורך להישען על שותפתה לפרויקטים, מפעילת הקידוחים נובל אנרג'י, או חברות חיצוניות. במקביל, החברה פועלת להרחיב את מצבת נכסיה על רקע השפל במחירי הנפט, שפגע בחברות אנרגיה רבות.

בין היתר, לפני כחודשיים רכשה דלק כ-13.2% ממניות חברת האנרגיה Faroe Petroleum  הפועלת בים הצפוני, בתמורה לכ-42.77 מיליון ליש"ט (כ-200 מיליון שקל). בין יולי לספטמבר 2016 ניהלה דלק מו"מ לרכישת 20% מרישיונות חיפוש והפקה הממוקמים בשדה קראקן (Kraken), בכ-162 מיליון דולר, אך העסקה לא יצאה אל הפועל. באחרונה השקיעה כ-20 מיליון שקל בפעילות החיפושים הבינלואמית של רציו פטרוליום; וכמו כן, החברה זכתה ברישיון "בלוק 7" בקנדה, ביחד עם נאוויטס של גדעון תדמור. שתי החברות התחייבו להשקיע בפרויקט כ-48 מיליון דולר קנדי.

"נוספה לקבוצת דלק זרוע מהותית בחו"ל"

נועם פינקו ממחלקת המחקר של פסגות ציין בתגובה לעסקה כי דלק מנצלת את היכולת הפיננסית הגבוהה שלה – נכון לסוף נובמבר היו לה יתרות מזומנים של 1.8 מיליארד שקל וכן מסגרות אשראי מאושרות של מיליארד שקל - על מנת לבצע את האסטרטגיה. מניית דלק הושפעה עד היום כמעט אך ורק מתחום הגז בישראל וכעת נוספה לה זרוע מהותית.

"התלות של החברה במחירי הנפט גדלה (הן בשל הצמדת חוזי לווייתן לנפט והן בשל איתקה). העובדה שאיתיקה היא OPERATOR  עם מומחיות במים עמוקים תאפשר לדלק להרחיב את פעילותה בתחום והחברה בודקת אפשרויות נוספות. הרחבה עתידית תמומן ממימוש המניות בפניקס ובעתיד גם מניות תמר. הרכישה גם מהווה שלב אחד וחשוב בדרך להנפקת החברה בחו"ל כחברת אנרגיה בינלאומית, אך יש עוד זמן עד שזה יקרה".

"הצעת הרכש מסמלת עבור דלק הצלחה בהוצאת התכנית האסטרטגית שלה לפועל – מחברת אנרגיה הפועלת בישראל לחברת אנרגיה בעלת זרוע פעילות בינלאומית משמעותית, בעלת יכולות אופרציה מהותיות (הפעלת קידוחים ושדות נפט) ובעלת נכסים בינלאומיים בתחום ה-E&P", הסביר יהונתן שוחט, אליסט האנרגיה של לידר שוקי הון.

"במידה ויהיה קיבול מלא של ההצעה, אחזקתה של דלק בחברת איתקה תגדל ל-100% ותהווה כ-10% משווי הנכסים של החברה. מבחינת מימון העסקה, החברה לא תתקשה לממן את העסקה מתוך מקורותיה, שכן נכון לסוף חודש נובמבר 2016 לקבוצת קיימות יתרות נזילות גבוהות. בנוסף, נזכיר כי הקבוצה צפויה להשלים בקרוב את העסקה למכירת הפניקס, בכפוף לאישור הרגולטור ואף למכור בשנים הקרובות את אחזקתה במאגר תמר, מה שצפוי להפגיש אותה עם מזומנים רבים".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#