האופטימיות המדומה של עידן עופר

ביטול ההנפקה של איי.סי.פאואר הוכיחה פעם נוספת כי האופטימיות של עופר אינה מתיישבת עם המציאות העסקית שבה פועלות החברות שבשליטתו

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עידן עופר
עידן עופרצילום: Chris Ratcliffe / Bloomberg

סביר להניח שהימים האחרונים לא הסבו הרבה נחת לעידן עופר, בעל השליטה בחברות האחיות החברה לישראל וקנון. ביטול ההנפקה ביום חמישי של חברת האנרגיה איי.סי פאואר שבבעלותה המלאה של קנון בניו יורק, גרם לפגיעה נוספת במוניטין העסקיים שלו — שכבר נפגעו בין היתר עקב כישלונות של מיזמי הרכב הענקיים בטר פלייס וקורוס. פעם נוספת התברר כי האופטימיות של עופר אינה מתיישבת עם המציאות העסקית שבה פועלות החברות שבשליטתו.

לאחר שעופר קיבל אינדיקציות מהחתמים של ההנפקה — בנקי השקעות מהמובילים בעולם, בהם מריל לינץ' בנק אוף אמריקה וקרדיט סוויס — כי איי.סי.פאואר תוכל להנפיק 24% ממניותיה במחיר של 12–15 דולר למניה, ששיקף לה שווי חברה של 960 מיליון דולר עד 1.2 מיליארד דולר, הוא החליט לקדם את ההנפקה בכל הכוח. בנוסף הוא כנראה הושפע מהאופטימיות של החתמים, שהעריכו כי שווייה של קנון יעלה בעקבות ההנפקה. בהתאם לכך, רכש עופר מלאומי לפני פחות משבועיים — כשבוע לפני התמחור — 2.5 מיליון מניות של קנון (כ–4.6%) עבור 112.5 מיליון שקל. הרכישה בוצעה במחיר הנמוך בכ–6% מזה של מניית קנון ערב העסקה, כך שנראה היה שעופר עשה עסקה טובה.

ואולם התברר שחתמי ההנפקה בחרו בעיתוי לא מוצלח להוציא אותה לפועל, וקבעו לה טווח מחירים יומרני. החתמים התעלמו מכך שעקב בחירתו של טראמפ לנשיא ארה"ב, הסיטו המשקיעים האמריקאים את השקעותיהם משווקים המתעוררים, כמו אמריקה הלטינית שבה פועלת איי.סי.פאואר, בחזרה לארה"ב. כמו כן, הם לא הביאו בחשבון כי המוסדיים אינם מוכנים לשלם את המחירים שבהם ביקשה החברה להנפיק, הגבוהים משמעותית מהמחירים שלפיהם נסחרות חברות בנות השוואה לאיי.סי.פאואר בבורסות של צ'ילה ופרו.

כך, לאחר שבימים חמישי ושישי קרסה מניית קנון בניו יורק בשיעור מצטבר של 14.3%, אתמול נפלה המניה בתל אביב בכ–15% והשלימה צניחה של כ–21.5% בשני ימי המסחר האחרונים למחיר של 38 שקל למניה — המגלם לקנון שווי שוק של כ–2 מיליארד שקל.

ניתן להעריך שבמסדרונות לאומי, שנותר עם 2.3% מקנון, אין שמחה לאיד בעקבות הכישלון של הנפקת איי.סי.פאואור, אך בבנק ובחברה הבת לאומי פרטנרס חשו הקלה בעקבות העסקות שביצעו עם עופר. זאת, מכיוון שבגין 2.5 מיליון מניות של קנון שלאומי מכר לעופר ב–45 שקל למניה, הבנק חסך לעצמו אובדן תזרים של כ–20 מיליון שקל. יש לציין כי לאומי פרטנרס חתמים ניסתה לסייע להנהלות איי.סי.פאואר להשלים את ההנפקה בהצלחה, וימים ספורים לפני התמחור אף קיימה סבב פגישות עם גופים מוסדיים ישראליים.

בסופו של דבר, לאומי פרטנרס חתמים צריכה לחוש הקלה גם מכיוון שלא הכניסה את המוסדיים הישראליים להנפקה במחירים המקוריים שדרשה החברה. בכך היא מנעה מעצמה את המבוכה שספגה לפני כשנתיים וחצי, כשסייעה לחברת טכנולוגיות הפרסום הישראלית מטומי לשכנע גופים מוסדיים ישראליים גדולים לרכוש את מניותיה בהנפקה בלונדון. עסקה זו הסבה למשקיעים בה — כולל לאומי פרטנרס — הפסדים של עשרות אחוזים.

מניית קנון

אין זו הפעם הראשונה שעידן עופר רוכש מניות של קנון מידי לאומי במחיר שמתברר כגבוה מדי ותוך הפגנת אופטימיות בנוגע לביצועי החברות הבנות שלה. כך, באפריל 2015 הוא רכש מלאומי 4% מקנון במחיר גבוה של 81 שקל למניה ובתמורה כוללת של כ–174 מיליון שקל. עופר העריך אז כי ההנפקה של חברת הספנות צים תצליח ושווייה של קנון יעלה — בין היתר על סמך הערכות של חתמי ההנפקה המיועדים של צים, מריל לינץ' וברקליס.

בפועל ההנפקה נדחתה, מצבה הפיננסי של צים הידרדר ומחירה של מניית קנון צנח בכחצי. בסך הכל רכש עופר בתוך פחות משנתיים מידי לאומי 15.6% מקנון בתמורה כוללת של כ–445 מיליון שקל, והוא מופסד על הרכישות הללו בכ–130 מיליון שקל. זהו סכום לא מבוטל אפילו מבחינת מיליארדר כמו עופר — שהונו הצטמק בשנים האחרונות בכמה מיליארדי דולרים בעקבות קריסה בשווי החברה לישראל. כעת קנון תחפש דרכים אחרות לפרוע את יתרת החוב של 145 מיליון דולר לחברה לישראל, ותקווה שבעתיד איי.סי פאואר תבחר בעיתוי טוב יותר להנפקת מניותיה בבורסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker