הנפקת איי.סי פאואר כשלה, קנון קרסה 14%

ההנפקה, שתוכננה להתבצע לפי שווי של 1.2-0.96 מיליארד דולר, זכתה לביקושים דלים בטווח היעד של 15-12 דולר למניה. קנון תחפש דרכים אחרות להעביר את אחזקותיה באיי.סי פאואר לבעלי מניותיה, ולפרוע הלוואה של 100 מיליון דולר שקיבלה מקרדיט סוויס

יורם גביזון
עידן עופר
עידן עופרצילום: בלומברג

חברת קנון הולדינגס שבשליטת עידן עופר (58%) ביטלה את הנפקתה של חברת האנרגיה איי.סי פאואר שבבעלותה המלאה בבורסה של ניו יורק. בעקבות כישלון ההנפקה קרסה מניית קנון הולדינגס בשיעור מצטבר של 14.3% בשני ימי המסחר האחרונים. קנון נימקה את ביטול ההנפקה בתנאי שוק המניות.

איי.סי פאואר ביקשה לגייס 311–389 מיליון דולר בהנפקה של 24% ממניותיה במחיר של 15-12 דולר למניה, ששיקף שווי חברה של 960 מיליון דולר עד 1.2 מיליארד דולר לפני ההנפקה. מקורבים לחברה טענו כי במחירים נמוכים מ-12 דולר למניה ניתן היה להשלים את הגיוס, שאותו הובילו מריל לינץ' בנק אוף אמריקה, קרדיט סוויס וגולדמן סאקס. ואולם, להערכתם, הנפקה במחיר זה היתה מחמיצה את אחת משתי מטרותיה: יצירת ערך לבעלי המניות, והעברת כל נכסיה של קנון הולדינגס לבעליה.

כישלון ההנפקה נובע מהסטת השקעות משווקים מתעוררים לארה"ב בידי משקיעים אמריקאים, והעדפה של משקיעים מוסדיים ישראלים להחזיק באיי.סי פאואר באמצעות האחזקה שכבר יש להם בקנון ישירות, או באמצעות אחזקה במדדי ת"א 75 ות"א 100. האחזקה בקנון לפני הנפילה בימי חמישי־שישי בשבוע החולף מגלמת שווי של 800 מיליון דולר לאיי.סי פאואר, כלומר 10 דולרים למניה, בהתחשב בחוב נטו של 64 מיליון דולר ובערבות של 120 מיליון דולר שנתנה ליצרנית המכוניות הסינית קורוס, וכן בהנחה ששווי אחזקותיה בצים (32) ובחברת האנרגיה הירוקה PGE הוא 0.

גורם חשוב נוסף לכישלון ההנפקה הוא העובדה שחברות בנות ההשוואה לאיי.סי פאואר — בעיקר חברות אנרגיה שנסחרות בבורסה של צ'ילה ופרו, כמוColbun AES GENR  ,Endesa Chile ו–Edegel — נסחרות קרוב למחירי שפל. הן מגלמות מכפילי שווי פעילות לרווח תפעולי תזרימי (Ev/EBITDA) של 7.5 בממוצע, שנמוך מהמכפיל המקביל של 8.0–8.5, שמגלם מרכז טווח יעד המחירים שנקבע להנפקתה של החברה.

תחנה הידרו־אלקטרית של איי.סי פאואר בפרו
תחנה הידרו־אלקטרית של איי.סי פאואר בפרוצילום: ICP

איי.סי פאואר עצמה, ש-56% מכושר הייצור שלה מרוכזים בפרו, תרמה לחולשת מניות אלו, שנובעת מעודף כושר ייצור במשק החשמל הפרואני. זאת כתוצאה מכניסתן של שתי תחנות כוח חדשות של החברה ב–Samay בהספק של 616 מגה־ואט וב–Cerro Del Aguila בהספק של 510 מגה־ואט לפעילות מסחרית במאי ובאוגוסט 2016 בהתאמה. תוספת זו, שהכפילה את כושר הייצור של החברה בפרו ושקולה ל-11.5% מכושר הייצור בפרו, גרמה לירידת מחירים בשוק.

איי.סי פאואר מתמחה בייזום, הקמה והפעלה של תחנות כוח ב-11 מדינות במרכז ובדרום אמריקה ובישראל בטכנולוגיות שונות, כמו גז טבעי, מזוט כבד, הידרו־אלקטרי ורוח. כושר הייצור המצטבר של תחנות הכוח, שהוקמו בהשקעה של 3.1 מיליארד דולר, הוא 3,894 מגה־ואט. חלקה היחסי של איי.סי פאואר בהן מגיע ל-3,114 מגה־ואט.

איי.סי פאואר ייצרה רווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 314 מיליון דולר ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2016. רווח ה-EBITDA צפוי לצמוח ל–450 מיליון דולר ב–2017 עם התחלת ההפעלה המסחרית של תחנת הכוח ההידרו־אלקטרית באתר Cerro Del Aguila ותחנת הכוח Samay בפרו. איי.סי פאואר תיכננה להשתמש בתמורת ההנפקה כדי לפרוע תשלום של 145 מיליון דולר. זאת יתרת הפירעון של שטר חוב של 220 מיליון דולר שהנפיקה לחברה האם כדי שתפרע הלוואה של 220 מיליון דולר שקיבלה מהחברה האחות, החברה לישראל, ערב הפיצול של קנון הולדינגס מהחברה לישראל בינואר 2015. החברה מימנה את התשלום בהלוואה של 100 מיליון דולר שקיבלה. ההלוואה עומדת לפירעון בנובמבר 2017, ונושאת ריבית מדורגת על פני זמן של ליבור + 5% עד ליבור + 6.5%.

נראה שעתה תחפש קנון דרכים אחרות להעביר את אחזקתה באיי.סי פאואר לבעלי המניות, למשל באמצעות פיצול האחזקות בקורוס ובצים, והפיכתה של קנון לחברה שהאחזקה באיי.סי פאואר תהיה פעילותה היחידה. איי.סי פאואר תנסה כנראה לגייס חוב ממשקיעים מוסדיים תוך שעבוד אחזקותיה בחברות בנות, כדי לפרוע את ההלוואה היקרה שקיבלה מקרדיט סוויס.

דורין פלס, מנהלת מחלקת המחקר בבית ההשקעות אי.בי.אי, אמרה שניתן היה לצפות את כישלונה של הנפקת איי.סי פאואר, דרך מעקב אחרי התשואות והדירוג של איגרות החוב של החברה הבת Inkia (שמרכזת את פעילותה של איי.סי פאואר באמריקה הלטינית), לעומת התשואות והדירוג של חברות מתחרות בצ'ילה ובפרו.

פלס ציינה שאינקיה, שהיא חברת אחזקות בחברות המחזיקות בתחנות כוח, היא בעלת דירוג של BB, ששייך לקבוצת השקעות ברמה ספקולטיבית ונמוכה מחברות שמחזיקות ישירות בתחנות כוח, כמו Colbun ,Edegel ו–AES GENR, שמדורגות בדירוג BBB מינוס, ששייך לקבוצה של רמת ההשקעה, והאג"ח שלה לארבע שנים נסחרת בתשואה של 7.3%, לעומת 4.25%, 3.8% ו–3.8% בהתאמה. כך, לא סביר לצפות שתזכה לתמחור גבוה יותר ממתחרותיה, כפי ששיקף טווח המחירים בהנפקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker