בנק ישראל פועל להסדרת הפעילות של הבנקים מול יועצי משכנתאות חיצוניים

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, שלחה מכתב למנהלי הבנקים המפרט דרישות לסיום ההסדרה מול היועצים תוך 3 חודשים ■ הדרישות באות על רקע המאמצים של הבנקים להקטין את הממשק מול היועצים - מה שהוביל לזינוק בריביות על המשכנתאות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפקחת על הבנקים, חדוה בר
מיכאל רוכוורגר

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, שלחה אתמול (ג') מכתב למנהלי הבנקים, ובו פרטה רשימה של דרישות מהבנקים, הנוגעות לקביעת נוהלי עבודה מול יועצי המשכנתאות החדשים - תוך 3 חודשים. מהלך זה נועד להסדיר את פעילות יועצי המשכנתאות החיצוניים בבנקים.הנחיות אלו נשלחות לצד הבדיקה שעורכת הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, האם לפעילות של היועצים החיצוניים הייתה השפעה על הורדת התחרות בשוק המשכנתאות.

המכתב של המפקחת על הבנקים הגיע אחרי שבשנה שעברה חלק מהם פעלו להקטנה משמעותית של הממשק מול יועצי משכנתאות חיצוניים - מה שהביא לצמצום בתחרות בשוק המשכנתאות, וכנגזר מכך לזינוק של עשרות אחוזים בריביות על המשכנתאות בשנתיים האחרונות, למרות שלא חלה עלייה בריביות של בנק ישראל בתקופה זו.

"תחום ייעוץ המשכנתאות צמח בשנים האחרונות באופן ניכר, על רקע הגידול בהיקף הלוואות המשכנתא לצד ריבוי ומורכבות מסלולי ההלוואה המוצעים ללקוחות על ידי הבנקים. יועצי המשכנתאות מסייעים ללקוחות, שבוחרים בכך, בעת קבלת החלטה משמעותית בחייהם. היועצים אף תורמים להגברת התחרות בין הבנקים בעצם ההשוואה שהם מבצעים עבור הלקוחות של תנאי ההלוואה במספר בנקים" כותבת המפקחת על הבנקים, ומוסיפה כי "לאחרונה נתגלו בבנקים מספר מקרי הונאה וזיוף, שבוצעו על ידי אנשים שהציגו עצמם בפני הבנקים כיועצי משכנתאות, וגרמו להפסדים משמעותיים הן ללקוחות, אותם לכאורה ייצגו, והן לבנקים. כתוצאה מכך, ועל מנת לצמצם את הסיכונים הגלומים בהעמדת הלוואה באמצעות יועצים, פעלו חלק מהבנקים לשינוי המדיניות הנהוגה והנהלים הנגזרים ממנה בכל הקשור לפעילותם מול יועצי משכנתאות, שינוי שהעלה חשש לפגיעה בפעילות היועצים, וכתוצאה מכך, בלקוחות המבקשים כי היועצים ייצגו אותם".

אחד הסעיפים המרכזיים במכתב של בר קובע כי הבנקים יאפשרו ליועץ המשכנתא החיצוני לפעול מולם ללא נוכחות הלקוח בעיקר בשלב הראשוני של התהליך. כמו כן, הנחה בנק ישראל את הבנקים כי הלקוח יהיה חייב להגיע לפחות פעם אחת לבנק במהלך הליך נטילת משכנתא, וכן כי הבנק לא ישלם ליועץ או ייתן לו טובת הנאה תמורת הייעוץ ללקוח. בנוסף לכך, טוענת המפקחת כי על הבנקים לנקוט צעדים למזעור סיכונים משפטיים נוכח מעורבות היועץ, ובהם שמירה על הפרטיות של הלקוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker