רוני מאנה תובע 6 מיליון שקל מארנה בגין העסקה בהרצליה - ומה הקשר של חיים רביבו?

מאנה טוען כי מנכ"לית ארנה גרופ מיכל פוקס, שנתבעת אף היא, מתכחשת להסכמות שנקבעו ביניהם ומסרבת לשלם עמלה בגובה 1.5% ממחיר עסקה 335 מיליון שקל, בתוספת מע"מ ■ ארנה גרופ: "עוד אחת מתביעות ה'מצליח' של רוני מאנה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני מאנהצילום: אייל טואג

מתווך הנדל"ן רוני מאנה וחברת התיווך שבשליטתו, רו.מ. אינטרנשיונל גרופ, הגישו לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה על סך 5.88 מיליון שקל כנגד ארנה גרופ (לשעבר מנופים פיננסיים), שבשליטת מרכוס וובר, ונגד מנכ"לית החברה מיכל פוקס. התביעה היא בגין אי תשלום עמלת התיווך לכאורה בעסקה שבה רכשה קרן הנדל"ן רילאיטי, עם שותפות, את קניון ארנה בהרצליה תמורת כ-335 מיליון שקל.

בתביעה, שהוגשה שלשום (ד') על ידי עוה"ד זוהר לנדה וגל ליפשיץ ממשרד ברנע ושות', מתוארת ישיבה שנערכה בתחילת פברואר 2016 במשרדי ארנה גרופ, בה נטלו חלק מאנה ואיש העסקים אלון ליברמן, שמתואר בתביעה כמי שסייע לו, ביחד עם שחקן הכדורגל לשעבר חיים רביבו, שהחזיק בעבר במנופים פיננסים. פוקס, על פי הנטען בתביעה, הביעה את רצונה למכור את קניון ארנה, תוך הסתייעות במאנה ובחברה שלו; אלה דרשו בהתחלת הדיון עמלת תיווך של 2% בתוספת מע"מ משווי מכירת הקניון, אולם פוקס הודיעה, כי לא תשלם יותר מאשר 1.5% בתוספת מע"מ.

בעקבות הפגישה וההסכמות שהושגו בה, נטען בתביעה, כי מאנה החל לפעול לאיתור רוכשים. מאנה טוען כי בתחילה חיבר את משפחת דיין, שלא הגיעה להסכמות מחייבות, ולאחר מכן את ריאליטי. בכתב התביעה מתוארים המגעים עם הקרן: בשלב הראשון, ארנה גרופ דרשה 350 מיליון שקל על הקניון, בעוד שחוות דעת שמאית שפורסמה באפריל 2016 העריכה אותו ב-318.7 מיליון שקל בלבד. על רקע זאת, קרן ריאליטי הודיעה, כי היא מוכנה לשלם רק 315 מיליון שקל.

חיים רביבו

לטענת התביעה, מאנה חילץ את המגעים בין הצדדים בכך שהציע, ששווי העסקה יגיע ל-335 מיליון שקל ושקרן ריאליטי תיקח על עצמה להסדיר בעיות שהיו לארנה גרופ עם מפעיל החניון, ששוויו הגיע ל-15 מיליון שקל. ואכן, ביוני נחתם ההסכם המחייב לרכישת הקניון בסכום זה.

בניגוד לטענת מאנה, פוקס טוענת כי נושא עמלת התיווך כלל לא נסגר, וחזרה על עמדתה, כי היא אינה מוכנה לתשלום 2% מסך העסקה. מאנה ופוקס החליפו ביניהם מסרונים, והתביעה טוענת כי ב-22 בפברואר הם סיכמו, כי עמלת התיווך שתשולם לחברה של מאנה תהיה 1.5% בתוספת מע"מ, מגובה העסקה. התביעה טוענת כי פוקס התנערה מההסכמות וסירבה לשלם את העמלה, ולפיכך הוגש כתב התביעה.

מאנה כותב בתביעה כי ארנה גרופ ופוקס "מתנהלות כאחרון הגזלנים ומנסות להתחמק – שלא כדין, באופן בוטה ותוך הפרתה היסודית של המערכת ההסכמית שנכרתה בין הצדדים, מלקיים את התחייבויותיהן". מנגד, פוקס טענה, כי "מעולם לא היה בינינו סיכון ביחס לתשלום דמי התיווך כפי שכתבת". מארנה גרופ נמסר בתגובה: "התביעה היא עוד אחת מתביעות 'מצליח' של רוני מאנה, אשר מנהל כמה וכמה כאלו בבתי המשפט. התביעה חסרת בסיס".

עו"ד זוהר לנדה צילום: נמרוד גליקמן

הסדר חוב עם הנושים

ארנה גרופ, שמנייתה איבדה כ-91.3% בחמש השנים האחרונות, הסתבכה על רקע שורת השקעות כושלות בתחום הנדל"ן וביצועים חלשים של נכסיה. באחרונה הגיעה החברה להסדר עם נושיה בגין חובות של כ-160 מיליון שקל, לבנק מזרחי, לבנק הקפריסאי יורובנק, לאברהם נניקשווילי (בעל עניין בחברה) ולבעל השליטה. אתמול פורסם מתווה ההסדר ובו נקבע כי חוב של 43 מיליון שקל לנניקשווילי ולבנק הקפריסאי ייפרע באופן מיידי; כשיתרת החוב– 27 מיליון שקל – תיפרע בתשלומים.

בנוגע להלוואה בסכום של 76 מיליון שקל לבנק מזרחי, נקבע כי 15 מיליון שקל ייפרעו באופן מידי, וכן שהתשלום האחרון מעסקת ארנה הרצליה, בסכום של 67 מיליון שקל, ישמש לפירעון החוב. כחלק מההסדר שנחתם, בעל השליטה וובר נתן את הסכמתו לדחיית חוב של 8 מיליון שקל. וובר מופסד על השקעתו בארנה כ-800 מיליון שקל, כולל המזומנים שהזרים כדי להנשים את החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker