יורם גביזון


נתן חץ

מה אומרים עליו אדם לא קל. נחשב הגון בצורה יוצאת דופן בעולם העסקים הישראלי. איש קר רוח ושקול, שמעדיף להתוות מגמה על פני הצטרפות אליה. עוסק בצדקה ובתרומה לקהילה - זמן רב לפני שהדבר נהפך לאופנה.

מה אומר על מתחרים ההשקעות של חץ בחברות מקבוצת גזית גלוב שבשליטת חיים כצמן הניבו לו רווחי עתק ועל כן הוא חוזר ומביע את הערכתו לניהול היוצא מן הכלל של כצמן ודורי סגל, בעלי השליטה היו"ר והמנכ"ל של קבוצת גזית גלוב. באופן כללי, הוא נוהג להתחמק מהתבטאות בנוגע למשקיעים או השקעות שאינו מעריך.

הצלחות חץ היה הראשון שהימר על שוק הנדל"ן הבריטי בתחילת שנות ה-90. במאי 2005 מכר 8 בנייני משרדים בתמורה ל-1.8 מיליארד שקל וברווח של 340 מיליון שקל. הוא הצטרף לעגלת הנדל"ן הדוהרת של כצמן וסגל בשוק האמריקאי ביולי 2000, רכש בהקצאה 20% ממניותיה של חברת אקויטי 1 שבשליטת גזית גלוב תמורת 32 מיליון דולר, ובמקביל רכש 16% ממניותיה של חברת הנדל"ן הקנדית CenterFund תמורת 22 מיליון דולר. בקיץ 2005 ביצע עסקה שנחשבת נקודת מפנה בשוק המקומי כשאלוני חץ רכשה את הבעלות המלאה בחברת אמות השקעות תמורת מיליארד שקל.

כישלונות אלוני חץ ביצעה השקעה כושלת באזור התעשייה הסמוך לנמל התעופה בן גוריון בתחילת שנות ה-90, אך גם השקעה זו נשלחה אחר כבוד לבנק דיסקונט שמימן אותה בהלוואה ללא זכות חזרה ללווה (Non Recourse). מהלך לא מוצלח בעליל הוא הסכסוך שהתרקם בינו לבין חיים כצמן ודורי סגל בנוגע לרכישת קניון אורות באור עקיבא, והתחרות בין אלוני חץ לבין גזית גלוב על רכישת אחזקות קניון גבעתיים. חץ הוא בעל מניות מיעוט בחברות הנדל"ן של קבוצת כצמן. העובדה שהוא עורר את חמתם של השניים כשחטף לקבוצת גזית גלוב את עסקת אורות מתחת לאפה לא תקל על חייו כמשקיע בחברות אקויטי 1 ו-FCR.


אלוני חץ

רווח: 338 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2005

שווי שוק: 1.45 מיליארד שקל

הון עצמי: 733 מיליון שקל

בעלים: משפחת ורטהיים (29%), נתן חץ(28%), ציבור (38%)

מספר עובדים: 7


תעודת זהות

גיל: 53

תפקיד: מנכ"ל חברת אלוני-חץ

השכלה: כלכלה, מינהל עסקים וראיית חשבון

מסלול התקדמות: חץ, שהיה בעברו טייס בחיל האוויר יחד עם איש העסקים מאיר שמיר, החל את דרכו בעולם העסקים כחשב בקבוצת כלל. לאחר מכן מונה לסמנכ"ל הכספים של קבוצת אקרשטיין. ב-1989 הקים את חברת הנדל"ן אלוני-חץ בשותפות עם הקבלן נתנאל אלוני ז"ל והנפיק אותה בבורסה. דרכו הצטלבה עם זו של שמיר כששיתפו פעולה בהשתלטות על יצרנית החלבה אטאס, שנהפכה לימים לחברת מבטח שמיר. מאוחר יותר שמיר נהיה שותף בחברת אלוני חץ

עלות שכר: 3.5 מיליון שקל ב-2004 (כולל מענקים)

משפחה: נשוי ואב לשלוש בנות

מגורים: תל השומר

זמן פנוי: ברידג', טיולים בעולם

תדמית: אמין, בעל הבנה עמוקה במימון ובחשבונאות, וחוש לזיהוי מגמות ותפניות בשוק

חברים: מנכ"ל הפניקס, יהלי שפי


חיים כצמן

מה אומרים עליו בעל יכולת ניתוח נדירה, פרפקציוניסט שהנחיל את הנאמנות לחברה ולעסק למנהלים הכפופים לו. עוקב בדבקות אחר כל אזכור שלו באמצעי התקשורת בישראל.

מה אומר על המתחרים כצמן מעריך את מתחריו כערכם, לא יותר.

הצלחות כצמן רכש בתחילת שנות ה-90 את השליטה בחברה קטנה בבורסה בת"א ובמסע קדחתני אך שקול וזהיר של רכישות ומיזוגים הפך אותה בגלגולה כ-Equity One לקרן ההשקעות מספר 9 בארה"ב בתחום מרכזים מסחריים מעוגני מרכולים והיא נסחרת בשווי 1.8 מיליארד דולר. הצלחה דומה היתה לו בחברת FCR הקנדית. נראה שגם ההשקעה בחברת Citycon מפינלנד מייצרת בעבור הקבוצה תשואה יפה.

כישלונות קשה להצביע על טעויות מהותיות שכצמן עשה בשנים האחרונות, אם כי הסכסוך המתוקשר עם נתן חץ על קניון ששוויו מגיע בקושי ל-1% משוויה של אקויטי 1 והתבטאויות כמו "אנחנו לא רוצים לעבוד בעבור נתן חץ ולהתחלק איתו בתהילה" לא שיפרו את דימויו הציבורי.


גזית גלוב

רווח: 56 מיליון שקל בינואר-ספטמבר 2005

שווי שוק: 4.2 מיליארד שקל

הון עצמי:

מספר עובדים: 18


תעודת זהות

גיל: 56

תפקיד: יו"ר גזית גלוב

השכלה:משפטים מסלול התקדמות: כצמן, עורך דין, שימש בין היתר יו"ר הוועדה המוניציפלית של מפלגת העבודה בעיריית תל אביב, ומועמד לראשות העירייה. בשלב מאוחר יותר פנה לעסקים. היה מבעלי המניות של בנק כרמל, ומהראשונים שיזמו עסקות של איגוח תיקי משכנתאות. כצמן הגיע לשוק הנדל"ן האמריקאי בתחילת שנות ה-90 כמעט באקראי, כשאשתו יצאה להתמחות ברפואת ילדים.

עלות שכר: 12.8 מיליון שקל (כולל מענקים) ב-2004

משפחה: נשוי + 2

מגורים: מיאמי, פלורידה

זמן פנוי: אוסף אמנות, סקי

תדמית: מצליחן שאימץ את גינוני עולם העסקים האמריקאי

חברים: אריה מינטקביץ', לשעבר יו"ר בנק דיסקונט ויו"ר רשות ניירות ערך, נגיד אוניברסיטת תל אביב, פרופ' איתמר רבינוביץ'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker