לבייב מאמין באפריקה ישראל: רכש כ-16% ממניות החברה מלאומי בשווי 1.12 מיליארד שקל ובמחיר הקרוב לשיא

הבנק צפוי לרשום בעקבות המכירה רווח הון של כ-500 מיליון שקל; לפני כ-10 שנים רכש לבייב את השליטה בחברה לפי שווי של 400 מיליון דולר - רבע משווייה כיום לפני הדיווידנדים שחולקו

נתן שבע
שתפו בפייסבוק


מאת נתן שבע ורם דגן

בנק לאומי מכר את אחזקותיו באפריקה ישראל לבעל השליטה בחברה, לב לבייב. לאומי מכר את כל האחזקות שלו בחברה - 15.83% - תמורת 1.12 מיליארד שקל, מחיר המשקף לחברה שווי של 7.075 מיליארד שקל. מחיר זה נמוך בכ-2% ממחיר השוק בפתיחת המסחר.

הבנק צפוי לרשום בעקבות המכירה רווח הון של כ-500 מיליון שקל. לאומי נאלץ למכור את האחזקות שלו באפריקה ישראל על פי חוק הבנקאות, שמתיר לגוף בנקאי להחזיק במניותיו של קונגלומרט אחד לכל היותר. לאומי טרם המכירה החזיק בשלושה קונגלומרטים. פרט לאפריקה מחזיק הבנק גם בכ-20% מחברת הביטוח מגדל ובכ-18.4% מהחברה לישראל. הבנק הודיע בעבר כי הבחירה המועדפת עליו היא להיוותר עם אחזקותו בחברה לישראל.

שווייה של אפריקה ישראל זינק ב-340% בשלוש השנים האחרונות והמכירה ללבייב מתבצעת כמעט במחירי שיא (כ-10% מהשיא אליו הגיעה במהלך השנה שעברה), תוך הבעת אמון מוחלטת של לבייב בחברה. יחד עם זאת, נראה שלבייב העדיף לרכוש את המניות חרף מחירן הגבוה על פני הכנסת שותף אחר לחברה.

לבייב רכש את השליטה באפריקה ישראל לפני כ-10 שנים לפי שווי של 400 מיליון דולר אז רכש מלאומי כ-46% מהחברה לאחר הפרדתה מחברת הביטוח מגדל תמורת 186 מיליון דולר. שווי החברה מגיע היום ל-1.5 מיליארד דולר וזאת מבלי להכליל את הדווינדים שחולקו לאורך השנים כשרק בחמשת השנים האחרונות חולקו דיווידנדים בסך ככמיליארד שקל. לאחר הרכישה יחזיק לבייב בכ-80% ממניות החברה, ששוויין בשוק כ-5.76 מיליארד שקל.

למרות המכירה המוצלחת, מדגישים בלאומי כי היא נעשתה מתוך כורח ולמרות שהשותפות בין שתי הקבוצות היא מהפוריות והמוצלחות במשק הישראלי. יו"ר דירקטוריון לאומי, איתן רף, הדגיש את כברת הדרך הארוכה שעשו ביחד שתי הקבוצות. "לא היינו מוכרים את ההחזקות בחברה, אלמלא היינו מחויבים בכך על ידי הרגולטור. השותפות ארוכת השנים הושתתה על יחסים של כבוד ואמון הדדי, והיא הניבה לשתי הקבוצות פירות מצוינים. המחיר שנסגר - הוגן עבור שני הצדדים", אמר רף.

המועמדת הפוטנציאלית לרכישת המניות במגדל היא חברת הביטוח האיטלקית ג'נרלי. עד לסוף מארס 2007 יצטרך לאומי לרדת לאחזקה של 10% במגדל. את יתרת המניות ימכור הבנק עד סוף מארס 2008.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker