חקירת המס בארה"ב מתקדמת: הדרישה החדשה מבנק הפועלים

על פי דרישת משרד המשפטים האמריקאי מונה לחקירה בודק חיצוני נוסף אשר יבחן את מהימנות הנתונים שהציג הבנק לרשויות בפרשת הסיוע להעלמות מס ■ בעוד כמה שבועות תתקיים פגישה עם משרד המשפטים בארה"ב שבה עשוי להיקבע גובה הקנס הסופי שישלם הבנק

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק הפועלים בניו יורקצילום: ADAM ROUNTREE / BLOOMBERG
מיכאל רוכוורגר

החקירה נגד בנק הפועלים על ידי רשויות המס של ארה"ב, בחשד שסייע ללקוחות אמריקאים להעלים מס מתחילת שנות ה–2000, מתקדמת — ולאחרונה נדרש הבנק על ידי משרד המשפטים האמריקאי (DOJ) למנות בודק חיצוני נוסף לצורך הבדיקה המתנהלת בבנק.

הבודק החיצוני הנוסף, ככל הנראה רוברט חנוך ממשרד עוה"ד Kobre & Kim, אמור לבצע בין השאר בדיקות בנוגע למהימנות הצגת הנתונים, וכן בנוגע למתודולוגיה ולחישובים שבהם השתמשו בבנק כדי להכין את הנתונים. הבודק גם יעבור על מיילים שנשלחו בפרשה זו. המהלך צפוי להשית על בנק הפועלים הוצאות לא מבוטלות.

מקורות המקורבים לחקירה ציינו כי הפועלים אינו הבנק היחיד שמשרד המשפטים האמריקאי דורש למנות לו בודק נוסף. לטענתם, מדובר בהליך שגרתי נגד חלק מהבנקים שנגדם מתנהלות חקירות.

במקביל, הפועלים תיגבר באחרונה את הצוות הישראלי המטפל בחקירת המס. עד לא מזמן מי שהיה מגיע לישיבות מול משרד המשפטים האמריקאי מטעם הבנק היה עו"ד פיני רובין, העומד בראש משרד עורכי הדין גורניצקי ושות' ומייצג בין השאר את הפועלים ואת בעלת השליטה בו שרי אריסון.

באחרונה, ככל הנראה בעקבות דרישה של משרד המשפטים, מגיעים לישיבות גם נציגים בכירים מהבנק, בהם צחי כהן, המשמש ראש חטיבת ניהול סיכונים, ועו"ד חגית מאירוביץ, סגנית היועץ המשפטי הראשי של הבנק.

בהפועלים מינו את מאירוביץ לאחראית מטעם הבנק על הטיפול בפרשה מול הרגולטורים האמריקאיים, והיא זו שמדווחת על ההתפתחויות בחקירה ליו"ר הדירקטוריון החדש עו"ד עודד ערן ולמנכ"ל אריק פינטו. לערן, שמונה על ידי אריסון בתחילת ינואר ליו"ר במקום יאיר סרוסי, יש התמחות בין השאר בתחומים של דיני ניירות ערך וממשל תאגידי, והוא כבר מעורב בכל הקשור לחקירת המס בארה"ב. לאחרונה שונה וצומצם, לצורך מיקוד הפעילות, הרכבה של ועדת המעקב של הדירקטוריון בנושא החקירה האמריקאית, שבראשה עומד ערן.

כחלק מתהליך החקירה, נציגי משרד המשפטים האמריקאי עשויים לערוך בעצמם ראיונות לעובדים שהיו מעורבים בפרשה. עם זאת, מקורבים לחקירה ציינו שבינתיים הפועלים לא קיבל דרישה מפורשת כזו ממשרד המשפטים.

עלות החקירה עד כה- 600 מיליון שקל

מנכ"ל הפועלים, אריק פינטו

בתחילת אוקטובר 2016, ולאחר דיונים ופגישות עם משרד המשפטים האמריקאי, הודיע בנק הפועלים על ביצוע הפרשה בסך כ–70 מיליון דולר בדו"חות הכספיים שלו, שהצטרפה להפרשות קודמות בהיקף מצטבר של כ–50 מיליון דולר. כלומר, עד כה עלות החקירה בארה"ב לבנק הפועלים היתה כ–600 מיליון שקל (כולל הוצאות משפטיות ואחרות הנלוות לחקירה).

בפברואר צפויה להתקיים פגישה חשובה עם משרד המשפטים, שבמהלכה הצדדים ידונו כנראה על מתווה הקנס הסופי שהבנק יספוג. במקביל, הדיונים מול המחלקה הפיננסית של מדינת ניו יורק נמצאים בשלבים ראשוניים בלבד. לכן, למרות הערכות של ראשי בנק הפועלים שלפיהן החקירה תסתיים עד סוף 2016 — התהליך עלול להימשך כמה חודשים נוספים לפחות, וסכום הקנס הסופי עלול להיות גבוה הרבה יותר מהסכומים שהופרשו על ידי הבנק עד כה.

עודד ערןצילום: תמר מצפי

כמו כן נגד הפועלים ובנקים נוספים מתנהלת חקירה של משרד המשפטים האמריקאי והמחלקה הפיננסית של מדינת ניו יורק בנוגע לחשד למעורבותם בפרשת השוחד ששולם לבכירי ארגון הכדורגל הבינלאומי פיפ"א תמורת הענקת זכויות שידור. בגין חקירה זו בנק הפועלים לא ביצע עד כה הפרשות כלשהן.

באחרונה פורסם ב"ניו יורק טיימס" כי בנק הפועלים מממן בארה"ב חלק מעסקיה הרבים — בעיקר בתחום הנדל"ן — של משפחתו של ג'ארד קושנר, הנשוי לאיוונקה טראמפ, בתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. קושנר מונה באחרונה לראש המטה של הנשיא.

עו"ד פיני רוביןצילום: אייל טואג

לסיום החקירה בארה"ב יש השלכות לא מבוטלות על המשך אסטרטגיית ההתרחבות של הפועלים בארה"ב בתחום האשראי לעסקים בינוניים, שעשויה לכלול בעתיד רכישת בנק אמריקאי. באמצעות שורה של מהלכים שכללו ירידה במתן האשראי (בעיקר אשראי עסקי), מכירת תיקי הלוואות ועוד, הגיע הפועלים ליעד הלימות הון (יחס בין ההון העצמי לנכסי סיכון) הנדרש על ידי בנק ישראל, והצליח לשכנע את המפקחת על הבנקים לאשר לו להגדיל את שיעור הדיווידנד הרבעוני שהוא מחלק לבעלי מניותיו מ–20% ל–30% מהרווח הנקי. מהלך זה מיטיב עם בעלת השליטה אריסון החייבת לבנקים וגופים מוסדיים בישראל כמה מיליארדי שקלים, וגם עם ציבור בעלי המניות המחזיק בכ–80% מהבנק.

בהפועלים לא מסתפקים בשיעור זה של הדיווידנד ומתכוונים לבקש מהמפקחת להגדיל אותו ל–50% מהרווח הנקי. עם זאת, לפי הערכות, כל עוד המפקחת על הבנקים לא תדע מהו גובה הקנס הסופי שהפועלים יספוג בחקירה בארה"ב, או לפחות תקבל אינדיקציות לגבי היקפו, היא לא תמהר לאשר את הגדלת הדיוידנד.

בבנק הפועלים סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker