ייצוגית של 1.25 מיליארד שקל נגד קופות הגמל: "גבו עמלות מיותרות במשך שנים"

לטענת התובעים, תשלום "הוצאות ישירות לניהול השקעות" הוסתר מן החוסכים במשך שנים. התביעה נוגעת לכ-4 מיליון עמיתים

אסא ששון

עורכי הדין גלעד ברנע ויצחק יערי הגיש באחרונה בבית המשפט המחוזי בלוד בקשה לאישור תביעה ייצוגיות נגד קופות הגמל, קרנות ההשתלמות וחברות הביטוח בטענה כי הן גבו מהחוסכים תשלום המכונה "הוצאות ישירות לניהול השקעות" (בעבר כונה "עמלות") ללא רשות לעשות כן. התביעה היא בסכום של כ-1.25 מיליארד שקל ונוגעת לכ-4 מיליון עמיתים.

לדברי ברנע, אין בהסכמים עם החברות השונות כל סעיף או הוראה המתירים להם לגבות את התשלום האמור. זאת בניגוד לדמי ניהול – אותם הן גובות מכוח הוראות מפורשות וברורות שקיימות בהסכם.

עו"ד גלעד ברנע
עו"ד גלעד ברנעצילום: ניר כפרי

התובעים מצביעים על כך שהדבר הוסתר מן החוסכים במשך כל השנים, ורק בעקבות הוראת של הממונה על הביטוח ושוק ההון דורית סלינגר בשנת 2014, חויבו החברות המנהלות לדווח באופן גלוי ובולט על גביית "הוצאות ישירות לניהול השקעות" – ואז הדבר נחשף לראשונה.

התובעים מוסיפים וטוענים כי לחוסכים היה ברור כי דמי הניהול הם התשלום היחיד הנגבה מהם וכי הוא מהווה תשלום עבור כל הפעולות והשירותים שהחברה המנהלת מבצעת עבורם. עתה מסתבר כי לא כך הדבר. כמו כן מציינים התובעים כי במקרה של פוליסות החיסכון הייתה גם הטעיה של ממש במצגים ובפרסומים לחוסכים – ולפיה לא נגבה מהם כל תשלום פרט לדמי הניהול.

מהן "הוצאות ישירות"?

הוצאות ניהול ההשקעות הן עלויות, מעבר לדמי הניהול, שמעבירה קופת הגמל, קרן ההשתלמות או חברת הביטוח לידי גופים חיצוניים בעבור ניהול השקעות או בעבור עמלות קנייה ומכירה של ניירות ערך.

עו"ד יצחק יערי
עו"ד יצחק יערי

המפקחת על הביטוח הגדירה את העלויות שאותן ניתן להגדיר במסגרת הוצאות ניהול ההשקעות: ברוקראז' – עמלות קניה ומכירה של ניירות ערך סחירים; קסטודיאן – דמי שמירה בשל ניירות ערך סחירים וכל עמלה שגובה מי שמבצע את משמורת ניירות הערך; הוצאה הנובעת מהשקעה בניירות ערך לא סחירים או ממתן הלוואה; הוצאה הנובעת מהשקעה בזכויות במקרקעין; הוצאה הנובעת בעד ניהול תביעה או תובענה; הוצאה הנובעת ממתן משכנתאות; הוצאה הנובעת מהשקעה בקרנות השקעה לרבות באמצעות חשבון המנוהל עבור הגוף המוסדי; תשלום למנהל תיקים זר; תשלום בגין השקעה בקרן נאמנות זרה ותשלום בגין השקעה בתעודת סל זרה.

בחוזר שלה הגבילה סלינגר את גובה ההוצאות הישירות לרמה של 0.25%. ואולם עד לחוזר של סלינגר לא הייתה שום הגבלה על גובה ההוצאות הישירות.

ההוצאות הישירות מכונות גם הרוצח הנעלם, שכן החוסכים לא ממש ידעו על קיומן. ואולם, כאמור, החברות חייבות לפרסמן במסגרת הדו"ח השנתי.

עוד מציינים התובעים כי "מותר בדין (תקנות מס הכנסה ותקנות הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) (הוצאות ישירות בשל ביצוע עסקות), ותקנה 41ח' לתקנות מס הכנסה (כללים לאישור ולניהול קופות גמל)) לגבות "הוצאות ישירות לניהול השקעות" – אלא שזהו תנאי הכרחי, אבל לא תנאי מספיק – נדרשת גם הסכמה (חוזית) לגביית התשלום – והסכמה כזו אין". התובעים מציינים כי  החברות דאגו לסעיף מפורש ומפורט לגבי דמי הניהול. "הראינו גם שחלק קטן מהחברות התייחסו להוצאות האמורות", הוסיפו התובעים.

בנוסף מציינים התובעים, כי הטענה כאילו העמיתים והחוסכים ידעו כי גובים מהם התשלום, ולכן ידיעה והיעדר מחאה כמותם הסכמה — אינה רלוונטית; שכן עד 2014 התשלום היה נסתר. לפי החוק, לטענתם, "זכויות וחובות עמיתים בקופת גמל לא ייקבעו אלא בתקנון, וחברה מנהלת לא תקנה לעמיתי קופת גמל זכויות ולא תטיל עליהם חובות, שלא בהתאם לתקנונה”.

בנוסף, מציינים התובעים כי גם בדו"חות החדשים הצגת הדברים אינה מאפשרת להבין כראוי כי נוכו הוצאות מכספי העמית או החוסך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker