פרשת חשבון הדיילת של פישמן: מה ידעו בבנק אגוד?

האם לדיילת אשר עבדה במטוס הפרטי של איש העסקים אליעזר פישמן היה חשבון קש בבנק אגוד - כדי שפישמן יוכל להמר במט"ח? השאלות הקשות שצריכים לשאול בפיקוח על הבנקים

שלי אפלברג
שלי אפלברג
אליעזר פישמן ואשתו טובה בבית המשפט
אליעזר פישמן ואשתו טובה בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

אחת הערבויות המסקרנות ביותר – ערבות בלתי מוגבלת בסכום, שאותה העניק אליעזר פישמן לדיילת במטוסו הפרטי - אמורה לעורר אצל המפקחת על הבנקים שאלות קשות לגבי התנהלותו של בנק אגוד.

לא מעט גבות הורמו כאשר בנק אגוד הגיש לפני כמה חודשים לבית המשפט המחוזי דרישה  כי פישמן ישלם לו חובות של 214 מיליון שקל. באותה בקשה הזכיר הבנק חוב נוסף, של 55.6 מיליון שקל, בגין ערבות אישית שאותה נתן פישמן לצדדים שלישים. את הערבות הזאת נמנע הבנק מלתבוע.

באותה העת לא היה מידע לגבי הצדדים שלהם ניתנה הערבות - והסיבה. כעת, לאחר הדו"ח שהגיש השבוע המנהל המיוחד של נכסי פישמן עו"ד יוסי בנקל, ניתן כבר לענות על חלק מהשאלות.

ראשית, בדו"ח נכתב כי החוב נוצר בשל ערבות בלתי מוגבלת בסכום, שאותה נתן פישמן לגברת פינצ'בסקי אליזבטה (הדיילת), לה חשבון בבנק אגוד. מעניין היה לראות כי מתוך 34 הערבויות אשר פורטו בדו"ח רק בערבות "נשמט" התאריך שבו ניתנה. כמו כן, מהדו"ח לא היה ברור מה גובה החוב, שכן הערבות שניתנה על ידי פישמן על פי הדו"ח של בנקל היתה "ללא הגבלה" בסכום . 

על החוב העצום אשר נוצר לפינצ'בסקי ניתן היה ללמוד דווקא מתגובתם של פישמן ורעייתו טובה שהוגשה אתמול (ד') לשופט בית המשפט המחוזי איתן אורנשטיין.   בתגובה כותבים עורכי הדין המייצגים את השניים, שלום גולדבלט ורהב עין דר, כי מדובר בחוב של 50 מיליון שקל אשר נובע מערבותו של פישמן בלבד לחשבון של צד שלישי בלתי קשור למשפחת פישמן. 

עוד נכתב בתגובה כי מדובר בחשבון שבו ביצע פישמן פעולות מט"ח שהניבו הפסדים של 50 מיליון שקל. עורכי הדין של משפחת פישמן מדגישים כי רעייתו של פישמן, טובה, אינה קשורה לחוב שכן "לא חתמה על הערבות, לא ידעה על הערבות של בעלה ובוודאי שלא היתה מודעת לפעולות שנעשו בחשבון". הצהרה מעניינת נוספת בתגובת פישמן ורעייתו היתה כי: "בנק אגוד מעולם לא פנה לטובה פישמן, והוא תמיד ראה את אליעזר פישמן כערב יחיד לחשבון ואו לחוב האמור". 

מנכ"ל בנק אגוד, ישראל טראו
מנכ"ל בנק אגוד, ישראל טראוצילום: אייל טואג

באחרונה נחשף כי בתוכנית "עובדה" כי בעלת החשבון בבנק אגוד היא דיילת אשר עבדה במטוסו הפרטי של פישמן. מקורות מסרו ל-TheMarker כי אותה דיילת, פינצ'בסקי אליזבטה, נמצאת כיום בקייב.

השאלות הקשות לבנק אגוד

הערבות שנתן פישמן לדייילת צריכה לעורר כמה שאלות מטרידות אצל המפקחת על הבנקים, חדוו בר.

ראשית האם בפועל לאור תגובת משפחת פישמן, פינצ'בסקי אליזבטה היתה אשת קש לחשבון שבפועל נוהל עבור פישמן להימור על מט"ח?

אם כן, האם בנק אגוד נקט את כל האמצעים הסבירים לאימות זהותם של הנהנים מהחשבון כדי למנוע עבירות של הלבנת הון וכ"ד?

עוד שאלה שאמורה להטריד את מנוחתה של המפקחת על הבנקים הינה האם אותה הלוואה ניתנה לאחר שפישמן כבר הגיע למצב שבו עבר את מגבלת לווה בודד בבנק,  ולכן הוענקה לו באמצעות חשבון של נהנה אחר אשר לא ניתן לקשר אליו ביתר קלות? 

וגם - כיצד בנק איגוד העניק הלוואה כה גדולה לאשה אלמונית שלא ברור אם היא אזרחית במדינת ישראל?

המפקחת על הבנקים, חדוה בר
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: אייל טואג

האם בעת מתן ההלוואה ניתנו או שועבדו לטובת תשלום החוב נכסים ריאליים אחרים להבטחת התשלום לבנק איגוד, מעבר להבטחתו של פישמן לערוב לו? 

האם במועד קבלת הכספים כבר היה מודע בנק אגוד לכך שחובותיו של פישמן לבנקים אחרים עצומים - ואין סיכוי סביר כי יחזיר את החוב? הרי מדובר בחובות שכעת ברור שהצטברו ל-4 מיליארד שקל והובילו את בנקל להכריז כי מדובר "בפשיטת הרגל הגדולה ביותר שהיתה בישראל".

ביקשנו את התייחסותו של בנק איגוד לכמה שאלות ובהן: האם גברת פינצ'בסקי אליזבטה היתה אשת קש של פישמן לחשבון שנוהל בבנק אגוד? מדוע הבנק לא ביקש לגבות את כלל החובות בעת בקשת כינוס הנכסים שאותה הגיש נגד פישמן ודרש רק חובות של 214 מיליון שקל?

האם בנק אגוד עמד בכל הדרישות של הפיקוח על הבנקים ונקט את כל האמצעים הסבירים לאימות זהותם של הנהנים? מתי ניתנה הערבות והאם מעבר לערבות הבלתי מוגבלת שאותה העניק פישמן ניתנו ביטחונות של נכסים ריאליים? האם בעת מתן ההלוואה פישמן הגיע למגבלת לווה בודד בבנק? ואם כן האם זו היתה הסיבה לכך שהבנק הסכים לפתיחת חשבון זה?

האם התבצעו פעולות גבייה נגד החייבת? האם היה זה חשבונה היחיד של החייבת בבנק או שיש לה פעילות עסקית נוספת מול הבנק?

בתגובה נמסר לנו מבנק אגוד: "מטעמי סודיות בנקאית, הבנק אינו נוהג להתייחס לפרטי החובות של לקוחותיו, ועל כן לא נוכל להתייחס לשאלות שהועברו אלינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker