ניצחון מוחץ לסלינגר על אי.די.בי פיתוח ואלשטיין בעליון

שופטי העליון דחו פה אחד את העתירה של אי.די.בי פיתוח לשעבד את מניות כלל ביטוח למחזיקי אגרות החוב ללא אישור הממונה ■ פסק הדין עשוי להשפיע על ההליך המתנהל במחוזי מול משה טרי, נאמן כלל ביטוח, הממתין עם מכירת מניות כלל מחשש לתביעה מצד אי.די.בי

שלי אפלברג
שלי אפלברג
הממונה על שוק ההון, חיסכון וביטוח, דורית סלינגר
הממונה על שוק ההון, חיסכון וביטוח, דורית סלינגרצילום: תומר אפלבאום

בשנה האחרונה מנסה אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, למנוע בכל דרך אפשרית את מכירת כלל ביטוח בבורסה, עליה הורתה הממונה על הביטוח ושוק ההון, דורית סלינגר. ואולם, אתמול קיבל אלשטיין דגל אדום מבית המשפט העליון, אשר דחה את עתירתה של אי.די.בי ואסר עליה לשעבד 5% ממניות כלל ביטוח, ללא הסכמתה של סלינגר, למחזיקי אגרות החוב החדשים. החלטת העליון עשויה להשפיע על הליך נוסף המתנהל במחוזי באותו עניין - ההליך בו פתח הנאמן של כלל ביטוח, משה טרי, אשר חושש מתביעות מצדה של אי.די.בי ובעלי השליטה שלה על הנזק הכלכלי שעשוי להיגרם להם אם יחל במכירת 5% ממניות כלל.

פסק הדין הדין שניתן אתמול הוא פסק דין משלים להחלטה קודמת של בית המשפט העליון שניתנה לפני מספר חודשים, שאסרה על אי.די.בי פיתוח לשעבד 19% ממניות כלל למחזיקי אגרות החוב לצורך גיוס חוב של כ-400 מיליון שקלים.

בניגוד לעמדת אי.די.בי, אשר גרסה כי לכל הפחות היא יכולה כעת לשעבד 5% מהמניות שברשותה, פסקו השופטים לטובת עמדתה של הממונה: מאחר שבעת פסק הדין 3.92% ממניות כלל ביטוח כבר היו משועבדות לגוף אחר (מנורה - ש.א.), לאידיבי פיתוח נותרה הזכות לשעבד רק עוד 1.08% ממניות כלל ביטוח.

השופטים כתבו בהחלטתם כי אי.די.בי פיתוח נדרשה להיתר שליטה: "היות שאי.די.בי פיתוח לא עמדה בתנאים המחייבים לשם קבלת היתר שליטה כזה, בא תחתיו, לפנים משורת הדין, המתווה (המתווה למכירת מניות כלל, עליו סוכם בין סלינגר ואלשטיין - א.ש) וההוראות הקבועות בו - וזאת לזמן קצוב ובסייגים מגבילים. כתב הנאמנות והוראותיו באו להבטיח את עמידת העותרת במתווה". עוד נכתב כי אם הממונה לא היתה מסכימה למתווה והיתה מדקדקת בלשונו וכוללת באופן מפורש את המילה שעבוד, אולי היו נמנעים הליכים רבים בנושא זה.

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: מוטי מילרוד

בנוסף השופטים קבעו כי "סמכותה של הממונה ליתן הוראות בענייננו בכל הקשור לביצוע פעולות הכרוכות באחזקות של העותרת ( אי.די.בי פיתוח - ש.א.) בגופי כלל החזקות, משתרעת על מלוא שיעור אחזקותיה של העותרת כבעלת שליטה בכלל החזקות, שהופקדו בנאמנות בידי משה טרי, ומכאן שרק על פיה של הממונה יישק דבר בהקשר זה. מכאן עולה כי הקביעה שכל גריעה משליטה...ותוספת שליטה, טעונה היתר - והכל כדי לשרת את תכלית הפיקוח".

עוד נכתב בפסק הדין כי "שיקול הדעת אותו הפעילה פה הממונה, בסרבה לבקשות אי.די.בי פיתוח, היה סביר ומידתי, שכן התרת שעבוד בשיעור משמעותי או במנות עלולה להכניס לתמונת ההחזקות והשליטה בכלל החזקות גורמים חדשים ובעלי אינטרס נבדלים, שעל הממונה לתת את דעתה ביחס אליהם".

אי.די.בי פיתוח חויבה לשלם לממונה שכר טרחה בסך 50 אלף שקל שהוגדר כמופחת, נוכח הכשלים שהתגלו בהתנהלותה של הממונה, ו-15 אלף שקל נוספים למשה טרי הנאמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker