בלעדי

אקזיט ענק למשפחת ורטהיימר: מוכרת לסינים חברה מפ"ת בכ-650 מיליון שקל

סרווטרוניקס, שנוסדה לפני כ-25 שנים, מייצרת מערכות לבקרה אוטומטיות של תהליכי ייצור ■ רות ורטהיימר-פיק, בתו של סטף, תמכור 30% ממניות החברה ותקבל כ-50 מיליון דולר

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
מוצר של סרוונטרוניקס
צילום: מתוך ערוץ היוטיוב

משפחת ורטהיימר, מהמשפחות העשירות בישראל, בדרך לאקזיט נוסף - הפעם בתחום הטכנולוגיה. סרווטרוניקס מערכות הנע (Servotronix), שמייצרת בקרים לרובוטים ולמכונות תעשייתיות, נמכרת לסינים לפי שווי חברה של כ-170 מיליון דולר (כ-650 מיליון שקל), כך נודע ל-TheMarker.

אחת מבעלי המניות המרכזיים בחברה היא רות ורטהיימר-פיק, בתו של סטף ורטהיימר, מייסד ענקית כלי החיתוך ישקר, שמחזיקה ב-30% ממניות החברה. ורטהיימר תמכור את כלל החזקותיה, והיא צפויה לקבל בעסקה כ-50 מיליון דולר.

פרט לוורטהיימר-פיק, יתרת המניות בסרווטרוניקס מוחזקות בידי מנהלים ועובדים, בראשות המייסד והמנכ"ל ד"ר אילן כהן, שימכרו בשלב הראשון כ-50% ממניות החברה. יו"ר החברה ומבעלי מניותיה הוא גדעון (גידי) ארגוב, בנו של שגריר ישראל לשעבר בבריטניה, שלמה ארגוב המנוח, שפציעתו מהתנקשות טרוריסטים הובילה למלחמת לבנון הראשונה ב-1982.

לרוכשת בעסקה ניתנה אופציה לרכוש את יתרת המניות של המנהלים והעובדים בעתיד (20%), בכפוף להתאמות שייעשו במחיר על בסיס התוצאות הכספיות של החברה בשנים הבאות. במקרה זה, שווי החברה בעסקה עשוי לגדול עד לכ-200 מיליון דולר. העסקה, שפרטיה כבר הוסכמו, הועברה לאישור הממונה על ההגבלים בישראל, כך שהשלמתה צפויה בשבועות הקרובים.

סטף ורטהיימר
סטף ורטהיימרצילום: גיל אליהו

סרווטרוניקס מערכות הנע, שיושבת בפתח תקווה, הוקמה ב-1991. החברה מתמחה בפיתוח וייצור של מערכות סרוו, המשמשים לבקרה אוטומטיות של תהליכי ייצור באמצעות חיישנים (מערכות הינע מדויקת, פתרונות ומוצרים לתחום האוטומציה והבקרה). החברה – שעיקר מוצריה נמכרים בשווקים הבינלאומיים - מייצרת עבור יצרני מכונות וספקי מערכות אוטומציה מהמובילים בעולם.

לפי אתר האינטרנט שלה, בין לקוחותיה בישראל נכללים יצרנים של מכונות רפואיות, יצרני מכונות דפוס, מוליכים למחצה, יישומים ביטחוניים, פתרונות אנרגיה מתחדשת ועוד. הקבוצה אף מחזיקה בחטיבה שמייצרת ומשווקת מוצרים במזרח הרחוק. לפני כשני עשורים מי ששלטה בחברה היתה קולמורגן האמריקאית, אך השליטה נמכרה לאחר מכן למנהליה.

ורטהיימר-פיק מחזיקה בסרווטרוניקס באמצעות 7 main - זרוע ההשקעות הפרטית שלה. בעבר ביצעה ורטהיימר מספר השקעות בחברות טכנולוגיה והיי-טק. ב-2007 למשל, היא השקיעה 6 מיליון דולר בסטארט-אפ פרסלו של שלמה גדות, שפיתח שבבים לנקודות גישה אלחוטיות לרשת הסלולר. ב-2010 הסטארט אפ נמכר לחברת ברודקום בתמורה לכ-100 מיליון דולר.

מתקן של חברת סרווטרוניקס
צילום: מתוך ערוץ היוטיוב

ב-2014, לאחר האקזיט המוצלח, השקיעה ורטהיימר-פיק בסטארט אפ נוסף של גדות, אינואיטיב, כ-8 מיליון דולר בתמורה ל-51% מהמניות. בעבר פורסם כי ורטהיימר-פיק השקיעה עשרות מיליוני דולרים גם בקרן הביומד 7 HealthVenture של דליה מגידו. ורטהיימר-פיק נשואה לעו"ד דרור ברנדויין, שהיה בעבר אחד מארבעה השותפים הבכירים במשרד מיתר, ליקוורניק, גבע & לשם, ברנדויין ושות', ונחשב למומחה בשוק ההון ובתחום מיזוגים ורכישות ודיני חברות.

משפחת ורטהיימר עשתה את האקזיט הגדול בשנת 2006, כשמכרה 80% מישקר לוורן באפט בתמורה לכ-4 מיליארד דולר במזומן. מאוחר יותר (מאי 2013) רכש באפט גם את יתרת המניות בישקר בכ-2 מיליארד דולר. העסקה הפכה את ורטהיימר לאחת מהמשפחות העשירות בישראל, עם הון מעורך של יותר מ-8 מיליארד דולר. ב-2014 השלימה ורטהיימר אקזיט שני, כשמכרה את חברת טכנולוגיות להבים לפראט אנד ויטני - אחת משלוש יצרניות מנועי המטוסים הגדולות בעולם - בתמורה למאות מיליוני שקלים.

הרוכשת בעסקה היא חברה ציבורית סינית הנסחרת בשנחאי לפי שווי של מיליארדים. ב-2016 חברות סיניות השקיעו כ-180 מיליארד דולר בהשקעות ריאליות ברחבי העולם. העסקות, המיזמים המשותפים ושיתופי הפעולה הכלכליים של סין עם ישראל נאמדים ב־3־5 מיליארד דולר בשנה. עד כה, רשימת הקניות של הסינים בישראל היתה מגוונת וכללה חברות אגרו־כימיה, שירותי רפואה, חברות קוסמטיקה, חברות הייטק, סטארטאפים וקרנות הון סיכון; וכן - בחברות מזון, ביטוח או תשתיות.

עד לסוף השנה עשויות להיסגר שתי עסקות גדולות נוספות עם גופים מסין. בעסקה הראשונה, קבוצת יאנגו הסינית צפויה לרכוש את השליטה בחברת הביטוח הפניקס בכ־1.95 מיליארד שקל. בעסקה השנייה, הקרן הסינית-אמריקאית XIO אמורה לרכוש את השליטה בבית ההשקעות מיטב לפי שווי של 1.5 מיליארד שקל.

על רקע שטף ההשקעות בחו"ל, באחרונה הטילה סין מגבלות חדשות על השקעות מעבר לים, שנועדו לעצור בריחת הון שגרמה לפיחות ביואן הסיני. זאת, על רקע חשש השלטונות במדינה שגורמים מסין מבצעים עסקות נדל"ן או עסקות פיננסיות, במטרה להבריח הון מהמדינה. המגבלות החדשות חלות רק על חברות שטרם השקיעו בחו"ל ואינן מחזיקות ביתרות מט"ח בחו"ל. כך, למשל, מגבלות אלו לא הפריעו לחברות כמו Huawei, עליבאבא ופוסון, להמשיך ולרכוש נכסים בחו"ל.

בהנהלת סרווטרוניקס סירבו להתייחס לדברים.

תגובות