בנק הפועלים מכר למוסדיים ולפורר מניות כלכלית ירושלים בכ-44 מיליון שקל

כונסי הנכסים מכרו כ-2% ממניות כלכלית ירושלים שהיו משועבדות לבנק הפועלים כנגד חוב אישי של כ-1.8 מיליארד שקל של אליעזר פישמן

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אליעזר פישמן בבית המשפט
אליעזר פישמן בבית המשפטצילום: מוטי מילרוד

עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאווי, כונסי הכנסים מטעם בנק הפועלים על נכסיו של אליעזר פישמן, מכרו אתמול והיום כ-5.5 מיליון מניות של חברת הנדל"ן כלכלית ירושלים לגופים מוסדיים וכן לדוד פורר (בעל המניות הגדול בחברה) תמורת כ-44 מיליון שקל.

כונסי הנכסים מכרו כ-2% ממניות כלכלית ירושלים שהיו משועבדות לבנק הפועלים כנגד חוב אישי של כ-1.8 מיליארד שקל של אליעזר פישמן, לשעבר בעל השליטה בחברה. בעקבות המכירה, מרכזת מניית כלכלית ירושלים מחזור מסחר גבוה - כ-35 מיליון שקל.

מכירת מניות כלכלית ירושלים מצטרפת לעסקת מכירה שבצעו הכונסים מטעם הפועלים לפני כשבועיים כשמכרו את השליטה בחברת הדלקים והקמעונאות טן (כ-83%) במסגרת  הליך התמכרות לקרן השקעות פרטיות (פריווט אקוויטי) אייפקס תמורת כ-137 מיליון שקל.

כמו כן, מקדמים הכונסים מטעם הפועלים את העסקה למכירת מגרש גדול בפתח תקווה (המוחזק ע"י חברת סי.די.קי מקרקעין) תמורת כ-80 מיליון שקל. אם תיסגר העסקה, היא תניב לבנק הפועלים, המחזיק בשעבוד על כ-40% מהמגרש, תזרים של כ-30 מיליון שקל. בנוסף, צפוי הפועלים לקבל כמה עשרות מיליוני שקלים בגין מכירת מניות המשועבדות לו בחברות מוניטין עיתונות, אופיס טכסטיל, בנדל"ן באשדוד ובמקומות נוספים בישראל. בסך הכל, מדובר על סכום המוערך ב-300-250 מיליון שקל.

המניות ב"ידיעות אחרונות" נרכשו על ידי פישמן לפני כ-18 שנה, לפי שווי של כ-700- 800 מיליון דולר - גבוה משמעותית מהשווי הנוכחי של הקבוצה כיום. "ידיעות אחרונות" סובל, בדומה לעיתונים אחרים, מפגיעה ברווחיות של ענף העיתונות והמוצרים הנלווים לו.

באחרונה נוהלו מגעים למכירת השליטה ב"ידיעות אחרונות" למיליארדר האמריקאי לארי אליסון לפי שווי של כמיליארד שקל, אך אלה לא צלחו. סביר להניח שכיום לא יימצא קונה שיסכים לשלם יותר מכמה מאות מיליוני שקלים עבור המניות הללו.

בנוסף, חייב פישמן לבנק הפועלים כ-493 מיליון שקל באמצעות חברת תרזליט, המחזיקה בכ-90% מחברת הקמעונות הום סנטר ובנדל"ן פרטי. הום סנטר פועלת בענף הסובל מירידה מתמשכת ברווחיות. בשנה שעברה פרסה החברה חובות של מאות מיליוני שקלים לבנקים ולבעלי האג"ח, כך שנכון להיום לא ברור מהו שוויין הכלכלי של מניות תרזליט. הפועלים צפוי לסיים את עסקי האשראי עם פישמן עם הפסד של יותר ממיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker