בבנקים מוטרדים: "רוכשי הדירות חוששים להיות אלה שקנו רגע לפני שהמחיר יירד"

באחד הבנקים מעריכים שסך המשכנתאות בינואר יהיה נמוך בכ-10% מבדצמבר, אך בבנק גדול אחר טוענים שקצב ההלוואות לא השתנה ■ בכיר במערכת הבנקאות: "כרגע יש פחות עסקות למכירת דירות חדשות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
זוגות צעירים ביריד משכנתאות
זוגות צעירים ביריד משכנתאותצילום: דניאל בר און

האם שוק הדיור עומד בפני נקודת מפנה? זו אחת ההערכות שמעלים בזהירות במערכת הבנקאות, שבה מנסים לנתח את המגמות ברכישת דירות ולהעריך כיצד ישפיעו על הבנקים.

בנק ישראל יפרסם בעוד כשבועיים את הנתונים על נטילת משכנתאות בינואר 2017. באחד הבנקים, הנחשב שחקן גדול בענף המשכנתאות, העריכו אתמול כי סך המשכנתאות החדשות שהוענקו בינואר לא יסתכם ביותר מ–4 מיליארד שקל - ירידה של כ–10% לעומת דצמבר 2016, וירידה של כ–15% לעומת ינואר 2016. לעומת זאת, בבנק גדול אחר, שגם הוא שחקן גדול בתחום המשכנתאות, מעריכים כי סך המשכנתאות שיוענקו בינואר יהיה כ–4.5–4.7 מיליארד שקל - בדומה לנתון של דצמבר 2016. הממוצע החודשי ברבעון הרביעי של 2016 היה כ–4 מיליארד שקל (בעיקר בשל החגים שהיו באוקטובר, שבו נלקחו משכנתאות בכ–2.8 מיליארד שקל).

לדברי בכיר במערכת הבנקאות, "יש פה שילוב של כמה גורמים שמביאים לכך שהמשקיעים יושבים על הגדר, מקטינים את הפוזיציה ומחכים לראות לאן הרוח נושבת. הדבר מזכיר את מה שהיה ב–2014, עם ההכרזה של שר האוצר לשעבר, יאיר לפיד, על תוכנית מע"מ 0%. אז השחקנים בשוק הנדל"ן הבינו שאלה היו בעיקר דיבורים ולכן חזרו לקנות דירות. כעת המצב שונה, וייתכן שנראה שינויים. נצטרך לחכות חודש־חודשיים כדי להבין מה באמת יקרה ולאן הדברים יתפתחו. בינתיים, כמות העסקות למכירת דירות חדשות נמוכות יותר, וזה משפיע כלפי מטה גם על הביקוש למשכנתאות".

לדברי בנקאי אחר, "שוק הנדל"ן למגורים דומה לשוק המניות. כמו שהמשקיעים לא רוצים להיכנס לבורסה כשהיא רותחת, כך גם השחקנים בשוק הנדל"ן לא רוצים לקנות דירות רגע לפני שהמחירים מתחילים לרדת".

את הירידה האפשרית בהיקף נטילת משכנתאות בינואר מייחסים בבנקים לכמה סיבות, ובהן אי־ודאות בנוגע להתנהגות המשקיעים על רקע מס הדירה השלישית החדש; המתנה של זוגות צעירים רבים להגרלות תוכנית מחיר למשתכן של משרד האוצר, שבה נמכרות דירות מוזלות לזכאים; ועליית הריבית על המשכנתאות בכל המסלולים ביותר מ–1% בשנה וחצי האחרונות.

מחירי הדירות עלו מהר יותר משכר הדירה

בתוך כך, אתמול פירסם בנק ישראל את הדו"ח החצי־שנתי על היציבות של המערכת הפיננסית. הדו"ח קובע כי שוק הדיור הוא מקור הסיכון העיקרי והמשמעותי ביותר למערכת הפיננסית, מפני שהבנקים חשופים מאוד למשכנתאות ולענף הבינוי והנדל"ן.

לפי הדו"ח, מחירי הדירות עלו בשנים האחרונות מהר יותר משכר הדירה, והיחס בין מחיר הדירות לשכר הדירה (וגם להכנסה הממוצעת) הגיע לשיא. התשואה על דירה (שכר הדירה השנתי כשיעור ממחיר הדירה) המשיכה במגמת הירידה שנרשמה ב–15 השנים האחרונות, וירדה לראשונה מתחת ל–3% ב–2016 (בממוצע אזורי משוקלל, לדירות 3.5–4 חדרים).

העלייה המתמשכת והחדה במחירי הדירות מגדילה את הסיכון הגלום בהיפוך חד של המגמה, וסיכון זה יגדל אם המחירים יוסיפו להאמיר. ירידה במחירי הדיור עלולה לגרום להפסדים למשקיעים פרטיים וגם לבנקים, ולהתגלגל לצמצום הפעילות במשק ולירידה בצריכה. פגיעה כזו עלולה להקשות על לווי המשכנתאות לעמוד בהחזרים, ולהוביל אותם למכור נכסים כדי להתגבר על הקושי.

הדו"ח מציין גם כי הציבור והמוסדות הפיננסיים חשופים לסיכון הנשקף מירידות חדות בנכסים הפיננסיים. ירידות כאלה עלולות להתרחש אם משקים מרכזיים בעולם יגלשו למיתון או יסבלו מהתערערות של יציבותם הפיננסית, וידביקו את המשק הישראלי דרך פגיעה ביצוא ובמחירי הנכסים הפיננסיים. הן עלולות להתרחש גם אם מצבה הגיאו־פוליטי של ישראל יחמיר או אם זעזועים במשק יובילו לירידה משמעותית בהכנסה הפנויה של משקי הבית.

הדו"ח מתייחס לאירועים שהתרחשו עד סוף דצמבר 2016. הוא כולל סקירה של הסיכונים לבנקים וחברות הביטוח, למגזר העסקי הלא־פיננסי ולמשקי הבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker