בית ספר לעסקים של פישמן: "תעבוד עם כסף של הבנק, אתה לא צריך להחזיר אותו"

תחקירני "המקור" בערוץ 10 חושפים עדויות על אופן ההתנהלות של אליעזר פישמן מול מערכת הבנקים; לפי התחקיר, בעת שהחזיק בשליטה ב"גלובס" נגנזו כתבות רגישות על מנכ"לית לאומי דאז, גליה מאור, שהגיעה עמו להסדר חובות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליעזר פישמןצילום: ניר קידר
מיכאל רוכוורגר

היחס הסלחני והנדיב שהעניקו הבנקים במשך כ-15 שנה לאליעזר פישמן, החייב להם יותר מ-4 מיליארד שקל, נהפך לאחרונה לסוד גלוי, אחרי שהחל הליך פשיטת הרגל של פישמן. ועדיין, תחקירני תוכנית "המקור" בערוץ 10, רביב דרוקר ואיתי רום, חשפו היום (ג') חלק מהעדויות החדשות מאופן ההתנהלות של פישמן מול מערכת הבנקאית - בעיקר מול שני הבנקים הגדולים - הפועלים ולאומי - שפישמן חייב להם כ-3.5 מיליארד שקל.

עדויות של דירקטורים בבנקים, שסיפרו כיצד התקבלו החלטות של מתן אשראי בסכומים עצומים לפישמן, כיצד נגנזו ב-2003 כתבות רגישות בעיתון "גלובס" (שעד לאחרונה נשלט ע"י פישמן - מ.ר) על מנכ"לית בנק לאומי דאז, גליה מאור, כשבאותה התקופה פישמן הגיע להסדר לפריסת חובותיו מול לאומי. בתחקיר מוזכרים גם מנכ"ל בנק הפועלים לשעבר, עמירם סיון המנוח, ועסקים שונים שעשה עם פישמן וגליה מאור, שאחיה היה תקופה מסוימת מנכ"ל ערוצי זהב - שנשלטה בידי פישמן.

עוד מוזכר גם מיקי בר חיים, ראש מערך נדל"ן לשעבר בלאומי, שבעבר התגורר בדירה שנבנתה על ידי חברת אוניל בנייה, שהיתה בשליטת פישמן. תוארה גם זכייתו של פישמן במכרז של פרויקט נדל"ן לב העיר, שמומנה על ידי לאומי, מבלי שפישמן בדק את פרטי הפרויקט.

מהתחקיר עולה כי למעשה להלוואות שנטל פישמן מהבנקים לא היה אף פעם לוח סילוקין מוסדר. "תעבוד תמיד עם כסף של הבנק, אתה לא צריך לעולם להחזיר אותו כי אתה רק צריך לשלם את הריבית" - כך מתוארת הדרך שבה לימד פישמן כיצד יש לעשות עסקים. בתחקיר מצוטט גם כתב "גלובס" לשעבר, אבי שאולי, שמספר כיצד עורכי העיתון גנזו פרסום של דו"ח רגיש לגבי לווים בעייתיים של בנק הפועלים, ביניהם לב לבייב, מוטי זיסר, בני שטיינמץ ואחרים.

עו"ד יוסי שגב סיפר על השתלשלות העניינים בעת מכירת מניות קבוצת "ידיעות אחרונות" בידי זאב מוזס לפישמן - עסקה שנעשתה לפי שווי ענק של 800-700 מיליון דולר, ומומנה בעיקר על ידי הפועלים - הלוואה שפישמן למעשה לא החזיר עד היום, והיתה אחת הסיבות לנפילתו. שגב סיפר כי "נוני מוזס (מו"ל 'ידיעות אחרונות') דיבר אתי ואמר לי, 'אם אתה מעוניין, יכול להיות שפישמן יתעניין לקנות. דבר אתו'. הגעתי למשרד של פישמן והוא ביקש שאתן לו מחיר. אמרתי לו שהמחיר הוא כ-200 מיליון דולר. הוא אמר לי, 'נראה לי שהשתגעת'. הלכתי הביתה וכל מיני אנשים ניסו לבדוק האם אפשר בכל זאת להוריד את התשלום, ואז הוא אמר, 'בסדר'".

במקור חשפו גם כי כמה שנים לפני אותה עסקה, אשת העסקים, גליה אלבין, מכרה כ-27% מ"גלובס" לנוני מוזס - עסקה שבסופו של דבר לא יצא אל הפועל.

גליה מאורצילום: עופר וקנין

מטעם פישמן נמסר ל"המקור": "הניסיון לטעון כי פישמן קיבל יחס מועדף מהבנקים או לקשור זאת לאחזקת פישמן בכלי תקשורת - מוטב שלא היה עולה. בנק הפועלים פעל בנחישות להקטנת החוב כלפיו".

מ"גלובס" נמסר ל"המקור": "אין שחר לטענה כי אנשים שפגעו באינטרס של פישמן הותקפו בשל כך מעל דפי העיתון".

מבנק לאומי נמסר: "הבנק הפסיק להעניק אשראיים לפישמן כבר ב-2003. עד לפני כשנה וחצי פישמן עמד בהסדר ופרע מאות מיליוני שקלים. משעה שפישמן הפר את ההסכמים, לאומי היה הראשון לפעול נגדו לגביית החובות".

מבנק הפועלים נמסר: "במרוצת השנים גבה הבנק מפישמן מאות מיליוני שקלים על חשבון החוב. לעניין עסקת ידיעות אחרונות כנגד העמדת אשראי בה אינן מבוססות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker