קרן פימי תמכור 35% ממניות נובולוג לפי שווי של 500 מיליון שקל

הצעת המכר של 50% ממניותיה של חברת הלוגיסטיקה הרפואית עשויה לייצר לפימי רווח של פי 3.3 על השקעה שביצעה בסוף 2013

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נובולוגצילום: מתוך ערוץ היוטיוב
יורם גביזון

קרן פימי, שבשליטתו וניהולו של ישי דוידי, מתכננת למכור את מרבית אחזקתה בחברת נובולוג במסגרת הצעת מכר של 49.95% ממניותיה - כך עולה מטיוטת תשקיף שפירסמה נובולוג. את הצעת המכר מובילים לידר שוקי הון, אקסלנס חיתום, ברק קפיטל חיתום וואליו בייס. פימי, שמחזיקה ב-50% ממניותיה של נובולוג, תמכור 35% מאחזקותיה, וחברת מבט-אפ שבבעלות אהוד פוזיס תמכור 14.2% ממניות החברה, ותקטין בכך את חלקה ל-33.4%. גם בועז גרשון, מנכ"ל טריילוג ניסויים קליניים, ימכור 0.7% ממניות החברה ויישאר עם 1.7% מהאחזקות. טיוטת התשקיף אינה מפרטת את המחיר לפיו מתכננת נובולוג לבצע את הצעת המכר, אולם על פי הערכות היא תשקף לנובולוג שווי חברה של 500 מיליון שקל.

הצעת המכר שבמסגרתה תמכור פימי 70% מאחזקותיה בחברה תגלם לפימי מימוש רווח של 270% על השקעה של 81 מיליון שקל ב-50% ממניותיה של נובולוג, אותן רכשה בנובמבר 2013. במהלך התקופה שבה החזיקה במניות אף קיבלה דיווידנדים בסכום של 42 מיליון שקל, כך שהצעת המכר תשקף רווח של פי 3.3 על השקעתה של פימי בחברה.

נובולוג, שהוקמה ב-1966, מספקת שירותי הפצה ושירותים לוגיסטיים מתקדמים - בעיקר של תרופות, אך גם של ציוד רפואי מתכלה, מוצרי קוסמטיקה, תוספי מזון, מוצרי תינוקות ומוצרי טבע. נובולוג מספקת שירותי ייבוא, כולל עמילות מכס ושחרור מהמכס, קליטה, קבלת אישורים ממשרד הבריאות, אריזה ואחסון, ניהול המלאי, הכנסת עלונים, ליקוט, מכירה וגבייה.

נובולוג מעריכה שהיא אחת הספקיות המובילות של שירותי לוגיסטיקה בשוק התרופות הישראלי, ומשווקת בעיקר תרופות מקוריות עבור חברות כמו רוש נוברטיס, סנופי נובו נורדיסק, אבוט אבווי ופייזר. החברה מפעילה מרכז לוגיסטי במודיעין, ולקוחותיה כוללים מוסדות ממשלתיים ורפואיים כמו קופות חולים, בתי חולים, טיפות חלב, משרד הביטחון ושירות בתי הסוהר. בנוסף משרתת החברה גם לגופים פרטיים כמו בתי מרקחת, בתי אבות ובתי טבע.

נובולוג מחזיקה ב-3 חברות בנות עיקריות: טריילוג - שמספקת שירותים לוגיסטיים לניסויים קליניים עבור חברות תרופות; קייר פור לייף, שמספקת שירותי בריאות ושירותים פרה רפואיים כמו שירותי הזרקה, עירוי, וייעוץ תזונתי; ומדיפלסט, שנובולוג רכשה 80% ממניותיה ב-2015 ומספקת שירותי עיקור של מוצרים רפואיים ומעבדתיים ליצרניות של התקנים רפואיים סטריליים, חברות סטארט אפ, בתי חולים ומרפאות.

מנועי הצמיחה של נובולוג הם הגידול הטבעי באוכלוסייה, העלייה המשמעותית בתוחלת החיים של האוכלוסיה על פני חמשת העשורים האחרונים - תוספת של 11 שנים בממוצע לנשים ו-10.4 לגברים - שמעלה את צריכת התרופות, הגידול הצפוי של 500 מיליון שקל לשנה לסל הבריאות ב-2019-2017, הגידול השנתי של 8% בייבוא התרופות בשנים  2017-2012 והצמיחה בחלקן של התרופות הביולוגיות שנובולוג מתמחה בשיווקן ושמתאפיינות ברמת מחירים גבוהה משמעותית מזו של תרופות כימיות.

נובולוג צפויה ליהנות גם מהמעבר ההדרגתי של חברות רב לאומיות לפעולה בשוק המקומי באמצעות חברות בנות במקום באמצעות מפיץ מקומי, ומהתהליך ההדרגתי של קונסולידציה בשוק הפארמה, שיגדיל את השוק הפוטנציאלי של החברה על חשבון מפיצים מתחרים.

נובולוג מתחרה בעיקר ב-4 חברות לוגיסטיקה רפואית: ס.ל.א, שבבעלותה המלאה של טבע, פרומדיקו, פריגו וכמיפל. בניגוד לס.ל.א ולפריגו נובולוג נהנית מהעובדה שאינה נמצאת בבעלותה של חברת תרופות ולכן אינה סובלת מניגוד עניינים פוטנציאלי - עובדה שמגדילה את השוק הפוטנציאלי שלה.

נובולוג מעריכה את הנתח שלה בפעילות המנוהלת, כלומר מההיקף הכספי של התרופות והמוצרים הרפואיים שהיא מפיצה, ב-40% משוק התרופות המקומי. מדיניות הדיווידנד של החברה היא לחלק 70% מרווחיה השוטפים, אם כי לפני ההודעה על הצעת המכר כילתה נובולוג את יתרת הרווחים הראויים לחלוקה כשחילקה דיווידנד של 58 מיליון שקל ב-2017-2016 .

נובולוג הפיקה 23% מהכנסותיה בחודשים ינואר-ספטמבר 2016 מרשת סופרפארם ו-4 חברות תרופות אחראיות ל-37% מהכנסותיה. נובולוג הרוויחה 28 מיליון שקל במחזור של 671 מיליון שקל ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2016 . הרווח התפעולי של החברה הגיע ב-12 החודשים האחרונים ל-21 מיליון שקל, והרווח התפעולי התזרימי הגיע ל-52 מיליון שקל ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2016 .  

נובולוג הציגה צמיחה של 9% בהכנסותיה בינואר-ספטמבר 2016 לעומת התקופה המקבילה ב-2015, לרמה של 560 מיליון שקל; וגידול של 14.6% ברווח התפעולי התזרימי בחודשים בינואר-ספטמבר לעומת התקופה המקבילה ב-2015 ל-43 מיליון שקל.

נכון לסוף ספטמבר 2016 החזיקה נובולוג ביתרות מזומנים של 153 מיליון שקל, הודות לעודף של 145 מיליון שקל בתזרים המזומנים מפעילות שוטפת ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2016.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker