דרישת בעלי האג"ח לשעבד את כל נכסי אלון מעכבת הסדר חוב

הנציגות דורשת שעבוד על אחזקות אלון ישראל בדלק US ובדור אלון, יחס כיסוי חוב של 110% לכל היותר והפחתת הוצאות הנהלה וכלליות ■ אלון מתנגדת לדרישות מחשש להעדפת נושים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא בירןצילום: עופר וקנין
יורם גביזון

גורלו של מתווה הסדר החוב בין אלון ישראל לבין בעלי איגרות החוב א' של החברה יוכרע בימים הקרובים.

אלון ישראל שבשליטת ביילסול השקעות של שרגא בירן ודודי וייסמן (53%) וארגוני הקניות של הקיבוצים (47%) חייבת לבעלי איגרות החוב מסדרה א' של החברה 1.8 מיליארד שקל. באוגוסט 2016 פנו בעלי האג"ח לבית המשפט המחוזי בבקשה לכנס אסיפה, כדי לאשר הסדר חוב שבמסגרתו ישתלטו על אלון ישראל.

ואולם, אלון ישראל התנגדה להליך בטענה שהחברה נזילה ומסוגלת לעמוד בהתחייבויותיה. בית המשפט המחוזי שלח את הצדדים לגישור של עו"ד רובי בכר. במקביל מינה את פרופ' אמיר ברנע כדי שייקבע מה שווייה של אלון ישראל, ואם נותר לה ערך שיורי לאחר פירעון מלוא החוב לבעלי האג"ח ולבנק הפועלים. זאת, כדי לקבוע איזה נתח מהחברה, אם בכלל, יוקצה לבעלי המניות הנוכחיים של אלון ישראל במסגרת הסדר חוב.

נציגות בעלי האג"ח מסדרה א' המורכבת מכלל, מגדל, פסגות, והפניקס דורשת מאלון ישראל שכחלק מהסדר החוב החדש ישועבדו לבעלי האג"ח כל אחזקותיה. אלה כוללת את האחזקות בחברת דלק יו.אס  — 9.7% מהחברה בשווי של 140 מיליון דולר (530 מיליון שקל); את כל אחזקותיה בחברת דור אלון — 8% בשווי של 67 מיליון שקל; ואת אחזקתה בחברת התפעול של כביש 6 — 33% מהחברה המוערכת ב–110–150 מיליון שקל. זאת, בנוסף לנכסים של אלון ישראל שכבר משועבדים לבעלי האג"ח: כל אחזקותיה בחברת אלון חיפושי גז — 79.6% בשווי 80 מיליון שקל — המחזיקה ב–4% ממאגר הגז תמר, וכן 200 מיליון שקל מ–500 מיליון שקל שבקופת החברה.

בעלי האג"ח דחו את הצעתה של אלון ישראל שלפיה היחס המרבי בין יתרת החוב של החברה לבין נכסיה יהיה 120%, ודורשים שהיחס יהיה 110% בשנתיים הראשונות לחיי ההסדר ו–100% לכל היותר. כמו כן הם דורשים שהוצאות ההנהלה והכלליות של לא יהיו יותר מ–3.5 מיליון שקל לשנה.

המלצה על פירוק

אם דירקטוריון אלון ישראל לא ייענה לדרישות, עלולה נציגות בעלי האג"ח מסדרה א' להמליץ לבעלי האג"ח להעביר את החברה לכינוס ולפירוק. נציגות בעלי האג"ח מתלבטת בשאלת הסדר החוב. מצד אחד, אלון היא חברת אחזקות שקל יחסית לממש את נכסיה ואין להנהלתה ערך מוסף בהשבחתם. מצד אחר, מינוי מפרק ייצור לחץ על מחיר המניות של החברות הסחירות שמוחזקות על ידי אלון ויקטין את התמורה לבעלי האג"ח. דירקטוריון אלון מתנגד לדרישת בעלי האג"ח לשעבד אליהם את כל נכסיה של אלון, מחשש שהדבר ייחשב להעדפת נושים.

לפי מתווה הסדר החוב אשר נידון בהליך הגישור, אמורה אלון ישראל לפרוע לבעלי האג"ח 400 מיליון שקל. יתרת החוב תיפרס עד 2027 והריבית עליה תופחת מ–5.6% ל–4.9%. עוד הוסכם שאם אלון ישראל לא תצליח לגייס משקיע שיזרים לאלון 120 מיליון שקל לפחות עד אוגוסט 2017, ובמקביל יזרימו ביילסול וארגוני הקניות של הקיבוצים 40 מיליון שקל לאלון, תעבור החברה לבעלותם המלאה של בעלי האג"ח ללא הליך משפטי; אם אלון ישראל תגייס משקיע יוקצו לבעלי האג"ח 25% מהחברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker