המתחרה החדש של אבי כץ: יו"ר ההסתדרות לשעבר עופר עיני

עיני מונה כנשיא קרן נדל"ן בשם INVO - שמנוהלת על ידי עמליה שכטר-אורלי ■ שמו של עיני - דמות ציבורית מוכרת - עשוי לסייע בגיוס משקיעים לקרן הצעירה, שהוקמה לפני כשנה בלבד

ערן אזרן
עופר עיני
עופר עיניצילום: מוטי מילרוד

עופר עיני, לשעבר יו"ר הסתדרות העובדים ויו"ר ההתאחדות לכדורגל כעת, מצא ג'וב נוסף – הפעם כשותף בקרן חדשה להשקעות בנדל"ן בחו"ל, הנושאת את השם INVO.

עיני מונה באחרונה כנשיא הקרן, שמנוהלת על ידי עמליה שכטר-אורלי, סמנכ"לית לשעבר בחברת בת של מגדל ביטוח, ומי שכיהנה בעבר כמנהלת מחלקת קשרי משקיעים בקרן הנדל"ן הגשמה של אבי כץ, מבעלי רשת קופיקס. למעשה, הקרן של שכטר היא מתחרה צעירה של הגשמה.

עיני עדיין אינו מופיע כבעל תפקיד רשמי בקרן באתר האינטרנט של INVO. שמו של עיני – דמות ציבורית מוכרת - עשוי לסייע בגיוס משקיעים לקרן הצעירה, שהוקמה לפני כשנה בלבד, וגייסה עד כה כ-20 מיליון שקל. בעבר התמנה עיני גם כיועץ להנהלת דיסקונט במאבק עם עובדי הבנק; והוא מבעליה של חברת עושרד גז טבעי (לצדו של שרגא ברוש), שמציעה למפעלים אספקה של גז טבעי ממאגר תמר.

לשאלה כיצד נוצר החיבור עם עיני, שכטר-אורלי השיבה (בכתב): "כשהקמתי את INVO לנגד עיניי היה חזון להקים חברה שפונה ורואה לאו דווקא את המשקיעים המנוסים בעלי ההון הגדול, אלא לפעול עבור כלל הציבור שמחפש דרכים לצמיחה כלכלית ויצירת ביטחון בעתיד באמצעות השקעות. כיוון שזה היה חזוני וחזון החברה היה לי חשוב לגייס שותפי דרך החולקים את אותו החזון".

לפי אתר האינטרנט שלה, INVO מתמחה בהשקעות נדל"ן בינלאומיות – החל מ"איתור נכסים בעלי פוטנציאל גבוה, ביצוע בדיקות הכרחיות אל מול הגורמים המקומיים ועריכת הסכמים משפטיים נדרשים, כמו גם ליווי היזם במהלך הפרויקט ועדכון רציף של המשקיעים לכל אורכו". המודל העסקי של הקרן זהה לזה של הגשמה, כלומר, חיבור של 35 משקיעים – בהתאם למגבלה הקיימת בחוק - לפרויקטים של נדל"ן למגורים בחו"ל (המשקיעים מעמידים את ההון העצמי לפרויקטים), תוך רישום הנכס על שם השותפים, בהתאם לחלקם היחסי.

הקרן עצמה אינה משקיעה בפרויקטים, אלא משתתפת באחוז מסוים  - 10%-17% - מרווחי המשקיעים בסיום ההשקעה, וכן גובה הוצאות עסקה בגובה 6% ועמלה מהיזם בגובה 5%. ההשקעה בקרן מותנית בהשקעה מינימאלית של כ-100 אלף שקל. לפי אתר האינטרנט, פורטפוליו ההשקעות כולל רכישת מגרש לבניית 6 וילות יוקרתיות למכירה בברלין; מגרש לבניית 42 בתים צמודי קרקע למכירה ביוסטון; ו-12 מגרשים ובניית 12 בתים צמודי קרקע למכירה בפלורידה.

לצד שכטר-אורלי ועיני, הקרן מנוהלת על ידי כמה שותפים, בהם משה דרנגר, מנכ"ל ושותף בבית ההשקעות הקטן פיטנגו וכן שותף בחברת ההשקעות בנדל"ן BMS capital, אביגדור ברנט מבעלי מפעל הנייר שניב באופקים, משיע הנדל"ן ברוך גלאס,  עו"ד אבנר רון וגיל אורלי – אחיה של שכטר-אורלי (אגב, אח נוסף של שכטר-אורלי בשם טל אורלי עובד כיום גם בקרן הגשמה). סמנכ"ל ההשקעות של הקרן הוא ספי ליקר, שמשמש כיו"ר ושותף חברת ההשקעות בנדל"ן BMS capital.

שיטת הגיוס של הקרן מתבססת בין היתר על הרצאות בפני קהל מצומצם, הכולל קבוצות של 12 משתתפים. ההרצאות מועברות על ידי שכטר-אורלי ומיכאל גורביץ', מפתח שיטת ה"מיליונר מיינדסט", שהוא גם שותף בקרן INVO. לפי הפרסומים באינטרנט, ההרצאות עוסקות בנושאים: "מה ההבדל בין אנשים מצליחים לכאלה שלא; נכיר את עולם הנדל"ן בארצות הברית ואת היתרונות של השקעה בחו"ל; מה עליכם לעשות היום כדי שהכסף שלכם לא יקפא בעו"ש (בריבית אפס) וייצר עבורכם עוד הרבה כסף!; כיצד במקום להתחיל ללמוד את רזי שוק הנדל"ן, תוכלו להמשיך בשלכם ולתת למומחים לעשות את כל העבודה עבורכם!".

באחרונה רשות ני"ע החלה להגביר את פיקוחה על קרנות מסוג של הגשמה, במטרה להבטיח שגיוס כספים מיותר מ-35 משקיעים ייעשה על בסיס פרסום תשקיף. הרשות רצתה למנוע מצב שבו משקיעים מצטרפים להשקעות בפרויקטים נדל"ניים שונים תוך דקות ספורות על בסיס מידע דל. על רקע זאת, הגשמה החלה באחרונה ביישום מודל פיקוח חדש, שבו היא מפרסמת תשקיף עבור כל פרויקט נדל"ן בחו"ל, שאותו היא משווקת למשקיעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker