משפחת שובל צוחקת כל הדרך לבנק ירושלים

מניית בנק ירושלים הניבה בעשור תשואה של 60% - ואילו מניית חברת יצוא של משפחת שובל, שמחזיקה 86% ממניות הבנק, עלתה רק ב-18% ■ בעלי מניות המיעוט יוצאים נגד תנאי התגמול של זלמן וגידי שובל וכהונתם כדירקטורים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בעלי מניות המיעוט בחברת יצוא חברה להשקעות — המחזיקים בה כ–5% ומיוצגים על ידי משרד עוה"ד ברקמן וקסלר בלום ושות' — שלחו לחברת יצוא בסוף השבוע האחרון מכתב עמדה, שבו הם מפרטים מדוע הם דורשים מבעלי המניות להתנגד לתנאי התגמול ולחידוש המינוי כדירקטורים של בעלי השליטה, זלמן שובל ובנו גידי שובל. אסיפת בעלי המניות תתקיים ב–29 בינואר 2017. נכון לסוף 2015, הועסקו בחברה שלושה עובדי הנהלה בכירה ותשעה עובדי אדמניסטרציה ותפעול.

זלמן שובל
זלמן שובלצילום: תומר אפלבאום

זלמן שובל כיהן בעבר כחבר כנסת וכשגריר בוושינגטון, וכיום משמש יו"ר הדירקטוריון של חברת יצוא. בנו, גידי שובל, משמש מנכ"ל ודירקטור. בעלי מניות המיעוט מבקשים למנוע גם את מינויו של משה באואר כדירקטור לכהונה נוספת. בראש קבוצת בעלי מניות המיעוט ששיגרה את המכתב עומדים יורשיו של יעקב בנימין וטובה וג'ימי פרנסס.

זלמן שובל הוא בעלה של כנה שובל, בעלת השליטה ביצוא (74.9%), הנסחרת בבורסת ת"א לפי שווי של כ–290 מיליון שקל. הנכס העיקרי והכמעט יחיד שנותר לחברה הוא אחזקה של 86.23% בבנק ירושלים, שנסחר לפי שווי שוק של כ–565 מיליון שקל — המגלם לו מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ–0.7. בנק ירושלים מהווה כ–99.5% מסך השקעותיה של יצוא ו–98.3% מכלל נכסי החברה. שאר הנכסים הם בעיקר השקעות פסיביות בתחום הנדל"ן והמלונאות בישראל ובחו"ל ותיק ניירות ערך. היקף האחזקות של החברה היה גבוה יותר בעבר, ובנוסף היא עסקה במתן ייעוץ לחברת רדימיקס תעשיות.

בעלי מניות המיעוט ביצוא טוענים כי הם מתנגדים לבחירתם המחודשת של נציגי משפחת שובל ושל באואר — בשל היקף הוצאות הנהלה וכלליות חריג, שלטענתם כולל "מנגנון מנופח ויקר, שאין בו כל צורך אמיתי". הם מוסיפים כי "לחברת יצוא פעילות מינורית בלבד בתחום ההשקעות (מלבד האחזקה בבנק ירושלים), וזו אחזקת מניות פסיבית שיצרה רק הפסדים במהלך השנים".

הוצאות מנופחות לחברה שאין בה צורך

בעלי מניות המיעוט מציינים לשם השוואה את חברת פיבי אחזקות של בינו צדיק, שלה אחזקה משמעותית בבנק הבינלאומי. לטענתם, היקף הוצאות הנהלה וכלליות בפיבי הוא כמחצית מהיקף ההוצאות בחברת יצוא (4 מיליון שקל ב–2013 ו–3 מיליון שקל ב–2015). זאת, כאשר הבנק הבינלאומי נסחר לפי שווי שוק הגבוה בפי עשרה לעומת בנק ירושלים (כ–5.6 מיליארד שקל). כמו כן, פיבי אחזקות נסחרת לפי שווי שוק של כ–2.3 מיליארד שקל, לעומת יצוא ששווייה בבורסה כ–290 מיליון שקל.

מבדיקת TheMarker עולה כי ב–2007–2016 סך הוצאות הנהלה וכלליות של יצוא הסתכם בסכום גבוה מאוד של כ–68 מיליון שקל. סכום זה כולל בין היתר את הוצאות השכר למשפחת שובל ועובדים אחרים, ושכר לדירקטורים (2.8 מיליון שקל ב–2015). בתקופה זו חילקה יצוא דיווידנדים לבעלי מניותיה בכ–40 מיליון שקל, שממנו קיבלה משפחת שובל כ–30 מיליון שקל.

במהלך העשור המדובר, מניית יצוא רשמה תשואה חיובית של כ–18%. כלומר, תשואה שנתית של פחות מ–2% — וזאת כשהחברה מרכזת לרוב מחזורי מסחר נמוכים. לעומת זאת, מניית בנק ירושלים רשמה בעשור האחרון תשואה חיובית של כ–60%. כך, נראה שהביצועים של מניית יצוא אינם עולים בקנה אחד עם ההוצאות הגבוהות של החברה, ולא בטוח שהם מצדיקים את קיומה כחברה עצמאית. ייתכן שעדיף היה לחלק את מניות בנק ירושלים לבעלי מניות חברת יצוא כדיווידנד בעין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker