כסף זול מסין - הסוף? חברות פארמה בת"א קרסו עקב ביטול השקעות של חברות סיניות

שלטונות סין כופים ביורוקרטיה מכבידה על השקעות בחברות זרות, בניסיון להאט את בריחת ההון מהמדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עובדת מעבדה
צילום: בלומברג

מניית ביולייט קרסה ב-23% אתמול בבורסה בתל אביב, ואינסוליין נפלה ב-13% - אחרי שהודיעו על דחייה בלתי מוגבלת בזמן בעסקות שתיכננו לבצע עם חברות סיניות. פלוריסטם התמוטטה ב–21% בעקבות ירידה של 19% בנאסד"ק, לאחר שנאלצה לגייס 15 מיליון דולר בהנפקה פרטית של מניות ואופציות במחיר שנמוך ב–30% מזה שלפיו היתה אמורה חברת Innovative Medical הסינית להשקיע 30 מיליון דולר בחברה.

ביולייט בשליטת המשקיע הסיני לאו נגאי צ'אנג (18.9%), ישראל מקוב, יו"ר חברת סאן פארמה ההודית (12.7%) ודיליפ שנגווי, מנכ"ל סאן פארמה (14.0%).

החברה דיווחה שהקרן הסינית, שאמורה היתה לפרסם הצעת רכש לכל מניות החברה שמוחזקות בידי הציבור, הודיעה לה כי נוכח המגבלות שהוטלו באחרונה בידי הממשל הסיני על השקעות מחוץ לסין - שאין לדעת בשלב זה אם ומתי ישתנו - אין ביכולתה להוציא לפועל את העסקה במתכונתה המקורית.

ביולייט היא חברת אחזקות, שמשקיעה בחברות ובטכנולוגיות בתחום רפואת העיניים, וכן בפיתוח ערכות לאבחון חזרה של מחלת סרטן שלפוחית השתן באמצעות אחזקתה בחברת מיקרומדיק (48%). החברה דיווחה בסוף דצמבר 2016 כי קיבלה מכתב כוונות לא מחייב מהקרן הסינית, שלפיו בכוונתה לפרסם הצעת רכש לכל מניות הציבור בחברה בתמורה ל-5.1 מיליון דולר (16.5 שקל למניה) - 82% יותר ממחירה בבורסה. הקרן התכוונה למחוק את ביולייט מהמסחר. בעקבות הדיווח מאתמול נפלה מניית ביולייט ל-9.82 שקלים - 40% פחות ממחיר הצעת הרכש, אך 8% יותר ממחירה לפני פרסום מכתב הכוונות.

גם אינסוליין נפגעה מהשקעה מהמזרח שלא תצא לפועל. החברה דיווחה כי משקיע פוטנציאלי מהונג קונג, שהתעתד להשקיע בחברה 4 מיליון דולר, חזר בו, והחליט לא לבצע את ההשקעה. באוקטובר 2016 חתמו הצדדים על מזכר הבנות לא מחייב הנוגע להקמת מיזם משותף בסין.

החברה הסינית היתה אמורה להקים קרן שתשקיע 4 מיליון דולר באינסוליין תמורת 40% ממניותיה, כלומר לפי שווי חברה של 10 מיליון דולר אחרי ההשקעה. זאת, כשאינסוליין נסחרה לפי שווי של 1.5 מיליון דולר, כך שההשקעה העניקה לה שווי חברה (לפני הכסף) שעולה ב-300% על שווי השוק.

מדובר במכה נוספת עבור החברה הישראלית, שהביאה לירידה של 13% במנייתה. שווי אינסוליין כעת מסתכם ב-3.2 מיליון שקל בלבד, לאחר שמנייתה צנחה ביותר מ-95% ב-12 החודשים האחרונים.

באחרונה נקנסה אינסוליין ב-150 אלף שקל בידי רשות ניירות ערך, בשל דיווחים בעייתיים, לכאורה, על מספר המשתמשים במוצר InsuPad שלה בגרמניה.

הכבדה ביורוקרטית

ביולייט ואינסוליין הן החברות הציבוריות האחרונות שנפגעו משינוי ברגולציה הסינית בנוגע להשקעות בחברות זרות. הרגולציה החדשה מחייבת משקיע סיני, שמעוניין לרכוש מניות בחברה זרה בשווי של יותר מ-5 מיליון דולר, לקבל אישור מפקידי הממשל - לאחר שיציג דו"חות פיננסיים, יסביר את ההיגיון מאחורי ההשקעה, ינתח את הסביבה העסקית של החברה בה הוא מעוניין להשקיע ויציג בדיקת נאותות.

ההליך החדש משקף הכבדה ביורוקרטית ניכרת ביחס להליך הקודם, שהיה מקוצר ומקוון. כמו כן, הרגולציה החדשה מכבידה משמעותית על השקעות בחברות שאינן פועלות בתחומי הליבה של החברה המשקיעה.

עו"ד יאיר גבע, ראש מגזר ההיי־טק במשרד עורכי הדין הרצוג־פוקס־נאמן, מסביר שהמגבלות נועדו לעצור בריחת הון שגרמה לפיחות ביואן הסיני. זאת, כתוצאה מהשקעות סיניות בנדל"ן ובעסקות ששלטונות סין חשדו שאין מהות כלכלית מאחוריהן, ומטרתן היחידה היא להבריח הון.

גבע ציטט הערכות שלפיהן המגבלות הביורקרטיות והרגולטוריות לא יוסרו לפני המחצית השנייה של 2017. הוא הדגיש שהמגבלות חלות רק על חברות שטרם השקיעו בחו"ל ואינן מחזיקות ביתרות מט"ח בחו"ל. כך, למשל, מגבלות אלו לא הפריעו לחברות כמו Huawei, עליבאבא ופוסון, להמשיך ולרכוש נכסים בחו"ל. הוא העריך שיימצא פתרון למגבלות שיחריג תעשיות ומדינות מסוימות. פתרון אחר יהיה, להערכתו, צירוף חברות סיניות עם פעילויות זרות ויתרות מט"ח כשותפות לעסקות שהוגבלו, או יצירת מכשירים פיננסיים שיעקפו את המגבלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker