גיוסי האג"ח בשיא: תחזית לגיוסים של 7 מיליארד שקל עד סוף ינואר

ב-2016 גייסו החברות בתל אביב חוב בהיקף של 66 מיליארד שקל ■ מנכ"לית מעלות: "תנאי השוק נוחים, וקרנות הנאמנות הן שחקן מרכזי בביקושים הגבוהים במכרזים"

גיא ארז
גיא ארז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הבורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביבצילום: בלומברג

"חוב מגייסים כשאפשר — לא כשצריך", נוהגים לומר בשוק ההון. ינואר אכן מסתמן כעמוס במיוחד בגזרת גיוסי החוב בבורסה בתל אביב, והחברות צפויות לגייס בו במצטבר כ–7 מיליארד שקל. זאת, בהמשך למגמה ב–2016, שבה גייסו החברות בבורסה בתל אביב יותר מ–66 מיליארד שקל — 15% יותר מסך הגיוסים ב–2015.

יותר מ–20 חברות צפויות להשלים גיוסים החודש. בשל הריביות הנמוכות, תנאי השוק ממשיכים להיות נוחים לגיוס חוב, והמרווחים אף ירדו באחרונה. הגופים המוסדיים המשתתפים במכרזי האג"ח מרבים ליצור ביקושי יתר, המאפשרים לחברות לקבוע ריביות נמוכות, ולעתים לגייס סכום גבוה משתיכננו.

קבוצת הראל השקעות דיווחה כי החברה הבת הראל הנפקות השלימה בסוף השבוע שעבר גיוס של 250 מיליון שקל. במסגרת השלב המוסדי, זכתה החברה לביקושים של 850 מיליון שקל, פי 3.5 מהסכום שבחרה לגייס. בעקבות ביקושי היתר, התשואה נקבעה על 2.28%, במח"מ של 8.5 שנים. שיעור הריבית הנמוך מתשואת אג"ח של ממשלת ישראל ל–10 שנים. הראל ביצעה את הגיוס באמצעות הרחבת סדרות אג"ח ט' ו־י', שהן סדרות הצמודות למדד המחירים לצרכן, ובעלות דירוג של AA מינוס עם אופק יציב מ–P&S מעלות.

חברת הכשרת הישוב שבשליטת עופר נמרודי השלימה את השלב המוסדי של הנפקת איגרות חוב מסדרה חדשה (סדרה 20), בדירוג A מינוס באופק יציב. במכרז המוסדי התקבלו ביקושים בהיקף כולל של 385 מיליון שקל, פי 3.8 יותר מהיקף הגיוס המתוכנן, כ–100 מיליון שקל. לאור הביקושים הגבוהים החליטה החברה להגדיל את היקף הגיוס בשלב המוסדי לכ–200 מיליון שקל. הריבית נקבעה על 3.25%, במח"מ של 4.9 שנים. הגיוס יצטרף למיחזורי ההלוואות שבוצעו בתקופה האחרונה, ביותר ממיליארד שקל לצורך הארכת מח"מ ההלוואות והפחתת הוצאות המימון.

מגיוסי האג"ח שנעשו בשבוע האחרון

קבוצת חג'ג' השלימה את השלב המוסדי במסגרת גיוס אג"ח בסדרה ז', ורשמה ביקושים של פי 2.7 מיעד ההנפקה המקורי, בהיקף כולל של יותר מ–270 מיליון שקל. ההנפקה המוסדית נסגרה בריבית של 5.1%, והחברה גייסה 100 מיליון שקל. דירוג האג"ח הוא BBB פלוס והמח"מ הוא 3.9 שנים.

רונית הראל בן זאב, מנכ"לית סוכנות הדירוג S&P מעלות, ציינה כי החברות משתדלות לגייס חוב עד אמצע פברואר, היות שלקראת פרסום הדו"חות הכספיים הן נמנעות מכך: "השנה נפתחה עם גל הנפקות חוב מגוון, ולא רק מתחום הנדל"ן והפיננסים. תנאי השוק נוחים, וקרנות הנאמנות, שרשמו גיוסים נאים בקרנות האג"ח שלהן (440 מיליון שקל מתחילת השנה), הן שחקן מרכזי מאוד בביקושים במכרזי האג"ח".

לדברי הראל בן זאב, מכיוון שהתחזית בישראל היא להעלאת ריבית רק מהרבעון האחרון של 2017, המרווחים ימשיכו להיות נמוכים, והדבר יביא להמשך ריבוי גיוסי החוב. "אמנם יש אי־ודאות, הן מכיוון אירופה (איומים פוליטיים) והן מכיוון ארה"ב (מדיניות דונלד טראמפ בפועל), אבל התנאים הכלכליים הבסיסיים מביאים וימשיכו להביא להיקף גיוסים גבוה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker