ערן אזרן

שותפות החיפושים מודיעין אנרגיה, שמנייתה זינקה בכ-432% ב-2016 לשווי של 45 מיליון שקל, דיווחה הבוקר (א') כי כי חתמה על מכתב כוונות ראשוני לרכישת 25% מרישיון לחיפוש נפט וגז בים הצפוני בסמוך לחופי אנגליה. בתמורה לזכויות, תשלם מודיעין - ככל שתושלם העסקה - 175 אלף דולר בגין החזר הוצאות עבר, וכן התחייבה לממן שליש מההוצאות העתידיות לביצוע קידוח בשטח הרישיון.

יחידות ההשתתפות של מודיעין עולות לאחר הדיווח בכ-4%, במחזור גבוה של 2.7 מיליון שקל. הקידוח המתוכנן בשטח הרישיון הינו קידוח אימות – וייעשה במים רדודים, כך שעלותו אינה צפויה להיות גבוהה. נכון לסוף ספטמבר 2016, קופתה של מודיעין הכילה כ-8 מיליון דולר, שמקורה בגיוס הון שביצעה השותפות.

בהסכם השותפות נקבע כי המוכר בעסקה - חברת אנרגיה אמריקאית הפעילה בים הצפוני - ישמש כמפעיל הקידוח, וכן שהמוכר יגיש בשם השותפות בקשה במכרז לקבלת רישיון ימי נוסף באזור הרישיון, שבו ישמש המוכר כמפעיל. דירקטוריון מודיעין ציין כי תמך בעסקה מאחר שמנהלי המוכר היו מעורבים בתפקידי ניהול בכירים בתעשיית הגז והנפט, וכן בכך שבשטח הרישיון נתגלה בעבר נפט.

בשנה וחצי האחרונות חברות ומשקיעים מישראל פועלים לאיתור הזדמנויות בענף הגז והנפט בעולמי. זאת, על רקע השפל שנרשם במחירי האנרגיה, שפתח חלון להשקעות במחירים הזדמנותיים. כיום, לא מעט נכסי אנרגיה נמצאים "על המדף", הן בשל חוסר יכולת פיננסית של חברות להשקיע בהם, והן בשל רצונן של החברות הגדולות שלא לפגוע במדיניות הדיווידנד. בנוסף, המשבר בענף מאפשר לחברות נזילות לזכות ברישיונות אקספלורציה או להיכנס כשותפות בנכסים שטרם פותחו או בפרויקטים פעילים במחירים נוחים במיוחד.

מודיעין, בניהולו של רון מאור, נשלטת (75%) בידי צחי סולטן ואי.די.בי פתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין. השותפות מחזיקה בישראל זכויות ברישיון שמשון (10%), דניאל מזרח (15%) ודניאל מערב (15%). מחוץ לישראל, שותפה מודיעין בפרויקט חיפוש הנפט Grapevine שבקליפורניה, וכן בפרויקט Mountain View, אף הוא בקליפורניה.

רצף הכישלונות שחוותה מודיעין בפעילותה בישראל – בין היתר בקידוחי שרה ומירה הכושלים - הפיל את יחידות ההשתתפות שלה בכ-99.8% (בין אפריל 2012 עד לסוף 2015). ואולם, בינואר 2016 דיווחה השותפות כי מצאה 10 מבנים ברישיונות דניאל מערב ומזרח, שעשויים להכיל כ-8.9 טריליון רגל מעוקבת (TCF) גז טבעי. רוב המבנים שנמצאו קטנים יחסית ומתפרשים על פני כמה שכבות גיאולוגיות. על רקע זאת, מניית מודיעין התאוששה וזינקה ב-2016. עם זאת, החברה עדיין נסחרת בשווי נמוך מאוד – קצת מעל המזומנים שבקופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker