הכשרת הישוב מנפיקה אג"ח - ללא בטחונות, בריבית צמודה למדד של 3.25%

בשלב המכרז המוסדי שערכה הכשרת הישוב בשבוע שעבר התקבלו ביקושים בסכום של כ-385 מיליון שקל ■ הריבית בסדרה המונפקת תהיה נמוכה בכ-2% מן הריבית של סדרות צמודות שהנפיקה בעבר הכשרת הישוב, ועדיין נסחרת במחזור

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר נמרודי
עופר נמרודיצילום: ורדי כהנא

חברת הכשרת הישוב, שבשליטת עופר נמרודי, השלימה את השלב המוסדי של הנפקת אגרות חוב מסדרה חדשה (סדרה 20). במהלך המכרז המוסדי התקבלו הזמנות בהיקף כולל של כ-385 מיליון שקל, יותר מהיקף הגיוס המתוכנן – כ-100 מיליון שקל. לאור הביקושים הגבוהים, החליטה החברה להגדיל את היקף הגיוס בשלב המוסדי לכ-200 מיליון שקל. השלב הציבורי מתוכנן להתקיים בימים הקרובים.

הסדרה החדשה שהנפיקה הכשרת הישוב צמודה למדד המחירים לצרכן, אינה מגובה בביטחונות, ומדורגת על ידי מעלות S&P בדירוג של A מינוס עם אופק "יציב". מח"מ (משך חיים ממוצע) הסדרה הינו כ-4.9 שנים, והיא עומדת לפירעון בחמישה תשלומים שנתיים רציפים ושווים בין השנים 2024-2020. הגיוס נעשה כחלק מהאסטרטגיה של החברה להארכת מח"מ ההלוואות שבשותה והפחתת עלויות המימון.

על רקע ביקושי היתר, הריבית בשלב המוסדי נקבעה על 3.25%, לעומת ריבית מקסימלית של 3.9%. בהכשרת הישוב ציינו כי הריבית בסדרה החדשה תהיה נמוכה בכ-2% מן הריבית של סדרות צמודות שהנפיקה בעבר, ועדיין נסחרת במחזור. הירידה בריבית מלמדת, בין היתר, על שינוי בתפישת הסיכון המיוחסת להכשרת הישוב, וזאת על רקע שורה של מהלכים שביצעה בשנה האחרונה ששיפרו את התמונה הפיננסית בחברה.

לאחרונה, העלתה חברת דירוג האשראי מעלות S&P את הדירוג של חברת הכשרת הישוב מ-BBB פלוס ל-A מינוס עם תחזית "יציבה". העלאת הדירוג נתמכה בין היתר בהפחתת המינוף — הפרמטר המרכזי שהעיק על פעילותה של הכשרת הישוב בשנים האחרונות, כך שיחס המינוף ירד מ–74% לפני כשנתיים לכ–65%. כחלק מהתוכנית לשיפור מצבה הפיננסי, הכשרת הישוב פעלה להגדלת ההכנסות התפעוליות (NOI) מהנכסים המניבים בישראל ופולין, הקטינה את הוצאות ההנהלה, מימשה נכסים שאינם בליבת הפעילות וביצעה מימון מחדש להלוואות יקרות.

האנליסטים של מעלות ציינו לחיוב כי להכשרת הישוב תיק נכסים מניבים יציב המושכר למאות שוכרים בשיעורי תפוסה יציבים ובנראות תזרימית גבוהה לאורך זמן. עוד ציינו כי הדירוג הושפע לחיוב מגידול מתמשך ב-NOI בנכסים קיימים, מהיקף התזרימים בפעילות ייזום הנדל"ן בפולין ושיעורי הרווחיות הנאים שם, וכן - מהיקף גדול של קרקעות בישראל "הטומן בחובו שווי כלכלי שלהערכתנו אינו בא לידי ביטוי מלא בהון העצמי".

מנגד, במעלות סייגו והעריכו שהפרופיל העסקי של החברה מוגבל בשל התלות בקניון שבעת הכוכבים, שאחראי לכ-40% מה-NOI של כלל הנכסים המניבים; מהחשיפה לפעילות ייזום למגורים שהסיכון בה גבוה בהשוואה לפעילות המניבה, ומפעילויות המלונאות והמדיה ש"בעלות סיכון ענפי גבוה ולהערכתנו אינן סינרגטיות לפעילות העיקרית".

תומר כץ, סמנכ"ל השקעות ופיתוח עסקי של הכשרת הישוב, מסר: "ביקושי היתר והריביות הנמוכות מבטאים את הבעת האמון של שוק ההון בחברה, במהלכים המשמעותיים שביצעה בתקופה האחרונה ובאסטרטגיה העסקית שלה. הגיוס המתוכנן יצטרף למיחזורי ההלוואות שבוצעו בתקופה האחרונה, בהיקף של למעלה ממיליארד שקל לצורך הארכת מח"מ ההלוואות והפחתת הוצאות המימון, כפי שכבר באים לידי ביטוי בדוחות הכספיים של החברה. במקביל אנו פועלים במלוא העוצמה בהמשך פיתוח תחומי הליבה של החברה דרך הרחבת פורטפוליו הנכסים המניבים וכן בתחום היזום למגורים בפולין ובארץ".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker