דלק ואבנר מחלקות עוד 200 מיליון דולר - 650 מיליון דולר תוך 3 שנים

לאחר שגייסו 400 מיליון דולר באג"ח לפני כחודש, שותפויות הגז שבשליטתו העקיפה של יצחק תשובה, מחלקות חצי מהסכום כדיווידנד ■ תשואת הדיווידנד של דלק קידוחים ב-12 החודשים האחרונים הגיע לכ-8%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדות קידוח גז של דלק ונובל אנרג'י מול חופי אשדודצילום: רויטרס
ערן אזרן

לאחר שגייסו 400 מיליון דולר בהנפקת אג"ח ראשונה, שותפויות החיפושים דלק קידוחים ואבנר, "פרות הדיווידנדים" הנמנות על קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, החליטו לחלק חצי מהסכום כדיווידנד. השותפויות – שצפויות בשבועות הקרובים להתמזג – יחלקו כ-108 מיליון דולר למחזיקי היחידות של אבנר, וכ-92 מיליון דולר למחזיקי היחידות של דלק קידוחים. טרם הנפקת האג"ח, השותפויות הבהירו כי יפנו חלק מכספי הגיוס לחלוקת רווחים.

מאז 2014, דלק קידוחים ואבנר כבר חילקו רווחים בסכום מצטבר של כ-450 מיליון דולר, לא כולל החלוקה הקרובה. כלומר, בסך הכול אבנר ודלק קידוחים, השותפות בין היתר במאגרים תמר ולווייתן, חילקו רווחים בסכום של כ-650 מיליון דולר. סך הדיווידנד שחולקו ב-12 החודשים האחרונים מגלם למחזיקי היחידות של דלק קידוחים ואבנר תשואת דיווידנד גבוהה - סביב ה-8% (סך הדיווידנד ביחס למחיר יחידה לפני שנה).

בחלוקה הקרובה, דלק קידוחים תחלק 16.8 סנט לכל בעל יחידת השתתפות, בעוד שאבנר תחלק 3.2 סנט לכל בעל יחידה. היום הקובע לחלוקה הינו ה-24 בינואר, כלומר, מי שיחזיק באותו המועד ביחידה יהיה זכאי לקבלת הדיווידנד. התשלום בפועל ייעשה ב-9 בפברואר. יתרת הרווחים של שתי השותפויות לאחר החלוקה תעמוד על כ-350 מיליון דולר. מקור הרווחים שהצטברו בקופה הוא התזרים השוטף המתקבל ממאגר תמר, שהחל להזרים גז למשק במארס 2013.

בחודש שעבר כבר חילקו דלק קידוחים ואבנר דיווידנד של כ-100 מיליון דולר למשקיעים. ההחלטה לחלק דיווידנד התאפשרה לאחר ששתי השותפויות חתמו על הסכם המימון לפרויקט לווייתן, שכיסה כמעט את כלל העלויות הנדרשות; וברקע ללחצים לחלוקה מצד מחזיקי היחידות, שמא ייאלצו לשלם מס על רווחי 2016, ללא שקיבלו בפועל תזרים מזומנים.

רוב הדיווידנד של דלק קידוחים, כלומר כ-62%, יגיע לדלק אנרגיה, "חברת הצינור" של קבוצת דלק השולטת בשותפות. מחזיקים נוספים בדלק קידוחים שייהנו מחלוקת הדיווידנד הם קבוצת דלק (6.6%) הגופים המוסדיים הפניקס ואקסלנס (2.4%) והציבור הרחב (28%); כמו גם יוסי אבו, מנכ"ל השותפות (0.2%). מחזיקי היחידות באבנר הם: דלק אנרגיה (46.6%), קבוצת דלק (8.9%), הגופים המוסדיים מגדל, הפניקס ואקסלנס (8.3%) והציבור הרחב (34.4%).

בד בבד עם ההודעה על חלוקת הדיווידנד, השותפות בלווייתן – דלק קידוחים, אבנר, רציו ונובל אנרג'י – דיווחו על ניסוח מכתב כוונות בלתי מחייב עם חברת האנרגיה אדלטק, שבשליטת משפחת אדלסבורג. אדלטק מעוניינת ברכישת גז נוסף מהמאגר – שפיתוח אמור להיעשות עד ל-2020 - לתחנות כוח חדשות שתקים בצפון הארץ. לפי הדיווח, ההיקף המשוער של ההסכם, ככל שייחתם, הינו לאספקת 14.8 מיליארד מטר מעוקב (BCM) במשך תקופה של 17 שנים, בסכום כולל מוערך (לא מהוון) של כ-2.8-3 מיליארד דולר.

לפני כשנה כבר חתמה אדלטק, יצרן החשמל הפרטי הגדול בישראל, על חוזה אספקה ראשון ממאגר לווייתן לאספקה של כ-6 BCM גז טבעי למשך 18 שנה, לתחנת הכח "תמר" במפעל חיפה כימיקלים במישור רותם ותחנת הכח "סולאד" במפעל CHS באשדוד. פרט לשתי התחנות, אדלטק - ביחד עם תאגיד זורלו הטורקי - כבר הקימו 3 תחנות כוח הפועלות בגז טבעי: דוראד באשקלון, רמת נגב אנרגיה במפעל אדמה (מכתשים) באזור התעשייה נאות חובב, ותחנת אשדוד אנרגיה במפעל אדמה (אגן) באזור התעשייה אשדוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker