ה-IPO הראשון ב-2017: רציו פטרוליום של לנדאו ורוטלוי גייסה כ-50 מיליון שקל

בנוסף לגיוס מהגופים המוסדיים, השותפות ה"אחות" רציו ישראל, קבוצת דלק ובעלי השליטה ישקיעו כ-55 מיליון שקל. הגיוס הכולל הצפוי עומד על כ-105 מיליון שקל, לפי שווי של כ-120 מיליון שקל "אחרי הכסף"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יגאל לנדאו
ערן אזרן

ה-IPO הראשון לשנת 2017 יצא לדרךאתמול: שותפות החיפושים רציו פטרוליום, שבשליטת המשפחות רוטלוי ולנדאו (בעלות השליטה ברציו ישראל), הבטיחה גיוס של 48 מיליון שקל מגופים מוסדיים בהנפקת מניות ראשונית בבורסה.

ההנפקה ננעלה במחיר של 2,425 שקל לכל אגד שכלל 2,000 יחידות (1.25 שקל ליחידת השתתפות), גבוה ממחיר המינימום שעמד על 2,420 שקל לאגד. בהנפקה נרשמו ביקושים של כ-60 מיליון שקל, וככל הידוע לא השתתפו בה גופים מוסדיים "קלאסיים" כמו קופות גמל.

בנוסף לגיוס מהגופים המוסדיים, שותפות רציו (ישראל) - השותפות ה"אחות" רציו פטרוליום,קבוצת דלק ובעלי השליטה צפויים להשקיע כ-55 מיליון שקל. הסכום המדויק של ההשקעה ייקבע בהמשך, כנגזרת להזמנות שיגיעו בשלב הציבורי של ההנפקה. לאחר ההנפקה, תחזיק רציו בכ-20% מיחידות ההשתתפות של רציו פטרוליום, קבוצת דלק בכ-17.5%, ובעלי השליטה (השותף הכללי) בכ-10%. הגיוס הכולל צפוי להסתכם בכ-105 מיליון שקל.

רציו פטרוליום, שהחלה את פעילותה ב-2012, עוסקת בחיפוש, פיתוח והפקה (E&P) של נפט גז טבעי מחוץ לישראל. השותפות מחזיקה בזיכיונות לחיפושי נפט במלטה, גיאנה, אופציה לקבלת רישיון באירלנד והסכם הפקה משותפת בפיליפינים. האסטרטגיה של השותפות מבוססת על מודל "לווייתן", כלומר איתור אזורים עם פוטנציאל לתגליות והכנסת שותפים אסטרטגיים על מנת לממשם.

הגיוס של רציו פטרוליום נעשה לפי שווי של אפס לנכסיה. ואולם, השווי האפקטיבי של ההנפקה עומד על כ-120 מיליון שקל ("אחרי הכסף"). זאת מאחר שמספר מנהלים בשותפות, בהם הגיאולוג איתן אייזנברג, יחזיקו כ-12% ממניות השותפות, מבלי שהזרימו בפועל ביקושים בהנפקה.

לצד ההחזקה הישירה ביחידות ההשתתפות, המשקיעים בהנפקה קיבלו ללא תמורה שתי כתבי אופציות. סדרה 1, הצמודה לדולר, ניתנת למימוש לתקופה של 2.5 שנים (עד 15 ביולי 2019). מחיר המימוש עומד על 1.42 שקל, הגבוה בכ-17% על מחיר יחידות ההשתתפות בהנפקה. סדרה 2, הצמודה לדולר, ניתנת למימוש לתקופה של 4 שנים (עד 14 בינואר 2021). מחיר המימוש עומד על 1.64 שקל, הגבוה בכ-35% על מהמחיר בהנפקה.

שווי האופציות בהנפקה, בהתבסס על תמחורה של רציו (ישראל), ועמלת ההתחייבות המוקדמת למוסדיים (כ-3%), משקפים "הנחה" של כ-15% על מחיר הסופי בהנפקה. את ההנפקה ביצעה קונסורציום חתמים, בהובלת לידר הנפקות ודיסקונט הנפקות. בתקופה הקרובה, אמורות לבצע הנפקות ראשוניות בורסה גם חברת הפצת התרופות נובולוג של קרן פימי, וכן מנרב פרויקטים שבשליטת מנרב החזקות של אברהם קוזניצקי.

רציו פטרוליום מחזיקה בין היתר ב"בלוק B" בגינאה – שהוא כרגע אזור הפעילות המרכזי של השותפות. בשנת 2015, חברת האנרגיה הבינלאומית אקסון מוביל גילתה שדה נפט ("LIZA") בשטח חיפוש הצמוד לבלוק B, בהיקף של יותר ממיליארד חביות נפט. על רקע זאת, ב-2016 ביקשה אקסון להצטרף לרציו כשותפה בבלוק B, כך שהיא מחזיקה כיום בכ-50% מהזכויות בפרויקט.

ביום חמישי בשבוע שעבר דיווחה אקסון כי בקידוח נוסף של החברה בגיאנה ("PAYARA") התגלה שדה נפט חדש המכיל כמויות משמעותיות של נפט. בנוסף, אקסון עידכנה כי מתחת לשכבות המאגר "LIZA" התגלתה שכבה נוספת המכילה אף היא כמויות משמעותיות של נפט. קודם לכן, בדצמבר 2016, הודיעה אקסון שהיא מתחילה בתהליכי הפיתוח של "LIZA".

בהתאם להסכם שנחתם ב"בלוק B", אקסון תישא בעלויות של רציו פטרוליום בפעולות האקספלורציה בבלוק עד שני קידוחים. לרציו פטרוליום נקבעה הזכות לבחור אם להשתתף בקידוחים או להידלל חלקית, כך שאקסון תישא בכל העלויות. גם אם רציו תבחר שלא להשקיע בפרויקט, היא עתידה להישאר עם 15% מהזכויות בקידוח הראשון ועם 7.5% בקידוח השני.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker