"תחושת העושר של הציבור מתעתעת. הישראלים קונים מכוניות במקום לחסוך"

אנליסט הבנקים של לידר, אלון גלזר, סבור כי ריבוי השחקנים בתחום ההלוואות למשקי בית יגרום לירידה בריביות ■ לפי סקירה של לידר, הבנקים הבינלאומי ודיסקונט הם החשופים ביותר למשקי הבית, וחשיפת הבנקים למשכנתאות עלתה מ-34% ל-42% בתוך שש שנים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יריד דירותצילום: דודו בכר

"האשראי למשקי בית, אותו אשראי צרכני שעמד במרכז ועדת שטרום, צפוי להיות אחד הנושאים המרכזיים בענף הבנקאות בשנים הקרובות. לקראת המשך הגידול בתחרות על האשראי הצרכני" — כך כותב אלון גלזר, אנליסט בנקים וסמנכ"ל פיתוח עסקי בלידר שוקי הון, בעבודת סקירה שפירסם ללקוחותיו שבה הוא בוחן את היקף ההפרשות להפסדי אשראי בתחום זה.

"כיום, האשראי שהבנקים מעניקים למשקי הבית (לא כולל משכנתאות) הוא כ–15% מסך האשראי לציבור, ומבחינת נכסי הסיכון מדובר על קרוב ל–20%. האשראי הצרכני, יחד עם האשראי לתחום המשכנתאות, גדל בשנים האחרונות באופן משמעותי, כאשר הגידול באשראי מתבצע הן במסגרת סניפי הבנקים והן באמצעות חברות כרטיסי האשראי", מסביר גלזר.

גלזר מצרף גרפים שמהם עולה כי שיעור החשיפה הממוצע של חמשת הבנקים הגדולים למשקי בית הוא כ–19.1%, לעומת 17.4% ב–2010. חשיפה זו נמדדת על ידי שיעור נכסי הסיכון למשקי בית מסך נכסי הסיכון בבנקים. לבינלאומי ולדיסקונט יש את החשיפה הגבוהה ביותר למשקי הבית — עם 26.8% ו–24.4% בהתאמה.

בלידר שוקי הון בחנו גם את החשיפה של הבנקים ללווי המשכנתאות, שגם הם חלק ממשקי הבית. בהתאם לכך שיעור נכסי הסיכון למשקי בית ולמשכנתאות מסך נכסי הסיכון בבנקים מגיע ב–2016 ליותר מ–40%. מדובר בגידול חד בשנים האחרונות: מרמת חשיפה ממוצעת של כ–34% ב–2010 לרמה של כ–42% ב–2016, כשמזרחי טפחות הוא השחקן הגדול במערכת בתחום המשכנתאות (עם תיק של יותר מ–110 מיליארד שקל) ומוביל בחשיפה עם שיעור של 69.4% — ואחריו הבינלאומי עם חשיפה של 47.6%.

"בחינת ההפרשות למשקי בית בשנים האחרונות מגלה כי בניגוד לסקטור המשכנתאות שבו כלל אין הפרשות להפסדי אשראי בשנים האחרונות (למעט הפרשות יזומות על ידי הפיקוח), כאן קיימות הפרשות להפסדי אשראי, אם כי שיעורן לא מאוד גבוה", אומר גלזר. מהבדיקה של לידר לגבי שיעור ההפרשות למשקי בית מתוך סך נכסי הסיכון המוקצים למשקי בית (לא כולל משכנתאות) אצל הבנקים שחושבה כממוצע בשנתיים האחרונות (ינואר 2015 עד ספטמבר 2016) עולה כי שיעור ההפרשה בלאומי היה 0.29%, במזרחי טפחות 0.25%, בהפועלים 0.11%, בהבינלאומי 0.12% ובדיסקונט 0.08%. עם זאת יש לזכור כי כל בנק מסווג אחרת את ההוצאות הקשורות למשקי בית.

"בשנים האחרונות ראינו גידול משמעותי באשראי למשקי בית — לא רק באמצעות בנקים וברות כרטיסי האשראי — אלא גם דרך חברות המימון הישיר, ואנו מעריכים כי בעידוד הרגולטור נמשיך לראות גידול באשראי הצרכני בבנקים, בחברות כרטיסי האשראי (בעיקר לאחר המכירה של ישראכרט ולאומי קארד), וגם בחברות לאשראי חוץ־בנקאי", אומר גלזר. הוא הוסיף כי "בנק ישראל החל בתקופה האחרונה לסמן את תחום האשראי למשקי בית כאחד המקומות שבהם עלולים לראות גידול בהפסדי אשראי בשנים הקרובות. נכון להיום, תחום משקי הבית מאוד רווחי גם עבור הבנקים, וגם עבור חברות האשראי החוץ־בנקאי, כאשר ברמת ההפרשות הנוכחית נראה שכל הגופים מצליחים להציג תוצאות מצוינות".

הבנקים מגדילים סיכונים צילום: דה מרקר

גלזר כתב: "אנו מסכימים עם בנק ישראל כי הסיכון בסקטור משקי הבית עלה משמעותית, כאשר יש לתת את הדעת לפרמטרים הבאים: הגידול החד באשראי למשקי בית מביא אתו גם אשראי פחות טוב. קשה לנו להשתכנע שאשראי שניתן בריביות מאוד גבוהות (בחלק מהמקרים) אינו אשראי מסוכן", והוסיף: "המינוף של משקי הבית גדל, כאשר הנעשה בתחום הרכב באחרונה ממחיש נקודה זו. הישראלים פחות חסכנים, ובהרבה מקרים נעזרים בהלוואות כדי להגדיל את הצריכה הפרטית. עידוד התחרות בתחום האשראי הצרכני יביא עמו עוד אשראי שיגדיל את המינוף".

"ומה יקרה אם הריבית תעלה?"

גלזר סבור כי הגידול במספר השחקנים יביא כנראה לירידה בריביות. זה טוב מאוד למשקי הבית — ומנגד מגדיל את הסיכון עבור המלווים. המשק מצוי באבטלה נמוכה מאוד, ועלייה שלה צפויה להגדיל את הפיגורים. תחושת העושר מתעתעת, בין היתר בשל מחירי הדירות הגבוהים והמצב הטוב של המשק. מה יקרה כשהריבית תעלה? חלק גדול מההלוואות צמודות לריבית הפריים, ועלייה עתידית בריבית תעלה את התשלומים החודשיים — ותפגע ביכולת ההחזר".

לדבריו, שילוב של הרעה במצב המשק עם עלייה בריבית עלול לפגוע ביכולת ההחזר של משקי בית. בניגוד לתחום המשכנתאות, שבו גם במקרה של הרעה לא דרמטית במצב המשק ייקח זמן עד שנראה פגיעה ביכולת ההחזר, אנו חוששים שכאן יתברר עד כמה ההלוואות למשקי הבית, שנתפשות כיום כמקום הטוב ביותר להיות בו, עלולות להביא להפסדי אשראי משמעותיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker