סערת האופציות הבינאריות: לקוחות הגישו תלונות במשטרה נגד חברות ישראליות

בתלונות, שהוגשו למשטרת ישראל נגד החברות Option 24 ,NRG Binary ו-Banc de Binary, נטען כי נציגי האתרים מתחזים, ומציגים מצג שווא לגבי הסיכון הכרוך בהשקעה ■ בין המתלוננים: בריטי שהפסיד לטענתו 200 אלף ליש"ט ■ המשטרה: "הפניות מוכרות לנו ונבחנות"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משרדי Banc de Binary בתל אביב
משרדי Banc de Binary בתל אביבצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג
שלי אפלברג

לפני כשבועיים נערך בכנסת דיון על הנעשה מאחורי הקלעים בענף האופציות הבינאריות בישראל. הדיון התקיים בעקבות ידיעות וכתבות בעיתונות על מעשי הונאה לכאורה שנעשים באמצעות משווקי אופציות בינאריות הפועלים בישראל ומוכרים את הפעילות לאנשים מחוץ לישראל. שיווק אופציות בינאריות לישראלים נאסר לפני כשנה על ידי רשות ניירות ערך.

ל–TheMarker נודע כי למשטרת ישראל הוגשו בסוף דצמבר חמש תלונות על הונאה שבוצעו לכאורה על ידי שלוש חברות הנשלטות על ידי גורמים מישראל. כל התלונות הוגשו על ידי עו"ד נמרוד אסיף, המייצג חמישה לקוחות מהמדינות אוסטריה, גרמניה, ארה"ב הודו ובריטניה. לטענת לקוחותיו, נגרמו להם נזקים כספיים בגין פעולות לא חוקיות לכאורה שביצעו החברות ואנשים הקשורים עמן. המתלוננים פנו לעו"ד אסיף בעקבות פרסום שמו בכתבות שפורסמו בישראל ובעולם על תעשיית האופציות הבינאריות המקומית.

"החברה לא נתנה למשוך את הכסף"

התלונות למשטרה הוגשו נגד החברות Option 24 וכל הקשורים בפעילותה; מפעילי אתר האינטרנט NRG Binary; והחברות אי.טי.בי.או שירותים ובנק דה בינארי (Banc de Binary), שלהן אותם הבעלים, משפחת שבת. חברת בנק דה בינארי הודיעה לפני כשבוע ללקוחותיה על סגירת פעילותה.

נגד חברת אי.טי.בי.או שירותים והמעורבים בפעילותה הוגשו שתי תלונות. האחת של המתלונן ג'גארדיש קושאלאפה מהודו, המתגורר באיחוד האמירויות, שלטענתו הפסיד 15 אלף דולר. האחרת הוגשה על ידי אפינדרס גורה, בריטי שלטענתו הפסיד 200 אלף ליש"ט.

על פי התלונה שהגיש קושאלאפה, נציגי בנק דה בינארי אמרו לו כי מדובר בחברה הפועלת בלונדון. לטענת אסיף, התגלה בדיעבד כי מדובר בחברה הפועלת מרמת גן ושמה אי.טי.בי.או שירותים.

עוד נטען בתלונה כי האדם שיזם את הפעילות הוא אורן שבת, שמנהל את החברה יחד עם אחיו יחזקאל וליאור שבת וכן יורם מנחם. עוד טען קושאלאפה, כי כאשר בא למשוך את כספו לחצו עליו נציגי החברה תחת שמות בדויים לכאורה להמשיך ולסחור, ולא אישרו את המשיכה.

לפי התלונה השנייה, חברה נוספת, בשם Option FM, פנתה אל המתלונן והציגה עצמה כפועלת מלונדון. לדברי אסיף, התגלה בדיעבד כי הזירה הזאת היא חלק מבנק דה בינארי ובפועל נציגי החברה לכאורה פעלו מישראל. בתלונה נכתב כי נציגי החברה, תחת שמות בדויים לכאורה, גרמו ללקוח להפסיד בתוך חמישה שבועות 15 אלף דולר — מרבית השקעתו.

מאי.טי.בי.או שירותים ובנק די בינארי נמסר: ״מדובר בתלונות כוזבות ושקריות. לקוחותיו של עו״ד אסיף מנסים באופן ברור לגרור את היחידה הארצית לחקירות הונאה (יחא״ה) להתערב בסכסוך מסחרי מובהק בין לקוחותיו לבין צדדים שלישיים, שאינם אי.טי.בי.או שירותים או בנק דה בינארי. החברה בוחנת נקיטת הליכים מתאימים נגדו ונגד לקוחותיו בשל התנהלות פסולה וחמורה זו".

אורן, יחזקאל וליאור שבת ויורם מנחם לא מסרו תגובה.

נגד NRG Binary הוגשו שתי תלונות על הונאה: אחת על ידי יוטה שטארק מגרמניה, שלטענתה הפסידה 13 אלף יורו בעקבות התקשרות עם החברה; והשנייה של חייתם אל יאיא, אמריקאי המתגורר בסעודיה שלטענתו הפסיד 184 אלף יורו. שני המתלוננים דיווחו למשטרה כי החברה הציגה להם מצג שווא לכאורה שלפיו היא פועלת מלונדון, אך לטענתם פעלה מישראל דרך חברת MIG Finanacial Services.

עוד נטען בשתי התלונות כי מאחורי החברה עומד איש בשם גיא גלוביז. שטארק סיפרה בתלונתה כי במארס 2014 פנו אליה תחת שמות בדויים לכאורה, והציעו לה להשקיע את כספה בהשקעה רווחית. אל יאיא טוען כי הוצע לו להשקיע בשערי מטבעות ובזהב ונאמר לו כי ההשקעה תוביל לרווחים ניכרים.

בפועל, נכתב בשתי התלונות, מי שסחר בחשבון היו נציגי החברה ולא הלקוחות. לטענת אל יאיא, בתחילה הוצג לו כי ההשקעה נשאה רווחים ולכן הוא שוכנע להפקיד סכומים נוספים. ואולם לאחר שלושה חודשים פעולות הנציגים גרמו לו להפסיד סכום של 184 אלף דולר. המתלוננים טוענים כי החברות עברו על חוק ניירות ערך הישראלי, שאוסר ניהול תיקים ללא רישיון.

מחברת MIG Finanacial Services ומגלבויז לא נמסרה תגובה.

"הופעל לחץ לסחור"

התלונה החמישית הוגשה על ידי אליזבת שנק האוסטרית, שלטענתה הפסידה 126 אלף יורו. לטענת שנק, נציגים של זירת המסחר Option 24 הציעו לה ב–2015 להשקיע באופציות בינאריות. לטענתה, הם הציגו את עצמם בשמות בדויים, אמרו לה שהם מתקשרים מגרמניה וממוקמים בקפריסין.

לדברי שנק, מדובר בנציגים של חברת "בטא מדיה", הפועלת לטענתה מרמת גן. עוד נכתב בתלונה, כי האדם שיזם את הפעילות הוא רועי חיון. המתלוננת טוענת כי נגד חיון הוגש בעבר כתב אישום שהסתיים בהסדר טיעון בינואר 2016, והתייחס למעורבותו בגופים המציעים השקעה באופציות בינאריות ולכך שחיון הסווה את הקשר בינו לבין החברות שבשליטתו.

לטענת המתלוננת, כאשר ביקשה לקבל את כספה חזרה נציגי האתר הפעילו עליה לחץ שלא לעשות כן ולהמשיך לסחור. לטענתה, בחלק מהמקרים סירבו לבצע משיכה בטענה כי הסכומים שהפקידה כרוכים לבונוס שקיבלה. באחד המקרים, היא טוענת, הנציגים אמרו כי יעזרו לה לבצע משיכה רק אם תפקיד 10 אלף יורו נוספים.

מחברת בטא מדיה נמסר: "בטא מדיה היא חברה ישראלית המעניקה שירותי פיתוח טכנולוגי, ובכלל זה לחברות בתחום האופציות הבינאריות. אחת מלקוחותיה הגדולים של בטא מדיה היא חברת Limited Rodeler הקפריסאית, שפועלת עם רישיון ובפיקוח של הרשות הקפריסאית CySEC, מציעה שירותי מסחר מקוון ונמצאת בבעלות נפרדת ועצמאית. חיון אינו נמנה עם בעלי Rodeler".

בבטא מדיה הוסיפו כי "נציגי המכירות שטיפלו בלקוחה אינם עובדי בטא מדיה. החברות שבטא מדיה מעניקה להן שירותים מחויבות לעמוד בסטנדרטים של הגנה על כספי לקוחות ובדרישות הרגולציה בנוגע למשיכת כספים על ידי לקוחות מיד עם בקשתם, לא יאוחר מתום 24 שעות, והן תמיד מאפשרות ללקוחות למשוך את כספם ברגע שהם בוחרים. אחרת הרשות לניירות ערך במדינה שמפקחת עליהן תקנוס אותן, ובסופו של דבר אף תשלול להן את הרישיון".

עו"ד רונן רוזנבלום, המייצג את חיון, מסר: "העובדות המתוארות במכתב התלונה עומדות בסתירה מוחלטת לעובדות בכתב האישום, עובדות שהיוו תשתית לאישום בעבירת מס בלבד ולא לעבירות אחרות. הקשר של חיון לחברות בתלונה הסתיים בראשית 2013, אז נמכרה הפעילות תחת המותג ל–Rodeler Limited. חברה זו מצויה בבעלותם המלאה של שני אנשי עסקים תושבי קפריסין. חיון אינו בעל מניות בחברה. משיקולים בלתי־ענייניים קיים רצון לקשור את שמו של חיון לתלונה אך ורק כדי ליצור מראית עין של מעורבות מצידו בענייני החברה".

מ–Rodeler נמסר: "נציגי המכירות שהיו אחראים לטיפול בלקוחה שייכים למוקד המכירות של החברה בגרמניה. תלונתה נדונה על ידי נציב התלונות, בהליך שהוסכם כי תוצאתו תהיה סופית. ההליך הסתיים בהחלטת נציג התלונות שקבע כי יוחזר ללקוחה 125 אלף יורו".

ממשטרת ישראל נמסר: "הפניות המצורפות מוכרות ונבחנות במישור המקצועי. כמקובל, הודעה על כך נמסרה לפונה. לא ניתן למסור נתונים בפילוח המתבקש בפנייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker