הקרב על החוף שנמצא על הכוונת של כרישי הנדל"ן: אשטרום דורשת חצי מיליארד שקל משתי משפחות בארה"ב

לפני 25 שנה חתמה קבוצת אשטרום עם משפחות וילף והלפרן על הסכם לפיתוח אחת מרצועות הקרקע האטרקטיביות בישראל - 480 דונם מצפון לחוף הצוק בת"א ■ באחרונה ניסתה לקדם את המיזם, המשפחות התנגדו, וכעת נדרשות לפצותה ב-550 מיליון שקל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוף התכלת. נמצא על הכוונת של כרישי נדל"ן רביםצילום: רונן אנגל
ערן אזרן

"חוף התכלת" הוא אחת מעתודות הקרקע האחרונות והיקרות מצפון לתל אביב. בשל המיקום האטרקטיבי, מדרום למרינה בהרצליה ומצפון למלון מנדרין, קרקעות החוף ריכזו במהלך השנים התעניינות רבה מצד כרישי נדל"ן, כמו גם פעילות ספקולטיבית של מסחר בקרקעות חקלאיות. נכון להיום הקרקעות טרם הופשרו לבנייה, אך חלקן נמצאות בהליכי תכנון מתקדם. ההערכות הן שהיקף הבינוי שיאושר יגיע לעשרות אלפי דירות ועשרות אלפי מ"ר של שטחי מסחר.

האוצר הסמוך לקו הים עומד במרכז סכסוך שמתהווה בחודשים האחרונים בין אחת מחברות הנדל"ן המרכזיות בשוק ההון - קבוצת אשטרום, שבשליטת המשפחות נוסבאום, גירון, משורר, רובין וליפשיץ - לבין שתי משפחות אמריקאיות אמידות, הכוללות את יורשי ג'וזף ולאונרד וילף, וסם ואריה הלפרן. המחלוקת על הזכות לפיתוח מיזם הנדל"ן במקום, הגיעה השבוע לבוררות, שבה תובעת אשטרום משתי המשפחות לא פחות מ-550 מיליון שקל.

וילף והלפרן הן שתי משפחות יהודית מוכרות, המחזיקות בנדל"ן בניו יורק, ניו ג'רזי, קליפורניה ובמדינות אחרות בארה"ב. המשפחות הן מהתורמות הגדולות ביותר של יד ושם, שתרמו בנדיבות גם לבית החולים שערי צדק ולפיתוח העיר העתיקה בירושלים. המשפחות הן גם שותפות עסקיות, שמחזיקות במלונות רמדה רנסנס ירושלים ורנסנס בתל אביב. באחרונה הן התחילו לבנות שני מגדלים בני 17 קומות ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים, בהשקעה של 150 מיליון דולר.

החיבור העסקי בין אשטרום לשתי המשפחות החל כבר לפני כ-25 שנים. לפי גרסת אשטרום, המגוללת בדו"חות הכספיים שלה, בנובמבר 1993 החברה התקשרה עם וילף והלפרן בהסכם להקמת מיזם נדל"ן משותף על עתודות הקרקע, כ-480 דונם הנמצאים בשטח השיפוט המוניציפלי של הרצליה ורמת השרון. הצדדים הסכימו כי ישקיעו את כלל הכספים הנדרשים להקמת המיזם, כך שלאחר השלמתו יחלקו ביניהם באופן שווה את הרווח (או ההפסד).

יו"ר אשטרום, אברהם (רמי) נוסבאוםצילום: ישראל הדרי

לפי אשטרום, בהסכם נקבע שפיתוח הקרקעות ייעשה ב"עסקת אחוזים", כלומר ששתי החברות של וילף והלפרן יהיו זכאיות לתשלום על ידי קבלת אחוזים מהמבנים שייבנו על הקרקעות ("עסקת קומבינציה"), וכן שאשטרום תהיה הקבלן המבצע בפרויקטים. אשטרום הדגישה בדו"חותיה כי הקרקעות ממוקמות באזורים בעלי פוטנציאל ניכר, וכן שוועדות התכנון והבנייה עשויות לאשר לבנות עליהן אלפי דירות ועשרות אלפי מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר.

במארס 2016, סמוך לפרסום הדו"חות הכספיים השנתיים, ביקשה אשטרום לקדם את הקמת המיזם, ולשם כך פנתה למשפחות וילף והלפרן.

אלא שאז היא קיבלה תשובה שלא צפתה: בא כוחם של שתי המשפחות טען בפני אשטרום כי המגעים שנוהלו בעבר להקמת המיזם - מעולם לא הבשילו להבנות משפטיות מחייבות, ולפיכך להסכמות אין כל תוקף. על רקע זאת, אשטרום בחרה להפעיל סעיף בוררות שנקבע בהסכם.

ביום ה' האחרון העבירה אשטרום כתב תביעה לבורר, שבו נתבעו וילף והלפרן, בין היתר, לפצות את החברה בגין נזקים שנגרמו לה לכאורה עקב הפרת ההסכם. התביעה, כפי שדווחה למשקיעים בבורסה, היא בסכום כ–550 מיליון שקל. מאז ההסכם ב-1993, ג'וזף וילף וסם והארי הלפרן כבר הספיקו לעבור מן העולם, וכעת הנתבעים הם למעשה היורשים - הכוללים את בני המשפחה.

תוכנית הפיתוח לחוף התכלת (הר/2200א') כוללת כ-12,500 יחידות דיור, שטחי מסחר, מלונאות ותעסוקה. ב-2013, אחרי עיכוב של יותר מ-40 שנה, היא אושרה להפקדה בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בהרצליה, וכעת היא מופקדת בוועדה המחוזית. התוכנית משתרעת על פני כ–2,100 דונם ותחומה בין הים ממערב, כביש החוף במזרח, שדרות אבא אבן ואזור התעשייה מצפון ועד לשטח המוניציפלי של תל אביב מדרום.

פרט למשפחות וילף והלפרן, בעלי קרקע נוספים במתחם הם רשות מקרקעי ישראל (המינהל לשעבר) המחזיקה בכ-500 דונם, אלעד גרופ שבשליטת יצחק תשובה - המחזיקה על פי ההערכות בכ-400 דונם - וקבוצת רוכשים נוספת בראשות הרב מרדכי קרליץ, המחזיקה אף היא בנתח מסוים. ערכן של הקרקעות נאמד במיליארדי שקלים. בעלי הקרקעות ניסו במשך שנים לפעול לקידום התוכנית לפיתוח האזור.

מקבוצת אשטרום נמסר: "כפי שדיווחה החברה בעבר, היא ביקשה להפעיל את מנגנון הבוררות בינה לבין המשפחות וילף והלפרן להסדרת יחסי הצדדים בנוגע לעבודות פיתוח תשתיות ובנייה בקרקעות המוכרות בשם 'חוף התכלת'. בהמשך לכך, הגישה החברה תביעה לבורר בדרישה לפצותה בגין הנזקים שנגרמו לה מהפרת ההסכם בין הצדדים".

לא ניתן היה להשיג את תגובת המשפחות וילף והלפרן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker