הצעד הראשון של מנכ"ל הבורסה החדש - להתעמת עם ועד העובדים

במכתב שהופץ לכלל העובדים בבורסה כתב המנכ"ל, איתי בן זאב, כי "תפקיד הוועד אינו לנהל את הבורסה" ■ אמש עזב בן זאב בסערה ישיבה עם ח"כ מיקי זוהר ונציגי ההסתדרות בנוגע להסכם העבודה של עובדי הבורסה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב
מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאבצילום: אייל טואג

איתי בן זאב, המנכ"ל החדש של הבורסה בתל אביב, נכנס לתפקיד לפני כשבועיים. היום מתברר כי הוא מבקש להתמודד עם אחת המשימות החשובות כיום בבורסה - ניטרול כוחו של ועד העובדים ששיתק את הבורסה בשנים האחרונות - משימה ממנה בחרו להתעלם קברניטי הבורסה שקדמו לו. במכתב שהופץ לכלל העובדים בבורסה כתב בן זאב כי "כיעד ראשון בחשיבותו, שמתי לי למטרה לסיים את סכסוך העבודה הארוך".

במכתבו פנה בן זאב אל העובדים, וכתב כי "כולכם יודעים שהלכה למעשה חלק נרחב מהפעילות השוטפת של הבורסה (פרט למסחר) משותק בצורה כזו או אחרת. כולכם יודעים שהמו"מ בין הנהלת הבורסה לוועד העובדים מתנהל מזה קרוב לשנתיים. כולכם יודעים שמצבה הפיננסי של הבורסה אינו מזהיר בלשון המעטה, הן מהצד של ההכנסות והן מהצד של ההוצאות".

הבורסה אינה זרה לבן זאב, שכיהן טרם מינויו למנכ"ל כחבר בדירקטוריון הבורסה. לדבריו, "כבר ביום כניסתי לתפקיד, לאחר שעברתי במשך מספר שעות בין כל החדרים והקומות בבניין על מנת לפגוש ולהכיר אתכם, ביקשתי לפגוש את נציגות העובדים מתוך כוונה ליצור אמון וקרקע פוריה לדיאלוג מחודש. הפגישה ארכה כ-3 שעות ובמהלכה עלו דברים רבים מהשנתיים האחרונות. לקראת סוף הפגישה הושטתי יד לשלום לנציגות העובדים וביקשתי את עמדתם והתייחסותם בכתב לכל הסוגיות העומדות על הפרק על מנת שנוכל לפתוח במו"מ מחודש".

אך מסתמן כי בן זאב התאכזב מתגובתו של הוועד לעלה הזית שהושיט לו. "מיותר לציין שעד עכשיו לא קיבלתי תשובה", כתב. "מה שכן קיבלתי זה אסופה של מכתבים שחלקם כלל לא קשורים למציאות. הדוגמא הכי בולטת בהקשר הזה היא המכתב שהתייחס למיקור חוץ וביטול העבודה המאורגנת. בפגישה נשאלתי על מיקור חוץ, ועניתי שאין לי מושג על מה אנשי הוועד מדברים. הדגשתי שאני מגיע ממקום עבודה עם ועדים, ואני מכיר בחשיבות וגם ביתרונות של העבודה המאורגנת. זה לא מנע הוצאה של מכתב שסתר לחלוטין את מה שאמרתי בפגישה", הלין בן זאב.

הוא הדגיש כי "לוועד יש תפקיד חשוב בכל ארגון בו קיים הסכם קיבוצי. אולם תפקיד הוועד אינו לנהל. מה שקורה בבורסה הוא שהלכה למעשה הוועד מנהל אותה. זה לא התפקיד של ועד וזה גם לא תקין. אנשי הוועד הדגישו בפני בפגישה שהם לא עוסקים בניהול המקום, אבל מכל מה שראיתי וחוויתי עד היום לא כך הם פני הדברים."

לדברי בן זאב, הוא ביקש לפגוש את מנהלי היחידות בבורסה, אך מפגש זה נקטע מיד בתחילתו על ידי ועד העובדים. "והיום, על אף רצוני לפגוש אתכם, לשוחח ישירות עמכם בכדי לפרוס את מחשבותיי על עתיד הבורסה, מנע הוועד את המפגש. אני תמה על ועד העובדים, שחושש מקיום קשר ישיר של העובדים עם המנכ"ל".

במכתבו רמז בן זאב כי אם הוועד לא יאות לגשר על הפערים בקרוב יידרשו להתבצע צעדים דרסטיים שירעו את מצב העובדים. "קביעות מבטיחה לעובד/ת משכורת עד גיל פנסיה. זה נכון כל עוד מקום העבודה מצליח לקיים את עצמו. הבורסה נמצאת כרגע בצומת דרכים. התפקיד שלי בין השאר הוא לדאוג שהיא תצלח את הצומת בשלום".

עוד התייחס בן זאב במכתבו לפגישה שערך אמש עם חבר הכנסת מיקי זוהר בנוגע להסכם העבודה של עובדי הבורסה, פגישה ממנה יצא בן זאב בסערה. "לי נמסר על ידי הוועד כי רק מר שפטל מההסתדרות יצטרף לפגישה. בפועל נכחו בחדר הישיבות למעלה מעשרה אנשים כולל יו"ר ההסתדרות... הרגשתי לא נעים לשבת בצד השני של השולחן... בישיבה הוצע לי כי הח"כ ויו"ר ההסתדרות יחליטו דה פקטו על הסכם העבודה החדש שיהיה בבורסה. עניתי שזה לא מקובל עלי ויצאתי חזרה למשרד", כתב בן זאב.

בן זאב סיים את מכתבו בתקיפות שאינה משתמעת לשתי פנים. "מהיום הראשון בתפקידי הוועד בכל רגע נתון יכול היה לחזור אלי ולהיכנס למו"מ. הוא בחר שלא. הוא בחר לקיים ארבע אסיפות עובדים על חשבון העבודה בתקופה הקצרה שאני כאן, וזה מעבר לעיצומים שמתנהלים כאן מזה תקופה. לצערי הרב, לא נוכל להשלים יותר עם מצב שבו מתקיימים עיצומים בבורסה, הגורמים לשיבושים במהלך העבודה ומונעים קידום פעולות חיוניות לשיפור מצבה. הנני מבקש אפוא להבהיר, כי ננכה שכר מהעובדים הנוקטים בעיצומים וכי נאלץ להודיע על סירוב לקבל עבודה חלקית, על כל המשתמע מכך".

מוועד עובדי הבורסה נמסר בתגובה כי "צר לנו כי אתמול בחר המנכ"ל לפוצץ את ישיבת המו״מ לאחר דקה אחת בלבד. אנו נשמח לשבת איתו בכל עת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker