רוח גבית מהמשקיעים: אנרג'יקס גייסה 84 מיליון שקל בהנפקת מניות

חברת האנרגיה המתחדשת מקבוצת אלוני חץ, תיכננה לגייס 72 מיליון שקל לפרויקטים של אנרגיית רוח ושמש בישראל - והגדילה את הגיוס בעקבות ביקושים גבוהים של 118 מיליון שקל, אף שהמניה דווקא סבלה מחולשה בחצי השנה האחרונה

אורי תומר
אורי תומר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
טחנת רוח אנרג'יקס פולין
טחנת רוח אנרג'יקס פולין

חברת האנרגיה המתחדשת אנרג'יקס השלימה גיוס של כ-84 מיליון שקל בהנפקת מניות לציבור. החברה, שבשליטת אלוני חץ (72%), הגדילה את היקף הגיוס, שהיה אמור להסתכם ב-72 מיליון שקל, בעקבות ביקושים גבוהים - שהגיעו לסך של 118 מיליון שקל (כולל ביקושים מהחברה האם).

מלבד הגדלת סכום הגיוס, בגלל הביקוש הגבוה, כל אחד מהמשקיעים שביקש לרכוש את המניות במחיר הסגירה של ההנפקה, קיבל 34% בלבד ממספר המניות שביקש. ההנפקה לציבור נעשתה במחיר של 2.44 שקלים למניה, מחיר הנמוך ב-3 אגורות ממחירה של המניה הבוקר (ד') בתחילת המסחר. בעלת השליטה רכשה בהנפקה מניות ב-41.2 מיליון שקל.

אנרג'יקס, שמקימה פרויקטים של הפקת חשמל מאנרגיית השמש והרוח בישראל ובפולין, מתכוונת להשתמש בתמורת ההנפקה כדי להרחיב את פעילותה בישראל ולגשת למכרזים - הן בתחום הסולארי והן בתחום הרוח.

החתמים המובילים בגיוס היו ווליו בייס ורוסאריו, והשתתפו בו כחתמים גם לידר הנפקות, אקסלנס, ברק קפיטל, אגוז וענבר.

הפרויקטים הסולאריים הקיימים של החברה בישראל כוללים 39 מתקנים בגדלים שונים בבעלות חלקית או מלאה שחוברו לרשת החל ב-2010 בהספק כולל של יותר מ-49 מגה-ואט - כשהגדול שבהם הוא פרויקט נאות חובב, בהספק של 37.5 מגה-ואט, שמחובר לרשת מאז דצמבר 2014.

בתחום אנרגיית הרוח בישראל, יש לחברה פרויקטים בשלבי ייזום, פיתוח ואישור באזור הצפון, שהגדול שבהם הוא פרויקט אר"ן בגולן, שההספק שלו צפוי להסתכם ב-155 מגה-ואט. אף אחד מהפרויקטים בתחום הרוח בישראל עדיין לא עבר את כל שלבי ההקמה והחיבור.

השדה הסולארי של חברת אנרג'יקס בנאות חובב
השדה הסולארי של חברת אנרג'יקס בנאות חובב

הפעילות המרכזית של החברה היא עדיין בתחום אנרגיית הרוח בפולין, שבה יש לה שני פרויקטים שכבר חוברו לרשת החשמל ב-2016-2015, והספקם הכולל הוא כ-120 מגה-ואט. בנוסף, יש לחברה שני פרויקטים נוספים שהיא נערכת להקמתם, בכפוף לזכייה במכרזי תעריפים, שהיקפם הוא כ-120 מגה-ואט נוספים.

ההכנסות של אנרג'יקס בשלושת הרבעונים הראשונים של 2016 הסתכמו ב-74 מיליון שקל, זינוק של 54% ביחס לתקופה המקבילה, והרווח התפעולי שלה זינק בתקופה זו ב-43%, ל-46 מיליון שקל. עם זאת, זינוק בהוצאות המימון גרם לכך שהחברה עברה בשלושת הרבעונים האלה להפסד מצרפי של 2 מיליון שקל, לעומת רווח של 9 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

מחיר המניה של אנרג'יקס ירד ב-25% מאז מאי 2016, והוא נמוך כיום ב-3% מרמתו לפני שנה, וגבוה ב-6% בלבד משהיה לפני שנתיים. החולשה במניה נובעת בין השאר מחששות של המשקיעים שהתעוררו בעקבות שינויים רגולטוריים ופוליטיים בפולין, אף שאלה לא גרמו עד כה לפגיעה של ממש בחברה.

למרות החולשה באחרונה, המחיר של מניית אנרג'יקס גבוה ב-162% משהיה בהנפקה במאי 2011, כך שהוא משקף תשואה שנתית ממוצעת של 14% מאז. כך, שווי השוק של החברה הוא כ-800 מיליון שקל. אנרג'יקס נוסדה ב-2006 כחלק מפיתוח פעילות סולארית שצמחה על גגות המבנים של החברה האחות אמות, שעוסקת בתחום בנייני המשרדים. ב-2011 פוצלה הפעילות לחברה נפרדת, שהונפקה בבורסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker